FIT 24UR

V Sloveniji letno za rakom dojk zboli 1100 žensk

Ljubljana, 15. 10. 2013 13.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
2

Sami smo odgovorni za svoje zdravje, sporoča slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna. Pri pregledovanju dojk nam je lahko v pomoč tudi aplikacija za pametne telefone Breast Test – Zaupaj svojim rokam, ki je na voljo tudi v slovenščini.

Aplikacija s preprostimi navodili in slikovnim gradivom predstavlja postopek samopregledovanja dojk in uporabnice vsak mesec spomni na pregled. Brezplačna aplikacija je na voljo v tržnicah mobilnih aplikacij, na mobilni telefon pa jo je mogoče naložiti tudi preko spletne strani breast-test.com, kjer je na voljo še spletna različica.

Ženske bi si morale vsak mesec samopregledovati dojke in to nadaljevati do konca življenja.
Ženske bi si morale vsak mesec samopregledovati dojke in to nadaljevati do konca življenja. FOTO: Thinkstock

Redno in pravilno mesečno samopregledovanje je namreč ključno za odkrivanje zgodnjih sprememb dojk, opozarjajo v združenju in dodajajo, da bi se vsaka ženska morala že v mladosti začeti samopregledovati in tako spoznati svoje dojke. Poudarjajo tudi, da z zdravim načinom življenja zmanjšamo tveganje za nastanek rakavih obolenj, z rednim mesečnim samopregledovanjem pa pripomoremo k zgodnjemu odkrivanju raka dojk.

Predsednica združenja Europa Donna Slovenija Mojca Senčar je ob tej priložnosti povedala: "Že dekleta v poznih najstniških letih bi se morala zavedati, da lahko zbolijo za najpogostejšim rakom pri ženskah, rakom dojk, če bodo dočakale 75 ali 80 let. Vsak mesec bi si morale začeti samopregledovati dojke in to nadaljevati do konca življenja. Po 50. letu pa k temu priključiti še presejalno mamografijo vsaki dve leti. Če še niso vključene v program DORA, bi morale za to poskrbeti same."

Mamografija je najzanesljivejša in najnatančnejša metoda za ugotavljanje začetnih rakavih sprememb v dojki.
Mamografija je najzanesljivejša in najnatančnejša metoda za ugotavljanje začetnih rakavih sprememb v dojki. FOTO: iStockphoto

Ambasadorki aplikacije Barbra Drnač in njena hči Tereza Poljanič se kot mati in hči dobro zavedata pomena pravilnega in rednega samopregeldovanja, saj je tudi Barbra šla skozi izkušnjo "z rakovico", kot je pot bolezni in zdravljenja  sama poimenovala. Tereza se zaveda, da je mlada ženska, kot je ona, za svoje zdravje najbolj odgovorna sama.

Oktober je mesec, posvečen boju proti raku dojk. To je najpogostejša oblika raka, za katerim obolevajo Slovenke. Pri nas z rakom dojk živi približno 12.500 žensk, vsako leto pa jih na novo zboli več kot 1100. Gre pretežno za bolezen starejših žensk, največ jih zboli po 50. letu, vendar se ta meja niža. Veča se predvsem število novozbolelih žensk med 40. in 50. letom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
15. 10. 2013 20.40
+1
Zalostno je da se sedaj komaj kazejo posledice Jederskega raktorja v Crnobilu kjer je radioaktivni oblak zasencil celotno Evropo.Zaradi tega zbolevajo najbolj zenske .Vsaki res zelim samo zdravja ki je najvec vredno v zivljenju .Lep pozdrav 24 ur
Jebiga009
15. 10. 2013 20.13
+3
THC uničuje rakave celice na prsih in preprečuje nastanek raka na prsih. Nevem zakaj zdaj če ste 24 ur novinarji res FER PA POŠTENI nevem zakaj nič ne delate reklame o konoplji o zakonu o konoplji itd...žalostno lažnivci eni.