Tako kot lansko leto se nam očitno tudi ob začetku letošnjega leta obetajo podražitve bančnih storitev. Podražitve se nanašajo tako na prebivalstvo kot na podjetja. Nekatere banke so to že izvedle, nekatere nameravajo storiti v kratkem, nekaj bank pa v prihodnjih mesecih vseeno naših denarnic ne namerava dodatno obremeniti.
SKB bo dražil
Največ storitev nameravajo podražiti v SKB banki. Po novem ceniku, ki ga je banka objavila na svojih spletnih straneh, se bodo s 1. februarjem podražila nekatera nakazila na račune drugih bank. Tako se bo po njihovih besedah iz 3,9 evra na pet evrov podražilo obvestilo o neizvršenih plačilih. Iz 35 na 37 evrov se bo podražila izvršitev sklepa o izvršbi. Podjetja bodo morala za uporabo spletne banke kmalu namesto 8,74 evra mesečno plačevati deset evrov. Za prebivalstvo se bodo cene dvignile s 1. marcem, pravijo. Če boste hoteli imeti več osebnih računov, boste za vsakega naslednjega morali za otvoritev odslej namesto 24 evrov odšteti 27 evrov, mesečno vodenje standardnega osebnega računa se bo podražilo z 2,16 na 2,17 evra, vodenje gotovinskega osebnega računa pa z 1,6 na 2,17 evra. 10 centov bo dražje zapiranje računa, po novem pa se bo za tiste, ki ne uporabljajo spletne banke zaračunala tudi ponovna izdelava mesečnega izpiska. Ta bo stal 2 evra. Dvig gotovine z debetno kartico visa na bankomatih se bo podražil s 45 na 50 centov, letna članarina za mastercard se bo dvignila z 43 na 48 evrov, za zlato master kartico pa bo potrebno namesto 72 odšteti 78 evrov. Visa bo dražja za 20 centov, podražile pa se bodo tudi transakcije opravljene prek spletne in telefonske banke. Spremenile se bodo tudi tarife za tujce.
V Novi KBM pričeli zaračunavati varnostni SMS
V Novi KBM pravijo, da za prebivalstvo s 1. januarjem niso spreminjali tarif, so pa pričeli zaračunavati varnostno SMS sporočilo za predplačniško Visa kartico za fizične osebe in za poslovno predplačniško Visa kartico. Kot nam je odgovorila Vlasta Brečko, izvršilna direktorica uprave banke za področje razvoja, spremljave in podpore poslovanja banke, zaenkrat ne načrtujejo sprememb cen storitev za potrošnike, zasebnike in pravne osebe, so pa za 0,15 evra pocenili direktne obremenitve za plačilo komunalnih prispevkov, vodarin, elektrike, plinarn, ogrevanja, stanarin, naročnin, storitev upravljavcem stanovanjskih zgradb, vzdrževalnine domovom in varovanja.
V NLB zaenkrat ne kaže velikih sprememb. S 4,46 evra na 6 evrov se bo v naslednjih mesecih podražila izdaja kartice BA maestro, podražil pa se bo tudi letni najem sefa, pravijo.
Glede na spisek, objavljen na spletnih straneh banke BKS Bank, bodo od 1. februarja dalje višji stroški otvoritve drugega in vseh nadaljnjih računov, in sicer bo potrebno namesto 22 odšteti 24 evrov. Za 10 centov bo višji strošek za vodenje osnovnega računa, za katerega bo potrebno vsak mesec odšteti 1,60 evra, za 70 centov pa bo dražje vodenje računa za nerezidente. Predčasna zamenjava kartice Activa Maestro na zahtevo uporabnika se bo podražila z 5,5 na 5,9 evra. Tudi oni obod podražili varnostna SMS sporočila s 70 na 75 centov mesečno. Za 10 do 20 centov se bodo podražila tudi čezmejna regulirana plačila na okencih. V kolikor boste izgubili Activo Mastercard, boste za blokacijo namesto 6,3 odšteli 6,5 evra, predčasna zamenjava pa se bo podražila s 5,5 na 6,7 evra.
Abanka Vipa z višjimi tarifami za prenos nakazila na TRR
V Abanki Vipa je višja tarifa za prenos nakazila na transakcijski račun, in sicer se je s pol odstotka podražil na dva odstotka zneska transakcije. Pravijo, da se zaradi večih dejavnikov tekom leta lahko spremenijo tudi ostale cene. V marcu sicer načrtujejo pocenitev pristopnine za Abanet za imetnike Akeš junior računa.
Hypo: za ukinitev paketa v prvem letu potrebno odšteti 25 evrov
Nekaj sprememb se obeta tudi komitentom banke Hypo Alpe-Adria-Bank. Od 3. februarja dalje bo potrebno v primeru, da boste hoteli ukiniti paket v prvem letu po odprtju, plačati 25 evrov, za spremembo vrste paketa pa vam bodo zaračunali 15 evrov.
Nekatere banke ne bodo dražile
Našim žepom bodo vsaj v začetku leta med drugimi nekoliko prizanesli v UniCredit Bank, Deželni banki Slovenije, Delavski hranilnici in Hranilnici Vipava. Kot so nam sporočili predstavniki UniCredit Bank, v zadnjem obdobju niso višali cen storitev fizičnih ali pravnih oseb. “Nasprotno, v UniCredit Banka Slovenija smo v začetku leta 2014 znižali obrestno mero za limit na transakcijskem računi fizičnih oseb in okvirni kredit na Visa kartici. Dodatnih sprememb tarife v banki v naslednjem obdobju ne pričakujemo,” so zapisali v odgovoru. Podražitve tudi v Delavski hranilnici niso predvidene. Zvonka Črmelj iz Hranilnice Vipava pravi, da niso in tudi v kratkem ne planirajo uvesti podražitev. Glavni razlog je zagotavljanje konkurenčne ponudbe, pravi. Tudi Bojan Likar, predstavnik za odnose z javnostmi v Gorenjski banki, nam je dejal, da se cene s pričetkom novega leta niso spreminjale. "Trenutno sprememb tudi ne načrtujemo," je dodal. "Tako na področju poslovanja s prebivalstvom kot na področju poslovanja s podjetji so naše cene storitev v letu 2014 nespremenjene," odgovarjajo v Sbersbanki. Odzvali pa so se tudi v Banki Celje, ki z novim letom ni spreminjala tarif. Tako bo zagotovo ostalo najmanj tri mesece, pravijo. Iz Deželne banke Slovenije pa so sporočili, da z novim letom podražitev ni bilo in da tudi niso predvidene. "Uvedbe zaračunavanja katere od storitev ne načrtujemo. V kratkem bomo izvedli analizo tržnih razmer, cen in stroškov ter se na tej podlagi odločali o morebitnih spremembah," so sporočili iz PBS, kjer cen ob vstopu v 2014 prav tako niso dvigovali.
Spomnimo, da je lanskega januarja zaradi sprejetega davka na finančne storitve kar 14 od 18 bank podražilo svoje storitve. Kot je izračunala Zveza potrošnikov Slovenije, je tedaj postala košarica storitev tipičnega potrošnika v povprečju dražja za 9,2 odstotka. Največje podražitve so zaznali v banki Raiffeisen, Poštni banki in Banki Celje. Potrošnike so pozvali, naj dobro preverijo cene, saj bi lahko z morebitno odločitvijo o zamenjavi banke v nekaterih primerih tedaj letno privarčevali tudi več kot 60 evrov. Glede na situacijo v državi in glede na dejstvo, da smo v času, ko je potrebno skrbno paziti na vsak evro, je verjetno pametno o pravi izbiri ponudnika bančnih storitev razmišljati tudi letos.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.