Novo poročilo Združenih narodov priča o grozljivih izkustvih otrok, ki so pristali bodisi v rokah vojaških sil prvega moža Sirije Bašar al Asad, bodisi v rokah upornikov. Dokument, ki zajema dogajanje v skoraj treh letih konflikta, Asadove sile obtožuje nezakonitega zapiranja in mučenja, uporniške sile pa rekrutiranja otrok. Otroke so spreminjali v vojake in jih pod prisilo pošiljali v smrt.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je dejal, da je tako ena kot tudi druga stran otroke, stare do 18 let, v vojni in protestih uporabljala za živi ščit. Priče so preiskovalcem ZN dejale, da so Asadove sile večino prijetih otrok zadrževale v natrpanih celicah, mučili pa so tudi dečke, stare komaj 11 let.
Puljenje nohtov, bičanje z jeklenimi žicami, posiljevanje
Pri mučenju so uporabljali najrazličnejše tehnike, med drugim so jih bičali z jeklenimi žicami, lesenimi in kovinskimi palicami. Poleg bičanja so se posluževali tudi mučenja z elektrošoki, in sicer naj bi te izvajali tudi na genitalijah otrok. Nekaterim so po poročanju ZN pulili nohte, na njihovi koži ugašali cigarete, jih spolno zlorabili in jih silili, da prisostvujejo krvavim usmrtitvam ter mučenju njihovih sorodnikov.
Uporniki iz otrok naredili vojake
Kot pravi poročilo, so zaskrbljujoči tudi podatki o rekrutiranju otrok v uporniške vrste, pogosto so jih iskali tudi izven državnih meja. Večino rekrutacij naj bi izvedla uporniška organizacija FSA, k temu pa naj bi pripomogli tudi nizka izobraženost in obljuba po plačilu. Poročilo dodaja, da sicer povsod ni znakov prisile. "Mnogo dečkov je izjavilo, da so čutili, da je njihova dolžnost, da se pridružijo opozicijskim silam," pravi poročilo. V taborih so nekatere otroke oborožili s strelnim orožjem in noži, večina pa je opravljala kuharska dela, pomagala tihotapcem, vohunila, igrala vlogo kurirjev in opazovalcev. Uporniki v spopade niso pošiljali kogarkoli, pač pa je šlo za individualne presoje. "Otroci niso umirali le zaradi bojevanja, pač pa tudi zaradi opravljanja ostalih funkcij na bojiščih," je za Al Jazeero dejala Leila Zerrougui, posebna poročevalka.
Prvi krog mirovnih pogajanj je v Ženevi potekal minuli petek, a večjega premika k zagotovitvi miru in prekinitvi državljanske vojne v Siriji ni prišlo. V spopadih vsak dan še vedno v povprečju umre več kot 100 ljudi. Sirska vlada in opozicijske stranke naj bi se ponovno sestale naslednji teden.
Združeni narodi so kršenja otrokovih pravic obtožili najmanj 14 skupin. Do zdaj naj bi sicer vojna terjala že 100.000 življenj, od tega naj bi umrlo kar 10.000 otrok. Od marca leta 2011 je državo zapustilo že več kot dva milijona ljudi, med njimi predvsem ženske in otroci.
ZDA svari Asada
Prejšnji petek je Ameriški zunanji minister John Kerry sirski režim predsednika Bašarja al Asada posvaril pred morebitnimi posledicami, če ne bo izpolnil mednarodnega dogovora glede odstranitve kemičnega orožja s svojega ozemlja. Ta močno zaostaja za predvideno časovnico. Naj Sirijo spodbudi k čim hitrejšemu ukrepanju, je pozval tudi njeno zaveznico Rusijo. Dogovor, ki sta ga septembra lani dosegli ZDA in Rusija, namreč vključuje tudi grožnjo z ukrepi v skladu s 7. poglavjem ustanovne listine ZN. Ta omogoča tudi uporabo sile, če Sirija ne bi spoštovala določil dogovora.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.