Pred tremi tedni so oboroženi moški prišli v šolo v nigerijskem mestu Chibok in ugrabili več kot 200 šolark. Natančno število ugrabljenih deklet ni znano, nekateri mediji navajajo, da so jih ugrabili celo 279, medtem ko drugi poročajo, da se številka vrti okoli 230. Takoj po ugrabitvi so se razširile informacije, da za ugrabitvijo stoji islamistična skupina Boko Haram, saj so ugrabitelje videle priče. Prav tako so nekatera dekleta med prevozom pobegnila in tudi sama dejala, da so jih ugrabili islamisti.
Danes je islamistična skupina Boko Haram končno prevzela odgovornost za množično ugrabitev. Njen voditelj Abubakar Šekau je v videoposnetku dejal, da bodo na trgu prodali več kot 200 šolark, ki so jih pripadniki organizacije zajeli pretekli mesec.
Pridržali žensko, ki je organizirala proteste
Ker je od ugrabitve deklet minilo že toliko časa, je jeza javnosti vsak dan večja in potekali so tudi protesti, kjer so udeleženci od oblasti zahtevali, naj vendarle ukrepajo. Žensko, ki je vodila proteste, so danes pridržali. Naomi Mutah Nyadar se je najprej udeležila sestanka, ki ga je organizirala prva dama Patience Jonathan, po sestanku pa so jo odpeljali na policijsko postajo.
Pred tem je predsednik Goodluck Jonathan končno nagovoril javnost in v televizijskem prenosu je priznal, da varnostne sile še vedno ne vedo, kje so šolarke. "Obljubljamo vam, da bomo dekleta rešili," je povedal. Prosil je za sodelovanje staršev in lokalne skupnosti in povedal: "Vlada potrebuje pomoč."
Poznavalci razmer pravijo, da je neverjetno, da oblasti še vedno ne vedo, kje so dekleta skrita, saj so številne priče videle, kako jih ugrabitelji prevažajo. To je po mnenju poznavalcev dokaz, da so določeni deli severovzhoda Nigerije vojakom nedostopni oziroma velja, da niso pod nadzorom uradnih oblasti.
Predsednik Jonathan je zanikal informacije, da bi se nigerijske oblasti s skupino Boko Haram pogajale o izpustitvi deklet. Je pa za pomoč pri reševanju zadeve prosil nekatere svetovne sile – ZDA, Francijo, Veliko Britanijo in Kitajsko. "Pogovarjamo se z državami, za katere mislimo, da nam lahko pomagajo. ZDA so prve. S predsednikom Barackom Obamo sem se pogovarjal dvakrat," je povedal.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.