Po poročanju medijev, da v eni izmed tovarn v Bad Bentheimu v nemški zvezni deželi Dolnji Saški predelujejo pokvarjeno meso, zadevo zdaj preverja tožilstvo.
Pristojni inšpektorji so junija in oktobra izvedli analize, pri čemer naj bi odkrili številne nepravilnosti. Po poročanju televizije ARD so zelo poceni kupili na tisoče ton pokvarjenega mesa, ga pomešali s svežim in ponaredili dokumentacijo. Po njihovih podatkih bi lahko na trgovske police prišle piščančje hrenovke.
Nekdanji delavec je za televizijo povedal, da so k svežemu mesu primešali meso, ki je bilo že zeleno. Opozorili naj bi nadzornike, ki naj bi jim dejali, naj ga vseeno uporabijo, ''zato smo ga vrgli v naprave''. Dva njegova sodelavca naj bi skrivaj posnela dogajanje in nato so posnetke pokazali vodilnim, ki pa so jih odpustili in jim grozili.
Na Vursu so bili obveščeni včeraj
Na nemški zvezi potrošnikov so potrdili, da obstaja sum ponarejanja listin o poreklu mesa, a so poudarili, da ni dokaza o prodaji domnevno spornih izdelkov na trgu. Tudi na veterinarski upravi (Vurs) so bili včeraj po 22. uri obveščeni o novem domnevnem mesnem škandalu. Obvestili so jih po hitrem sistemu obveščanja za živila in krmo (RASFF).
"Novica povzema obvestilo, ki je bilo objavljeno v nemških medijih, natančneje v ARD. Iz novice je razvidno, da je celotna zadeva še v fazi preiskave s strani nemškega tožilstva in da zaenkrat ni dokazov, da bi bilo pokvarjeno meso uporabljeno v končnih izdelkih, zato tudi ni razloga za umik oziroma odpoklic živil. Iz obvestila medijev ni razvidno, za katere izdelke gre, niti ni navedeno ime podjetja," so sporočili z Vursa.
Nemške pristojne oblasti za nadzor preko sistema EU RASFF niso obveščale o umiku oziroma odpoklicu domnevno spornih živil z nemškega trga, niti ne o njihovi distribuciji v druge države članice Evropske unije, so dodali. Preko omenjenega sistema so države članice namreč dolžne obveščati o vseh primerih živil ali krme, ki so v prometu v drugih državah članicah in lahko predstavljajo tveganje za zdravje potrošnikov, so še pojasnili.
Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) so pojasnili, da morajo proizvajalci "postaviti" rok uporabnosti živila, s čimer zagotavljajo varnost ob upoštevanju pravilne priprave. Po pretečenem roku uporabe pa lahko pride do biokemijskih sprememb, kar lahko vpliva na kakovost oziroma varnost živila. Ob zaužitju pokvarjene hrane lahko pride do različnih okužb in zastrupitev. Za varnost mesa v trgovinah ali gostinskih obratih so odgovorni nosilci živilskih dejavnosti, država pa mora preko inšpekcijskih služb ugotavljati pri nosilcih skladnost s predpisi.
Če se bodo navedbe ARD izkazale za resnične, bo šlo že za drugi mesni škandal v Evropi v tem letu. Na začetku leta so namreč v gotovih jedeh odkrili konjsko meso.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.