V živolovko se je namesto rise ujela samica alpskega kozoroga, so sporočili iz ljubljanskega živalskega vrta. Risa je tako še vedno na prostosti. V soboto zjutraj so ji sledili nad ogrado kozorogov, v nedeljo ob 14. uri pa jo je sprehajalec fotografiral in obvestil živalski vrt.
Kozorogi so se sprehajali po vrhu Rožnika
Pojasnili so, da je dežurni veterinar Živalskega vrta Ljubljane, Marjan Kastelic, v petek zvečer okoli 19. ure prejel SMS sporočilo, da se je nekaj ujelo v živolovko, ki so jo nastavili, da bi ujeli riso. Njenega kolega, risa Rožnika, so z živolovko ujeli minuli teden.
V upanju, da se je ujela risa, je pohitel k živolovki in v pasti, ki jo lahko sproži že padla veja ali kepa snega, našel devetletno samico alpskega kozoroga. ''Ograda alpskih kozorogov meji na ogrado gamsov in risov. Ker so ograje obeh ograd zaradi padlih dreves močno poškodovane, je kozoroginja iz svoje ograde verjetno zatavala v sosednjo pri obiranju poganjkov in vejic podrtih dreves. Ko se je znočilo, se je zatekla pod nadstrešek, kamor smo nastavili živolovko. Veterinar jo je rešil živolovke in jo preselil v ločeni ter zaprti del ograde kozorogov. V isti noči je ogrado zapustila večina alpskih kozorogov in se razkropila po vrhu Rožnika, vendar so se na svež zajtrk, ki so ga prinesli oskrbniki, v soboto zjutraj, vanjo vsi tudi vrnili,'' so sporočili.
Na zgornjem delu živalskega vrta še vedno bivajo poleg alpskih kozorogov tudi mufloni, beloglava jastreba in nočne čaplje ali kvakači. V spodnji del vrta jih ni mogoče preseliti. So pa vse ograde uspeli zapreti s plastično mrežo za zaščito gradbišč, tako da pobegi niso več možni.
Upajo, da bo uplenila drugo žival
Dodali so, da je dobra novica to, da so v zgornjem delu vrta zasledili sveže sledi rise nad ogrado alpskih kozorogov. Na plen (gamsa) se ni vrnila. Odločili so se, da ji ne bodo več nastavljali dodatne hrane. Tako upajo, da se bo vrnila h gamsu ali pa bo uplenila drugo žival, kamor bodo potem postavili živolovko in jo skušali ujeti. ''Ker na sledi v snegu ni mogoče več računati, je riso namreč mogoče ujeti s pastjo le še ob plenu ali pa jo poiskati po svežih sledeh s pomočjo izurjenega psa, če bi jo kdo videl,'' so dodali.
Kako ravnati, če vidite riso?
Če bi kdo videl riso ali našel njen plen, v živalskem vrtu prosijo, da jih nemudoma obvestite (telefonske številke so 051 441 123 ali 051 441 134 ali 051 441 131) in če je le mogoče (na varni razdalji) gibanje rise spremljate do našega prihoda. Prosijo še, da rise ne plašite izven teritorija ali jo zasledujete s psi. Risa bi lahko v stiski zasledujočega psa tudi napadla.
Tako je riso v nedeljo fotografiral redni sprehajalec po Rožniku, ki je fotodokumentiral škodo na tekaških poteh. Veliko mačko je posnel z razdalje okoli 70 metrov, a ker ni imel telefona, ni mogel o tem takoj obvestiti živalskega vrta. Ko je do tja vendarle prispela pristojna ekipa, rise ni bilo več, razmočene sledi, pomešane s pasjimi in človeškimi, pa so bile neuporabne.
Zavetišče je bilo poplavljeno
Zavetišče Ljubljana se je konec tedna ukvarjalo tudi s poplavo, ki jo je povzročil dvig podtalnice. Poplavilo je upravno stavbo in dvorišče. Zaradi poplav in žleda so v zavetišču nekajkrat ostali tudi brez elektrike. Žled in padajoče vejevje sta poškodovala ograje zavetišča in streho bivalnega objekta za živali.
Trenutno v zavetišču biva 45 psov in 50 mačk, 2 kunca, 2 deguja ter 2 podgani. Kljub težavam so vse živali oskrbljene in na varnem. Poplave jih niso ogrožale, kakor tudi ne izpadi električne energije.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.