Na dokončne neuradne izide nedeljskih parlamentarnih volitev bo sicer treba počakati še teden dni, a se orisi novega parlamenta že kažejo. Tako bo po delnih neuradnih izidih in preštetju 99,97 odstotka glasov očitno vnovičen mandat imelo 41 poslancev, med njimi tudi Anton Rop, Breda Pečan in Miran Potrč iz SD, Branko Grims, Eva Irgl in France Cukjati iz SDS, Pavel Gantar in Matej Lahovnik iz Zares, Franc Žnidaršič iz DeSUS, Borut Sajovic iz LDS, Jakob Presečnik iz SLS, Bogdan Barovič iz SNS in drugi. Je pa zanimivo, da se v novi parlament ni uspelo prebiti skoraj nobenemu ministru, celo Karlu Erjavcu ne, ki je s svojo stranko DeSUS na volitvah doživel velik uspeh, saj je v primerjavi z volitvami 2004 pridobil tri nove mandate in jih ima zdaj sedem.
Tako so zaradi izpada NSi iz parlamenta pred vrati ostali tudi vsi strankini ministri z dosedanjim ministrom za finance Andrejem Bajukom na čelu. V parlament ni uspelo priti tudi nekaterim SDS-jevim ministrom. Tako zadostne podpore niso dobili minister za javno upravo Gregor Virant, notranji minister Dragutin Mate, zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za šolstvo in šport Milan Zver, kulturni minister Vasko Simoniti, minister za razvoj Žiga Turk in ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. Je pa skozi sito volitev prišel prvak SDS Janez Janša in pa en njegov minister, in sicer za gospodarstvo Andrej Vizjak. Med poslanci bo tudi dosedanji prometni minister Radovan Žerjav, politično pot v državnem zboru pa je vsaj začasno zaključil nekdaj prvi mož SLS in zdajšnji okoljski minister Janez Podobnik.
Zunaj parlamenta je ostalo še nekaj drugih prekaljenih mačkov politike. Tako se od parlamentarnega življenja poslavljajo Anton Anderlič, Aleš Gulič, Jožef Školč, Rudolf Moge, vsi iz LDS, ker niso dosegli praga za vstop v parlament pa tudi znani nekdanji člani SNS, zdaj pa člani stanke Lipa, Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac. V poslanskih klopeh ne bosta sedela niti celjski župan in predsednik SLS Bojan Šrot ter eden glavnih akterjev v aferi Patria Milan M. Cvikl. Več uspeha niso imeli niti nekateri 'zvezdniki' na kandidatnih listah strank. Tako v parlament ni bila izvoljena nekdanja sanjska ženska Miša Margan, ki je kandidirala na listi SLS in SMS, prav tako se vanj niso prebili niti nekdanji nogometaš Miran Pavlin iz SDS, pevec Lado Leskovar iz Zares in Erjavčeva najmlajša kandidatka Tea Konrad.
Delni rezultati kažejo tudi na to, da bo v novi sestavi parlamenta 12 žensk, kar je sicer ena več kot v preteklem mandatu, a glede na predvidene ženske kvote, jih je v parlament prišlo malo. Največ se jih je v državni zbor uspelo prebiti iz SD, kjer bo v poslanskih klopeh sedelo osem žensk, medtem ko denimo pri SNS, SLS in DeSUS med poslanci ne bo nobene ženske kolegice.
Namesto Pahorja v Evropskem parlamentu Juri
Evropskega poslanca Boruta Pahorja, ki je bil po neuradnih izidih izvoljen v državni zbor, naj bi v evropskih poslanskih klopeh zamenjal Aurelio Juri, ki je bil na kandidatni listi stranke naslednji za ta položaj, so povedali v informacijski pisarni Evropskega parlamenta.
Juri je kandidiral za poslanca italijanske narodne skupnosti v državnem zboru, a po neuradnih izidih ni bil izvoljen. Za njim je na kandidatni listi sedanje SD (tedaj ZLSD) Majda Potrata, ki je bila po neuradnih izidih izvoljena v DZ, sledi pa Feri Horvat.
Evropski poslanec, ki bo zamenjal Pahorja, bo v poslanskih klopeh parlamenta v Strasbourgu in Bruslju sedel do junija prihodnje leto, ko bodo potekale prihodnje volitve v Evropski parlament.
Nov državni zbor prvič sklican najpozneje 11. oktobra
Kljub temu da so novi poslanci že izvoljeni, pa dosedanjim poslancem še ni prenehal mandat. Mandatna doba prejšnjega državnega zbora se namreč konča s prvo sejo novega državnega zbora, ki jo skliče predsednik republike najpozneje 20 dni po izvolitvi, določa ustava. Nov državni zbor mora biti tako sklican najpozneje do 11. oktobra. Predsednik republike Danilo Türk bo teoretično lahko prvo sejo sklical šele po objavi dokončnega uradnega izida volitev, ko bo tudi dokončno znano, katerih 90 kandidatk in kandidatov je bilo izvoljenih.
Zakon o poslancih sicer pravi, da izvoljeni kandidat za poslanca pridobi poslanski mandat z dnem izvolitve, kar mu potrdi državna volilna komisija, izvrševati pa ga začne z dnem potrditve poslanskega mandata v državnem zboru. Minimalni pogoj za nastop novega DZ pa je potrditev mandatov več kot polovici novih poslancev (najmanj 46), v nasprotnem primeru funkcijo še naprej opravlja stari sklic.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.