Danes in jutri bo precej jasno, predvsem danes bo v gorskem svetu popoldne še možna kakšna nevihta. Previdnost, če se odpravljate v gore, tako ne bo odveč. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20, najvišje dnevne od 30 do 36 stopinj Celzija. Vročina se bo v prihodnjih dneh še stopnjevala, saj bo sončno in zelo vroče. V nedeljo in ponedeljek tako vremenoslovci v nižinah pričakujejo od 35 do 38 stopinj Celzija. Vremenoslovci ocenjujejo, da bi se lahko v teh dneh temperature približale celo najvišjim izmerjenim temperaturam v Sloveniji, to pa pomeni, da bi lahko ponekod izmerili tudi neverjetnih 40 stopinj Celzija.
Zaradi suše in vročine je predvsem na Primorskem velika nevarnost požarov v naravi. Na Primorskem je tako prepovedano kurjenje, sežiganje ali uporaba odprtega ognja do preklica. Previdnost pri kurjenju v naravi velja tudi drugod po Sloveniji.
Arso poziva k varčni rabi vode
Zaradi vročine se stopnjuje tudi padavinski primanjkljaj, opozarjajo na Arsu. Kljub dobri spomladanski zalogi vode se v površinskem sloju tal zaradi močnega izhlapevanja razmere izjemno hitro poslabšujejo. Stanje površinske vodne bilance je najslabše na Obali in v severovzhodni Sloveniji. Površinski sloj tal se intenzivno suši tudi v drugih predelih Slovenije. Še posebno na lahkih tleh se ob stopnjevanju razmer povečuje možnost za pojav kmetijske suše. Znaki sušnega in vročinskega stresa na rastlinah so že opazni.
Čeprav meteorološka napoved v naslednjih desetih dneh ne kaže na obilnejše padavine, zaenkrat Arso ne pričakuje težav glede podzemne vode. Kljub temu prebivalce pozivajo, da s svojim ravnanjem ne poslabšujejo količinskega in kakovostnega stanja voda, še zlasti na najbolj ranljivih območjih. Treba je dosledno upoštevati tudi pozive upravljavcev javnih vodovodov.
Nekaj nasvetov, ki jih je pametno upoštevati v teh vročih dneh
V najhujši vročini, torej med 10. in 17. uro, se, če se le da, zadržujte doma. Če to ni mogoče, s seboj vzemite zadostne količine brezalkoholne tekočine, najbolje vode. Izogibajte se fizičnemu naporu in pijte dovolj tekočine. Izogibajte se pitju alkohola in napitkom s preveč sladkorja ali kofeina, obroki naj bodo manj obilni in lažje prebavljivi.
Ko se sonce skrije in se vsaj nekoliko ohladi, prezračite svoj dom – sobna temperatura naj bo manj kot 32 stopinj podnevi in manj kot 24 stopinj ponoči, če je mogoče. Priporočeno je zračenje v zgodnjih jutranjih urah, ko je ozračje še najbolj sveže. Čez dan zaprite okna in jih zastrite.
Ohladite tudi svoje telo. Nosite zračna, lahka in svetla oblačila iz naravnih materialov. Če greste ven, si nadenite klobuk in sončna očala, da zaščitite glavo in oči. Še posebej naj se vseh teh nasvetov držijo starejši, osebe s kroničnimi boleznimi in starši majhnih otrok, saj se lahko otroci bistveno hitreje pregrejejo.
Greste na pot? Ne pozabite na vodo!
Mnogi se boste odpravili tudi proti morju. Naj velja nekaj opozoril, ki zadevajo promet. Že tradicionalno je v poletni sezoni ob petkih popoldan in sobotah zjutraj zgoščen promet proti Obali in turističnim središčem. Če ste eden tistih, ki želite izkoristiti vsako minuto konca tedna, potem boste najverjetneje že takoj po službi sedli za volan in jo mahnili na počitnice. Poleg kopalk, brisače in kreme za sončenje nikar ne pozabite na zadostno količino hladne vode. Vožnja med poletnimi turističnimi konicami je nepredvidljiva. Kaj hitro lahko obtičite v zastoju, in če je to v takšni vročini, kot jo napovedujejo vremenoslovci, potem boste hvaležni za ta nasvet. Prav tako nikar ne pozabite, da se je treba v primeru daljšega zastoja pravilno razvrstiti, tako da imajo vozila na nujni vožnji možnost neoviranega dostopa.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.