Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je dejal, da na demonstracijah, ki bodo potekale 17. novembra v Ljubljani, pričakuje predvsem delavce, upokojence in mlade. "Glede na interes, ki se je doslej že pokazal pri naših pripravah na demonstracije, verjamemo, da se jih bo udeležilo na tisoče ljudi," je povedal Semolič in dodal, da so demonstracije priložnost za tiste, ki menijo, da ni dobro biti samo tiho in prenašati vse, kar se dogaja.
"Ker so demonstracije namenjene temu, da bi opozorili politike, ki vodijo državo, da je pot ekstremnega varčevanja, ki jo ponujajo za izhod iz krize, napačna in da posledice nosijo tisti, ki za krizo niso nič krivi, je naš poziv namenjen delavcem, upokojencem in mladim, ki so največje žrtve krize," je o udeležbi na demonstracijah povedal Semolič.
Nekateri pa opozarjajo tudi na pritiske zaradi udeležbe na protestih. Sekretarka območne organizacije ZSSS za Gorenjsko Romana Oman je pojasnila, da v zasebnem sektorju nekateri delodajalci skušajo preprečiti udeležbo zaposlenih na demonstracijah tako, da so jim naložili dodatno sobotno nadurno delo. V javnem sektorju pa se zaposleni bojijo udeležiti demonstracij, ker ni jasno, kakšni bodo kriteriji, če bodo res odpuščali, saj poročajo, da ponekod že nastajajo neki spiski.
Omanova vseeno upa, da ljudje ne bodo podlegli pritiskom, temveč se bodo 17. novembra ob 11. uri na Kongresnem trgu zbrali v čim večjem številu.
Strinjajo se z mnenjem organizatorjev demonstracij, a soorganizatorji vseeno ne bodo
Ko so sindikati sprejeli odločitev, da gredo res na ulice, so svojo udeležbo poleg Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) potrdili tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederaciji neodvisnih sindikatov Slovenije Neodvisnost in Reprezentativnih sindikatih Slovenije.
Predsedstvo sindikata KSS Pergam pa je v torek sprejelo sklep, da njihov sindikat ne bo aktivno pristopil k organizaciji protestov. Takšno odločitev so sprejeli, ker trenutno še potekajo pogajanja o pokojninski reformi in reformi trga dela. Po besedah predsednika Pergama Janeza Posedija so delili mnenje organizatorjev protestov, da varčevalni ukrepi, ki so napovedani, niso pot k zagonu gospodarstva. Vendar pa se njim zdi veliko bolj problematičen vedno slabši položaj delavcev in popoln izostanek socialnega dialoga na področju ukrepov v javnem sektorju. Ravno zato so se odločili, da bodo pristopili k aktivnostim za zaostrovanje sindikalnega boja.
Konfederacija sindikatov 90 ne bo soorganizator
Tudi Konfederacija sindikatov 90 Slovenije se je odločila, da na napovedanih demonstracijah kot soorganizator ne bo sodelovala. Kot so zapisali v izjavi za javnost, tudi sami nasprotujejo ukrepom, ki razgrajujejo socialno državo. Shoda se bodo udeležili.
Vendar pa pravijo, da so pripravljeni nadaljevati dialog o reformah s socialnimi partnerji. Menijo, da je enotno z vsemi sindikati treba poseči po ostrejših oblikah sindikalnega boja, če in ko dialog ne bo več uspešen.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.