Dokumentarec, ki so ga prejšnji teden predvajali na nemški televiziji ARD, je močno pretresel javnost. Prikazoval je namreč razmere v nemških skladiščih spletnega prodajalca Amazon in razkril, da se varnostniki znašajo nad sezonskimi delavci. Delavce, ki so večinoma prihajali iz Španije in Portugalske, so v skladišču najeli zaradi povečanega dela ob božičnih in novoletnih praznikih, varnostniki pa so jih ves čas ustrahovali. Ob zajtrku so jih preiskali, redno so jim pregledovali sobe in jih neprestano nadzorovali. Posnetki so kazali varnostnike, ki so bili oblečeni v črne uniforme in škornje, imeli pa so vojaške pričeske. Pri številnih varnostnikih je kamera na oblačilih ujela oznako blagovne znamke Thor Steinar, ki o povezujejo s skrajno desničarskim gibanjem v Nemčiji.
"Dejali so nam, da so oni tu policija," je v dokumentarcu povedala španska delavka. Druga delavka pa je povedala, da je morala zapustiti barako, v kateri je bivala še s petimi delavci, ker je sušila svoje obleke na radiatorju.

Varnostniki so bili zaposleni v varnostni službi Hensel European Security Services, kratica službe Hess pa je enaka kot priimek Rudolfa Hessa, namestnika Adolfa Hitlerja. A podjetje je po objavi dokumentarca odločno zanikalo povezave z neonacizmom. "Zaposlujemo kristjane, muslimane in budiste," je podjetje zapisalo v svojem uradnem odzivu na dokumentarec in tako skušali pokazati, da so obtožbe o simpatiziranju s skrajno desnico neutemeljene.
Od zadeve se skuša ograditi tudi Amazon, kjer trdijo, da za ravnanje varnostnikov niso delali. Predstavnik Amazona je dejal, da imajo nično toleranco, ko gre za diskriminacijo in ustrahovanje, enako pa pričakujejo od vseh podjetij, s katerimi sodelujejo. Tako je podjetje danes sporočilo, da je pogodbo z omenjeno varnostno službo prekinilo. Hess ni imel pogodbe neposredno z Amazonom, pač pa z zaposlitveno agencijo.
Vendar pa to ni prvič, da se je Amazon znašel v medijih zaradi razmer, v katerih delajo njihovi delavci. Financial Times je namreč razkril slabe delovne razmere v Amazonovih skladiščih v Veliki Britaniji. Delavci so bili neprestano pod pritiskom, da dosežejo zastavljene cilje. "Si kot robot, a v človeški obliki," je za Financial Times dejal eden od Amazonovih poslovodij. "To je človeška avtomatizacija," je dodal. Zaposleni so opisovali, kako so jih nadrejeni neprestano nadzirali in jim očitali tudi najmanjše zmanjšanje učinkovitosti. "Neprestano so nas tudi opozarjali, če smo se pogovarjali," je dejal eden od nekdanjih Amazonovih uslužbencev.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.