V Siriji se kljub bojem nadaljuje proces odstranjevanja kemičnega orožja. Rusija je tako danes v Sirijo poslala 75 vozil in drugo opremo, s čimer bo sodelovala v mednarodni operaciji odstranjevanja in uničenja sirskega kemičnega orožja. Po navedbah Mednarodne organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) bodo z ruskimi tovornjaki odpeljali sirsko kemično orožje iz države.
Poleg tega naj bi Moskva po navedbah OPCW prispevala tudi plovila in mornarje, ki bodo varovali operacijo natovarjanja tovora v Latakiji in v sirskih ozemeljskih vodah.
Prav zaradi dogovora med Rusijo in ZDA o predaji sirskega kemičnega orožja se je režim predsednika Bašarja al Asada, ki se od marca 2011 spopada z opozicijo in uporniki, letos izognil ameriškemu napadu.
Boji med sirsko vojsko in uporniki pa se nadaljujejo. Še posebej oster boj poteka za mesto Alep, ki je od poletja 2012 razdeljeno med opozicijo in vladne sile.
Sirska opozicija predsednika Bašarja al Asada obtožuje, da njegove sile na območja, ki so v rokah upornikov, meče sode, napolnjene z eksplozivom. Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice, ki je na strani opozicije, naj bi vladna letala na severu Alepa v osmih dneh ubila več kot 300 ljudi, med njimi 87 otrok. Človekoljubna organizacija Human Rights Watch je sirske vladne sile obtožila, da uporablja orožje in taktike, ki ne delajo razlik med oboroženimi in civilisti, kar je nezakonito.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.