Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja, da je primer dečka s prirojeno deformacijo noge odprl številna vprašanja. Po njenih besedah je nujno treba doreči, kako postopati v primeru, ko o načinu zdravljenja obstajata dve tako različni zdravniški mnenji.
"Primer kaže na potrebo po tem, da ugotovimo, kaj je v takem primeru še možno storiti," je na redni mesečni novinarski konferenci dejala Nussdorferjeva.
Starši, ki se zavzemajo za dečkovo zdravljenje v tujini, kjer amputacija ne bi bila potrebna, lahko sicer po njenih besedah izkoristijo tudi druge pravne poti, tako npr. v obliki tožbe in kasnejše povrnitve stroškov zdravljenja.
Da bi bilo treba spremeniti sistem, opozarja tudi zdaj v Švici delujoči slovenski ortoped Danijel Bešič Loredan, ki predlaga, da se ZZZS pred odločitvijo o financiranju zdravljenja ne bi smel opirati le na eno mnenje. Pridobiti bi moral drugo mnenje iz večje ugledne bolnišnice, vzpostaviti učinkovit sistem povezav in rednega sodelovanja pri zdravljenjih z več evropskimi medicinskimi središči. "Postaviti je treba jasne poti zdravljenja v tujini," pravi.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je že pojasnil, da je financiranje operacije 21-mesečnega fantka v tujini zavrnil, ker v Sloveniji še niso izčrpane vse možnosti zdravljenja.
Mama fantka Amela Talić pa je za medije povedala, da jim slovenski ortopedi predlagajo amputacijo, medtem ko bi v Milanu lahko junija fantka operiral zdravnik Dror Paley. Ta po njenih navedbah obljublja popolno okrevanje brez amputacije. A operacija stane, zato je stekla akcija zbiranja sredstev. Izteklo se je tako, da bodo dečka operirali v tujini.
Starši Matica so borili podobno bitko s slovenskim zdravstvom
Rene pa ni edini otrok v Sloveniji, ki bi mu slovenski zdravniki preprosto odrezali nogo. Kot so poročali v oddaji 24UR, je bil 6-letni Matic iz Cerknice rojen z deformacijo kolena, ki je lahko le upognjeno. Slovenski zdravniki so družini svetovali, da bi sinu nogo odrezali, a s tem se niso mogli sprijazniti, zato so šli v tujino po druga mnenja.
Tuji zdravniki so jim svetovali enoletno zdravljenje z več kot desetimi operacijami in nategovanjem noge. "Zavarovalnica pa nam v tistih trenutkih ni pomagala čisto nič, saj so naši zdravniki imeli popolno rešitev - pač odrezat nogo," razlaga Matičeva mama. V Matičevi zgodbi so se slovenski ortopedi - ko so izvedeli za druga mnenja - le izkazali. Potem ko so se Matičevi starši odločili zavrniti desetero mučnih operacij v Avstriji, so celo upoštevali nov predlog avstrijskih kolegov. "Smo prišli do prav posebne proteze, s katero naš fant obdrži nogo. To, da smo šli po mnenje v tujino, je bila najboljša odločitev," še pravi mama in dodaja: "Če ne bi bila z možem tako vztrajna, bi naju že zdavnaj ustavili. Zdaj pa, ko naš sonček hodi, je zgodba čisto drugačna, zdravniki so ponosni in nam z veseljem pomagajo naprej."
Maticu bodo, ko bodo kosti razvite do konca, v Avstriji naredili operacijo, ki mu bo omogočila, da bo protezo odvrgel in tekal po lastnih nogah. Ali bo stroške tega posega krila država ali ne, pa bo odvisno od odločitve tedanjega zdravniškega konzilija. Če sistem, seveda, ne bo drugačen.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.