V Mariboru je zagorel že deveti radar. Mariborski gasilci so bili o požaru obveščeni ponoči ob 1.39 s petka na soboto. Kot so potrdili na Javnem zavodu za zaščitno in požarno reševanje Maribor, je bil tokrat tarča nepridipravov radar, ki stoji na Tržaški cesti.
Razburjenje zaradi nezaželenih radarjev se še ni poleglo, mariborsko mestno redarstvo pa se je odločilo za nov odpustek. Tistim prekrškarjem, ki oktobra hitrosti niso prekoračili za več kot 30 kilometrov na uro, ne bodo izdali plačilnih nalogov. Tako bodo kaznovali le 96 voznikov, proti sedmim, ki so vozili kar 50 km/h hitreje od dovoljenega, pa bodo vložili obdolžilne predloge. Po podatkih medobčinskega redarstva naj bi se število prekoračitev zniževalo.
Mariborska občina je na včerajšnji tiskovni konferenci spet poskušala prepričati javnost, da je bil posel za postavitev radarjev pravilno izpeljan in da je transparenten. Zagotovili so, da je bil projekt zakonit in da župan Franc Kangler pri sklenitvi posla ni prekoračil svojih pooblastil. Poudarili so tudi, da je sistem namenjen tistim, ki kršijo cestne predpise, zato ne gre za davek ali takso. Dodali so, da je mogoče opaziti, da se promet v mestu umirja. Gospodinjstvom v občini bodo poslali brošure, v kateri bodo informacije o namenu projekta.
V Mestni organizaciji SD Maribor pa menijo, da je pogodba iz več razlogov nična. Predsednik organizacije in poslanec Matevž Frangež je zato vložil predlog za revizijo računskega sodišča in prijavo komisiji za preprečevanje korupcije, na ministrstvo za finance pa je dal pobudo za nadzor zakonitosti.
Iskra Sistemi: Revizija bo potrdila
Na številne očitke o sporni pogodbi so se odzvali tudi v družbi Iskra Sistemi. Kot pravijo, se strinjajo s pozivom Frangeža k reviziji postopkov projekta postavitve radarjev v mariborski občini, ob tem pa poudarjajo, da so mnenja stroke in javnih organov pridobili in upoštevali že med pripravo projekta.
Kot zatrjujejo v podjetju Iskra Sistemi, so se pozitivno odzvali na dopis ministrstva za finance, ki je postopku očitalo nezakonitost pri izbiri podjetja Nigrad kot koncesionarja pri vzdrževanju občinskih cest. Pojasnili so mu, da so bili potencialni ponudniki projekta že ob objavi razpisa seznanjeni z dejstvom, da je Nigrad lastnik koncesije po pogodbi iz aprila 2011 in da je treba to dejstvo upoštevati ob oddaji ponudb. Korektno so sodelovali tudi z Uradom informacijskega pooblaščenca RS.
Prav tako so prepričani, da je bila javna volja na demokratično izražena v mestnem svetu občine Maribor, res pa bi lahko dialog z javnostjo potekal še bolj intenzivno. "Vendarle verjamemo, da je odločitev o reševanju zastarele prometne avtomatizacije v Mariboru, povečevanju varnosti v prometu, izboljšanju pretočnosti in učinkovitosti prometnega sistema ter zmanjševanju zastojev in čistejšega zraka v mestu dobra," so zapisali.
Po mnenju podjetja Iskra Sistemi pa bi bilo pravično, da v javnem interesu z enako vnemo obravnavamo tudi gospodarstvo in zaščitimo njegovo vlogo. Odgovorno in razumno bi bilo, da bi se dejanja požiga radarjev, skrunitve pietete v prometnih nesrečah umrlih in vsiljevanja nasilnega reševanja drugačnih pogledov na že potrjen projekt optimizacije prometa javno obsodilo, še menijo.
Mariborsko mestno redarstvo je v okviru projekta javno-zasebnega partnerstva s podjetjem Iskra Sistemi začelo avtomatsko odkrivanje hitrosti vozil na celotnem območju mestne občine izvajati 16. oktobra. Na vsa pomembnejša križišča so ob semaforje postavili 30 radarjev s kamerami, od tedaj pa se vrstijo spletni pozivi k ukinitvi tega sistema. Radarjem bo na zahtevo opozicije posvečena tudi ponedeljkova seja mariborskega mestnega sveta.
KOMENTARJI (806)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.