Prvak stranke SDS Janez Janša je sklical tiskovno konferenco, na kateri je komentiral pravnomočnost sodbe v zadevi Patria. Povedal je, da so v SDS vedeli, da se bo to zgodilo. Menili so, da sta možna dva scenarija: po prvem bi bila sodba potrjena v primeru, da se bodo obetale predčasne volitve, po drugem pa bi jo sodišče vrnilo, če bi vladna koalicija želela potegniti mandat do konca. "To, kar se je zgodilo, je seveda prvi scenarij," je povedal.
Afera Patria po Janševem mnenju želi neposredno vplivati na volilni rezultat. "Kdor bo zanikal povezavo, bo težko zanikal to časovno ujemanje. Patria je volilni produkt, je veliki pok za to, da se odstrani političnega nasprotnika," je dejal.
Sodba po njegovem mnenju ni slučajno padla v čas pred volitvami, ampak je sestavni del tega scenarija. Ne verjame, da sta bila Zoran Janković ali Alenka Bratušek kreatorja tega scenarija. "Sta pa igralca na omejenem igrišču in kolateralna škoda," je dodal.
Nato je začel govoriti o predčasnih volitvah. Dejal je, da bomo tam srečali t. i. nove igralce, prepričan pa je, da se predsedniku stranke SD Igorju Lukšiču obeta skorajšnja zamenjava.
Ko je spet začel govoriti o zadevi Patria, je dejal: "Sodba je bila pričakovana, nanjo smo bili pripravljeni, ker nismo naivni." Prepričan je, da je bila sodba v zadevi Patria napisana že zdavnaj oz. takrat, ko se je proces začel. "Sodba je v svojem tekstu bolj absurdna kot tista, ki je bila napisana na vojaškem sodišču," je dejal.
Prepričan je, da gre v sodbi za indični krog. Če bi ta postal pravni standard, bi lahko takšne indične kroge z bistveno manj naporov sestavili tudi za kazniva dejanja, povezana z več kot 600 množičnimi grobišči v Sloveniji. Prav tako je po njegovih besedah mogoče sestaviti tudi za kakšnih osem milijard evrov indičnih krogov v slovenskem bančnem sistemu, toliko denarja je bilo namreč izropanega od leta 1997, ko so davkoplačevalci prvič sanirali slovenske banke.
Janša sodstva ne spoštuje
Dejal je, da je sodba pravnomočna, vendar pa je ni treba spoštovati. "Božja zapoved pravi, spoštuj očeta in mater, ne pravi, spoštuj sodstvo. Sodbo je treba upoštevati, ne pa spoštovati," je dejal. Ker jo je treba upoštevati, bodo uporabili vsa pravna sredstva. "Sodba bo padla," je bil samozavesten Janša, in dodal, da sodstva ne spoštuje.
Dejal je, da so na možnost predčasnih volitev v SDS pripravljeni. "SDS je edina stranka, ki je programsko in kadrovsko pripravljena na te volitve," je dejal, vendar pa je prepričan, da se bo volilna kampanja še tretjič vrtela okoli Patrie. "Se vam ne zdi, da nekdo zapravlja vašo prihodnost?" je vprašal.
'SDS ni samo Janez Janša'
Ponovil je, da bo sodba padla – "zato, ker se krivice na dolgi rok ne da uzakoniti." Če se vseeno zgodi, da bo moral v zapor, Janša pravi, da ne bo zaprosil za alternativno prestajanje kazni. Na vprašanje, kako bo vodil stranko, če bo v zaporu, je odgovoril: "SDS ni samo Janez Janša."
Poudaril je, da ima stranka SDS kader, ki je sposoben voditi stranko tudi brez njega. "Tisti, ki misli, da je SDS samo Janez Janša, se moti. Na takšen način se samo motivira ljudi, da vstopijo v stranko in da so tisti, ki so njeni člani, samo bolj motivirani. Ko sem šel v zapor, je Slovenija postala drugačna. Za to sem pripravljen iti še dvakrat v zapor," je dodal. "Na smetišču politične zgodovine je veliko ljudi, ki so mene odpisovali. In bo gneča, če se še kdo pridruži."
Janša je danes že na Twitterju zapisal, da beležijo množico novih pristopov v stranko, enako pa je ponovil tudi na novinarski konferenci. Na vprašanje, koliko novih članov ima torej od včeraj stranka SDS, pa ni dal točne številke. Prav tako ni vedel, koliko pisem podpore so dobili. "Nismo jih prešteli. Gre za ogromno količino elektronske pošte," je povedal.
Janša je v zadevi Patria zdaj pravnomočno obsojen na dve leti zapora. Prokurist Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič sta obsojena na 22 mesecev zapora. Vsi trije pa bodo morali v treh mesecih plačati tudi po 37.000 evrov denarne kazni ter sodne takse.
Janšev odvetnik Franci Matoz je sicer napovedal, da "bodo sodbo razveljavili". Med drugim so obsojeni že napovedali uporabo izrednih pravnih sredstev, najprej zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovnem sodišču, za kar imajo na voljo tri mesece. A vrhovno sodišče ne presoja o vsebini sodbe, pač pa le, ali je bil proces zakonit oz. ali je bil kršen kazenski postopek. Lahko pa na predlog odvetnikov odločajo tudi o tem, da se izvrševanje kazni zadrži, dokler ne bo končne odločitve. Obsojeni bi lahko iskali pravico tudi na ustavnem sodišču in Evropskem sodišču za človekove pravice, če menijo, da gre za kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin. Vsi trije so ves čas procesa vztrajali, da gre za politično motiviran proces in da niso krivi.
Tudi v SDS so prepričani v nedolžnost svojega predsednika stranke in v to, da bo sodba padla, če ne pri nas, pa na tujem. Podpredsednik SDS Zvonko Černač je pojasnil, da sodbe nista narekovala niti pravo niti pravičnost. Obtoženi se ni mogel braniti, saj ni bilo dokazov, scenarij za to odločitev pa je bil po besedah Černača že dolgo časa znan in tudi predvidljiv, je poudaril.
Predstavniki ostalih strank so sicer razmišljali tudi o morebitnih političnih posledicah sodbe za Janšo in SDS. Večinoma so sicer ocenjevali, da je to stvar SDS, so pa nekateri že izpostavili, da Janša na javnih funkcijah ne bo mogel več delovati.
KOMENTARJI (5421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.