Po turbulentnem dogajanju v Sloveniji in na mednarodnih finančnih trgih je premierka Alenka Bratušek na tiskovni konferenci komentirala aktualno dogajanje v Sloveniji.
Kot je na začetku povedala Bratuškova, se v treh tednih vladanja ne da popraviti vseh preteklih napak. Kot je dejala, vlada dela intenzivno, čeprav tega vsak dan ne razlaga v kamere.
Obisk v Bruslju je bil uspešen
Obisk v Bruslju je ocenila kot uspešen, še posebej konstruktiven naj bi bil pogovor s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Kot je povedala, je v Bruslju zagotovila, da bo Slovenija nadaljevala reforme. "Vem, da nimamo tednov, mesecev, da gre za dneve. To je bilo mišljeno s tem, da potrebujemo čas," je dejala.
Kaj so od nje zahtevali evropski partnerji, ni razkrila, je pa dodala, da očitno tudi v Bruslju niso bili zadovoljni z ukrepi prejšnje vlade: "Če bi bili, zadnje poročilo, ki temelji na delu prejšnje vlade, ne bi bilo takšno, kot je." Nova vlada naj bi svoje ukrepe v Bruselj poslala do 9. maja.
Glavna težava Slovenije so banke
Bratuškova je ponovila, da so težave slovenskega bančnega sistema problem številka ena. Poudarila je, da se je izkazalo, da je sprejet zakon o reševanju bank, tudi s slabo banko, slabo pripravljen, ko gre za vprašanje izračunov. "Ko bomo imeli številke, jih bomo predstavili." Reforme vlade Janeza Janše bo nadaljevala, ker časa za nove ukrepe ni.
Konsolidacija javnih financ po oceni Bratuškove ne bi smela ogrožati gospodarske rasti.
Prodali bi eno od bank
Napovedala je tudi privatizacijo. Vlada bo v kratkem, predvidoma v 14 dneh, v DZ poslala predlog za privatizacijo enega ali dveh večjih državnih podjetij. Po neuradnih informacijah bi lahko šla prva v privatizacijo ena od bank; omenja se Nova kreditna banka Maribor. Medtem so v NLB dejali, da ne pričakujejo, da bi država do konca leta NLB prodala, da pa je možno, da bi kupca našli v letu 2014. A kot je dejal predsednik uprave NLB Janko Medja, bi bilo to možno, če bi banko dokapitalizirali in prestrukturirali.
Upa, da bo končno videla številke, povezane s fiskalnim pravilom
Bratuškova je zadovoljna z razpletom pogajanj o vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo. Kot opozarja, bi to morda poslalo dober signal, a izračunov do zdaj ni bilo. "Upam, da mi bodo zdaj s finančnega ministrstva in Umarja le prinesli izračune, na podlagi katerih so za vpis določili leto 2015. Odločili se bomo na podlagi številk. Mi bi radi vse naenkrat, a dejstvo je, da so tudi uspešnejše države, kot je Nemčija, konsolidacijo razvlekle na več let," je dejala Bratuškova.
Ocenila je tudi stanje slovenskega proračuna, ki naj bi bilo "daleč od dobrega", proračun, sprejet pod Janševo vlado, pa naj bi bil daleč od realnega. "Proračun ni bil sprejet realno, na kar smo ob njegovem sprejemu opozarjali tudi v DZ. Ne glede na to smo tukaj zato, da rešujemo težave in ne gledamo preveč nazaj. Je pa prav, da se ve, v kakšnem stanju smo proračun dobili v roke," je dejala.
Meni, da je finančno ministrstvo naredilo veliko napako, ko države ni zadolžilo januarja, ko so bile obrestne razmere precej ugodne. Tako bi lahko mirneje reševali situacijo, je dejala Bratuškova.
Govorili bodo šele, ko bodo načrti jasni
Čeprav tuji in domači mediji ocenjujejo, da bi vlada prej pomirila finančne trge, če bi javnost bolj obveščala o svojih korakih, je Bratuškova dejala, da se ji ne zdi prednost, če se sproti razkrije vsak korak.
"Prav je, da nekaj naredimo in potem govorimo. Spet pa poudarjam, da naše ocene v veliki meri temeljijo na špekulacijah, saj nas mečejo v isti koš z neko drugo državo, s katero se ne moremo primerjati ne po velikosti javnega dolga ne po velikosti bančnega sektorja," pravi Bratuškova.
Pritisk na Slovenijo na finančnih trgih nekoliko popustil
Popoldne je pritisk na Slovenijo na mednarodnih finančnih trgih nekoliko popustil. Zahtevana donosnost na slovenske desetletne obveznice se je dopoldne na elektronski borzi MTS sicer sprva povečala, nato pa upadla. Donos do dospetja na slovenske desetletne obveznice je bil ob koncu trgovanja pri 6,65 odstotka, kar je 0,11 odstotne točke pod izhodiščem.
KOMENTARJI (2660)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.