V ZDA so se v preteklih letih pripetili predvsem množični poboji na srednjih in višjih šolah oziroma v univerzitetnih središčih, tokrat pa je 20-letni Adam Lanza svoj morilski načrt uresničil na osnovni šoli v mestu Newtown v ameriški zvezni državi Connecticut. Kaj ga je pognalo v to grozljivo zločinsko dejanje?
Odgovor na to vprašanje ni enostaven, pravi profesor s fakultete za varnostne vede Peter Umek, ki ugotavlja, da se strelski pohodi na osnovnih šolah doslej niso dogajali. V primerih množičnih pobojev je bil doslej strelec osebno povezan s šolo in tako naj bi bilo tudi v primeru Lanza. Kot kaže, je mati učila na tej osnovni šoli, ki jo je obiskoval tudi on. Obenem pa ga je izpisala iz srednje šole, ker naj ne bila zadovoljna z učnim načrtom in ga je zato poučevala sama.
Postavlja se tudi vprašanje, zakaj si je izbral za svojo tarčo prav osnovno šolo? "Ker je sklepal, da lahko tam postreli veliko otrok, ki se ne morejo upirati," meni Umek, ki dodaja, da si podobni storilci za cilj postavijo pobiti čim več ljudi, saj želijo na ta način postati tudi čim bolj prepoznavni. V takšnih primerih ne gre za impulzivno dejanje, ampak posamezniki, kot je Adam Lanza, to skrbno načrtujejo in v svoj načrt vključijo tudi samomor oziroma svoje žrtvovanje. Ugotovitve kažejo, da imajo storilci velikokrat samomorilna nagnjenja, trpijo za depresijo in občutkom, da se jim godi krivica.
Pokol na šoli Sandy Hook pa je znova načel razpravo o omejitvi orožja v ZDA. Po Umekovih besedah sicer strokovne ugotovitve doslej niso potrdile neposredne povezave med lahko dostopnostjo do orožja in množičnimi masakri. "Nekdo, ki to namerava storiti, bo to naredil, tudi če mu orožje ni lahko dostopno," razmišlja Umek, ki pa dodaja, da je vsekakor večja verjetnost, da si lahko posameznik premisli, če bo videl, da je orožje težko pridobiti.
Pri streljanju na šolah gre predvsem za "osebno maščevanje"
Umek pa poudarja, da streljanje na šolah v glavnem nima ideološkega ozadja in ga je tako treba ločiti od primerov, kot je pokol Andersa Breivika, kjer je bil ideološki motiv izrazito prisoten, in od množičnih pobojev zaradi izgube službe in drugih travmatičnih dogodkov. Na šolah gre predvsem za maščevanje in občutke prikrajšanosti, pogosto povezane z depresivnostjo.
Sicer pa je težko govoriti o tipičnem profilu strelca na šolah. FBI je pred leti izdelal profil tipičnega strelca. Ugotovili pa so, da so njegove lastnosti zelo splošne, značilne za veliko mladostnikov. Skratka, pravi Umek, s tem profilom si niso mogli veliko pomagati.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.