Slovenija

Menjava poslanske garniture

Ljubljana, 22. 09. 2008 09.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Med vidnejšimi poraženci volitev je večina ministrov Janševe vlade. Vizjak in Žerjav sta poleg premierja edina, ki ju je ljudstvo potrdilo za poslanca v novem parlamentu.

Največ poslanskih sedežev so dobili v SD (29), sledijo SDS (28), Zares (9), DeSUS (7), SNS (5), SLS + SMS (5) in LDS (5).
Največ poslanskih sedežev so dobili v SD (29), sledijo SDS (28), Zares (9), DeSUS (7), SNS (5), SLS + SMS (5) in LDS (5). FOTO: 24ur.com

Na dokončne neuradne izide nedeljskih parlamentarnih volitev bo sicer treba počakati še teden dni, a se orisi novega parlamenta že kažejo. Tako bo po delnih neuradnih izidih in preštetju 99,97 odstotka glasov očitno vnovičen mandat imelo 41 poslancev, med njimi tudi Anton Rop, Breda Pečan in Miran Potrč iz SD, Branko Grims, Eva Irgl in France Cukjati iz SDS, Pavel Gantar in Matej Lahovnik iz Zares, Franc Žnidaršič iz DeSUS, Borut Sajovic iz LDS, Jakob Presečnik iz SLS, Bogdan Barovič iz SNS in drugi. Je pa zanimivo, da se v novi parlament ni uspelo prebiti skoraj nobenemu ministru, celo Karlu Erjavcu ne, ki je s svojo stranko DeSUS na volitvah doživel velik uspeh, saj je v primerjavi z volitvami 2004 pridobil tri nove mandate in jih ima zdaj sedem.

Tako so zaradi izpada NSi iz parlamenta pred vrati ostali tudi vsi strankini ministri z dosedanjim ministrom za finance Andrejem Bajukom na čelu. V parlament ni uspelo priti tudi nekaterim SDS-jevim ministrom. Tako zadostne podpore niso dobili minister za javno upravo Gregor Virant, notranji minister Dragutin Mate, zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za šolstvo in šport Milan Zver, kulturni minister Vasko Simoniti, minister za razvoj Žiga Turk in ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. Je pa skozi sito volitev prišel prvak SDS Janez Janša in pa en njegov minister, in sicer za gospodarstvo Andrej Vizjak. Med poslanci bo tudi dosedanji prometni minister Radovan Žerjav, politično pot v državnem zboru pa je vsaj začasno zaključil nekdaj prvi mož SLS in zdajšnji okoljski minister Janez Podobnik.

Pred vrati parlamenta je ostala večina ministrov sedanje vlade. Preboj je uspel le Žerjavu in Vizjaku.
Pred vrati parlamenta je ostala večina ministrov sedanje vlade. Preboj je uspel le Žerjavu in Vizjaku. FOTO: POP TV

Zunaj parlamenta je ostalo še nekaj drugih prekaljenih mačkov politike. Tako se od parlamentarnega življenja poslavljajo Anton Anderlič, Aleš Gulič, Jožef Školč, Rudolf Moge, vsi iz LDS, ker niso dosegli praga za vstop v parlament pa tudi znani nekdanji člani SNS, zdaj pa člani stanke Lipa, Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac. V poslanskih klopeh ne bosta sedela niti celjski župan in predsednik SLS Bojan Šrot ter eden glavnih akterjev v aferi Patria Milan M. Cvikl. Več uspeha niso imeli niti nekateri 'zvezdniki' na kandidatnih listah strank. Tako v parlament ni bila izvoljena nekdanja sanjska ženska Miša Margan, ki je kandidirala na listi SLS in SMS, prav tako se vanj niso prebili niti nekdanji nogometaš Miran Pavlin iz SDS, pevec Lado Leskovar iz Zares in Erjavčeva najmlajša kandidatka Tea Konrad.

Delni rezultati kažejo tudi na to, da bo v novi sestavi parlamenta 12 žensk, kar je sicer ena več kot v preteklem mandatu, a glede na predvidene ženske kvote, jih je v parlament prišlo malo. Največ se jih je v državni zbor uspelo prebiti iz SD, kjer bo v poslanskih klopeh sedelo osem žensk, medtem ko denimo pri SNS, SLS in DeSUS med poslanci ne bo nobene ženske kolegice.

Namesto Pahorja v Evropskem parlamentu Juri

Evropskega poslanca Boruta Pahorja, ki je bil po neuradnih izidih izvoljen v državni zbor, naj bi v evropskih poslanskih klopeh zamenjal Aurelio Juri, ki je bil na kandidatni listi stranke naslednji za ta položaj, so povedali v informacijski pisarni Evropskega parlamenta.

Juri je kandidiral za poslanca italijanske narodne skupnosti v državnem zboru, a po neuradnih izidih ni bil izvoljen. Za njim je na kandidatni listi sedanje SD (tedaj ZLSD) Majda Potrata, ki je bila po neuradnih izidih izvoljena v DZ, sledi pa Feri Horvat.

Evropski poslanec, ki bo zamenjal Pahorja, bo v poslanskih klopeh parlamenta v Strasbourgu in Bruslju sedel do junija prihodnje leto, ko bodo potekale prihodnje volitve v Evropski parlament.

Nov državni zbor prvič sklican najpozneje 11. oktobra

Med 30. septembrom in 8. oktobrom bo potekalo ugotavljanje uradnega izida volitev, Državna volilna komisija pa bo pripravila poročilo in ga objavila v uradnem listu.

Kljub temu da so novi poslanci že izvoljeni, pa dosedanjim poslancem še ni prenehal mandat. Mandatna doba prejšnjega državnega zbora se namreč konča s prvo sejo novega državnega zbora, ki jo skliče predsednik republike najpozneje 20 dni po izvolitvi, določa ustava. Nov državni zbor mora biti tako sklican najpozneje do 11. oktobra. Predsednik republike Danilo Türk bo teoretično lahko prvo sejo sklical šele po objavi dokončnega uradnega izida volitev, ko bo tudi dokončno znano, katerih 90 kandidatk in kandidatov je bilo izvoljenih.

Zakon o poslancih sicer pravi, da izvoljeni kandidat za poslanca pridobi poslanski mandat z dnem izvolitve, kar mu potrdi državna volilna komisija, izvrševati pa ga začne z dnem potrditve poslanskega mandata v državnem zboru. Minimalni pogoj za nastop novega DZ pa je potrditev mandatov več kot polovici novih poslancev (najmanj 46), v nasprotnem primeru funkcijo še naprej opravlja stari sklic.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (72)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ro-Zy-YoZi
23. 09. 2008 15.08
Prosim lepo poglejmo samo mandat Zdravsteve ministrice, okoljskega ministra, foinančnega misnitra, ministra za obrambo, zunanjega in notranjega zgago pardon ministra in tako naprejj vse do javne uprave, ki so zadnje mesece nazdravljali uspehom, ki so se izkazali za neuspeh....
Ro-Zy-YoZi
23. 09. 2008 15.06
hmmmmm..........to mije precej čudno. Pred 3 tedni so vsi ponavljam VSI razen Viranta zatrjevali v kamere, da je bil pretekli mandat več kot uspešen in govora je bilo izključno v superlativih. Nihče razen Viranta se teh superlativov ni izognil, ki je rekel da je bil mandat pester. Torej vidimo zakaj je desnica spušila, ker niso realni in nas imajo za navadne bebce!
DARRYL
23. 09. 2008 10.58
akujl Popolnoma se strinjam s tabo.
akujlk
23. 09. 2008 10.20
Dobro se mi zdi da se je zamenjalo več kot pol poslancev. Enim je že res potekel rok trajanja.Mislim da je dobro da so nekateri novi obrazi.Upam da bo to kaj vplivalo na samo kulturo poslancev.Kar se pa neizvoljenih dosedanjih ministrov tiče pa se mi zdi edino škoda Viranta.Od ostalih pa Gulič. Me je pa šokirala izvolitev Grimsa in Ropa, mislim da ta dva nimata kaj več iskati v državnem zboru.SLS se mi zdi je dosegla dober rezultat glede na situacijo.NSI se ima v veliki meri zahvaliti svoji pasivnosti in neprepoznavnosti znotraj vladajoče koalicije - SDS jih je narezal kot salamo.Čeprav že sama ideja o pravi krščanski stranki se mi zdi preživeta - vera in politika nimata kaj skupaj početi, to mislim tudi na svetovnem nivoju. Politika mora omogačati dostojno življenje, vera pa je stvar vsakega posameznika.
DARRYL
23. 09. 2008 10.20
njanez43 22.09.2008, 15:41. Anton Anderlič, Aleš Gulič, Jožef Školč, Rudolf Moge,Milan M. Cvik,Cveta Zalokar Oražem,Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac...v veselje in čast mi je, da vas ne bom več gledal in poslušal v parlamentu! Strinjam se s tabo ampak bodi fer in temu seznamu dodaj še nekaj tebi verjetno ljubših: Dimitrij Rupel, Janez Podobnik, Jože Tanko, Alojz Sok, Vasko Simoniti, Dimitrij Kovačič,... Tudi teh ni škoda.
tanga
23. 09. 2008 10.10
Aja, pa fantastično se je začelo. Rečeš bobu bob, pa te zbrišejo. Tud govort se več ne bo smel kot se ni pred 30 leti..vsi mediji so pod kontrolo, jao !
Slavica Kolar
23. 09. 2008 09.59
KES STRINJAM SE
Slavica Kolar
23. 09. 2008 09.56
HERKUL BRAVO DEJ ŠE KAK KOMENTAR ČEPRAV SE TUDI TU VELIKO KOMENTARJEV BRIŠE
KESS
23. 09. 2008 09.50
škoda je za Slovenijo, da ni N.Si notr, saj so poslanci in ministri te stranke res delali za dobro Slovenije, tako da država izgublja vrednote na račun tekmovanja Janše z Pahorjem in afere patria, ni se pa gledalo kaj vse je bilo storjenega in da za to ni zaslužna le SDS, pa kaj čmo, ljudem obljubljajo kruha in iger levi, pa bomo vidli kaj porečemo in porečejo čez štiri leta, slovenec berač!!!!
Slavica Kolar
23. 09. 2008 09.46
SHARK POZABIL SI JIH ŠE NEKAJ Z LEVICE VENDAR SLOVENCI SO ZASPALI PLAČE NAM NI DAJALA VLADA AMPAK DELODAJALCI KI JIM JE PREJŠNA GARNITURA DALA ŠKARJE IN PLATNO SINDIKATI SO PA SDEJEVSKI TKO DA VPRAŠTE PO PODJETJIH KDO JIM JE KRADEL VLADA ALI PREDCEDNIKI SINDIKATOV UPAM DA TIO NEBO BRISANO
Komanov
23. 09. 2008 09.07
Bedaki. Janez Janša ni noben Ivan in Mojca ni Kuncler Dolinarjeva, temveč KUCLER Dolinar.
hakihak
23. 09. 2008 09.01
BATISTA1
23. 09. 2008 07.54
SHARKS99 22.09.2008, 23:30. --- tudi jaz se strinjam s tabo !!!!
jazbins2
23. 09. 2008 00.35
hercul35 Tako se mi smeje ko berem tvoje članke, verjamem da zelo boli ko nekdo izgubi. Ne žali drugih, da nimajo osnovne šole, tudi tebi bi prisodla da jo nimaš. Potolaži se s tem, da zmaga je naša pa čeprav komunistična .
SHARKS99
22. 09. 2008 23.30
Anton Anderlič, Aleš Gulič, Jožef Školč, Rudolf Moge,Milan M. Cvik,Cveta Zalokar Oražem,Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac, ZELOOOOO SEM VESEL, DA VAS NE BOM VEČ GLEDAL V PARLAMENTU, ŠE POSEBEJ ŽGAJNARCE IN SAŠKA!!!!!!!!!
istra1
22. 09. 2008 23.19
To je dober pokazatelj kako uspešna je bila vlada Janeza Janše, da sta bila ponovno izvoljena samo dva ministra od cele garniture kar bi se lahko reklo samo za ministra Žerjava, da je opravljal svoje delo dokaj korektno.
misterGi
22. 09. 2008 23.16
Ta - J - kun je odletu in z njim jata grabežljivcev. Nova garnitura bo sedaj najprej na veliko zapravljala denar za preureditev pisarn in drugih prostorov, ter nabavo razne opreme po njihovih željah, potlej pa udri po siromakih. Sam se sicer veselim sveže sile, samo kaj ko bo ista, saj se ve, da prilika dela tatu. Pa kaj bi govoru, saj veste da je politik najboljši poklic.
aauum@hotmail.com
22. 09. 2008 22.56
Kako naj človek, ki nima pojma o gospodarnosti, reši bolnega velikana? Če bo Pahorjeva stranka prevzela resor za gospodarstvo, je Robert Ličen, razmeroma mlad menedžer, ki je delal pri podjetniku Akrapoviču in v rogaški steklarni in je zdaj v Gorenju, kar dobra izbira. Morda bo izumil recept za rešitev Mure (brez državnega denarja, prosim ...). Bo Pahor dober za borzo? No, to danes ni več tako zelo odvisno od politikov, temveč od globalnih razmer in podjetij samih. Hvala bogu. A kakih večjih privatizacij od levice ni pričakovati, kar ni dobro. Slabo bi bilo, če bi Pahor na vrat na nos šel zamenjat ljudi v (para)državnem gospodarstvu. Naj nemudoma zamenja tam, kjer je slabo, kjer je dobro, naj pusti pri miru. Seveda bo zamenjal prva človeka Kada in Soda, saj gre, nalijmo si čistega vina, za politični funkciji. V Telekomu, Hitu, Luki, Petrolu, NLB, NKBM, Triglavu in še kje - tam bo še veselo, naj bo tako ali drugače. Verjetno ne bi bilo dobro, če bi se lotil direktorjev urada za varstvo konkurence Soršaka in agencije za trg vrednostnih papirjev Žuglja. Če bi se ju, potem bi Janša v opoziciji takoj začel gristi - saj smo vam rekli, da je Pahor privesek tajkunov. Pahor ni velika uganka. Lahko se zgodi, da bo boljši, kot mnogi od njega pričakujejo zdaj. Če nič drugega, vsaj Dimitrija Rupla ne bo več v vladi ... (upamo).
aauum@hotmail.com
22. 09. 2008 22.55
Ker od sicer zelo gradualistične slovenske politike, naj gre za \"levo\" ali \"desno\", gospodarstvo tako ne more kaj dosti pričakovati, bomo lahko zadovoljni že s tem, če Pahor ne bo recimo povečal dajatev in davkov. Bo to lahko storil, če bo v vladi imel potratni Desus, ki je pravi zmagovalec volitev in ki bi za pokojnine delil \"šakom i kapom\"? Naj Pahor pazi tudi na svojega Gasparija, ta bi namreč znal kako zagosti, recimo v mramorjanskem slogu (obdavčitev parkirišč in mobilnih telefonov). Naj ne uniči tega, kar je dobrega naredila zdajšnja vlada, v mislih imamo predvsem za spoznanje nižje davke, zlasti po zaslugi Ivana Simiča veliko bolj normalno davčno upravo in malo manj zbirokratizirano okolje za podjetnike. Naj ne uvaja kakih nalepk za avte, vinjet naj ne odpravi, posveti naj se predvsem zdravstvu. Ta je najhujši slovenski bolnik. Nikar naj tega resorja ne prepusti Božidarju Voljču, nekdanjemu ministru za zdravje, ki po svoji ministrski karieri kot prvi človek zavoda za transfuzijo ob francoskem prevzemu hirajoče SKB banke zavodovih delnic ni hotel prodati Societe Generale - in to iz domoljubnih razlogov.
aauum@hotmail.com
22. 09. 2008 22.54
Pahor ima zdaj kar nekaj takšnih prijateljev, da ob njih sploh ne potrebuje sovražnikov ... Levičarji so levičarjem namreč velikokrat večji trn v peti kot desničarji levičarjem. Res, sploh ni šala - bolj strgana je plahta, če levičarska je žlahta ... Šele pod Janšo so nekateri \"levi\" menedžerji lahko legalizirali prevzeme podjetij, pod LDS jih niso mogli; pa ne zato, ker bi uradni nadzorni mehanizmi delovali, sploh ne, fovšija je bila tista. Kaj naj zdaj naredi Pahor? Koalicije verjetno ne bo tako zelo težko ustvariti.