Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami bodo po vsem svetu in tudi pri nas zaznamovali z različnimi akcijami.
Osrednji dogodek je bil v ljubljanskem parku Zvezda, kjer Društvo SOS telefon, Društvo za nenasilno komunikacijo, Pravno-informacijski center in Mestna občina Ljubljana pripravljajo prireditev v podporo ratifikaciji konvencije Sveta Evrope proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. S podpisom je podporo ratifikaciji v parku izrazila tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak.
Pri osveščanju o problematiki nasilja sodeluje tudi policija. Predstavniki policije so s športnikom Dejanom Zavcem, zaposlenim pri policiji, obiskali otroke Osnovne šole Prežihov Voranc v Ljubljani.
Zavec in namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar sta opozorila, da udarci, pa tudi ravnanja in besede, bolijo, težave pa se lahko rešijo mirno. Bobnarjeva je ugotovila, da so otroci zelo osveščeni in imajo zelo odklonilen odnos do nasilja. Pomembno se ji zdi, da se tak odklonilen odnos razvije že v najzgodnejših letih. V ta namen so na šoli pripravili številne dejavnosti, kako nasilje prepoznati kot nesprejemljivo vedenje med ljudmi, kako reči ne nasilju in kako poiskati pomoč.
Po podatkih policije se število obravnavanih kaznivih dejanj nasilja v družini v zadnjih letih pri nas zmanjšuje, večina žrtev pa so ženske. V 721 od skupno 783 obravnavanih kaznivih dejanj nasilja v družini v letošnji prvi polovici leta je bila žrtev ženska.
Z današnjim mednarodnim dnevom se začenjajo dnevi aktivizma proti nasilju nad ženskami, ki trajajo do 10. decembra, dneva človekovih pravic. Več nevladnih organizacij v tem obdobju pripravlja različne promocijske dogodke, na stojnicah, z letaki in različnimi dogodki želijo osveščati prebivalce o problemu nasilja nad ženskami.
Generalna skupščina Združenih narodov je današnji mednarodni dan razglasila leta 1981 v spomin na tri sestre Mirabal, politične aktivistke v Dominikanski republiki, ki so se uprle diktatorju Rafaelu Trujillu in bile zato leta 1960 umorjene. Kampanje za pravice žensk ob tem dnevu pripravljajo po vsem svetu.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.