Oboroženi skrajneži, ki so zasedli libijsko pristanišču Es Sider, so vladi in provladnim milicam zagrozili, da bo kakršen koli napad na tanker, napolnjen s surovo nafto, namenjeno Severni Koreji, pomenil vojno napoved. Oblasti pa so zagrozile, da bodo bombardirale tanker, če bo skušal izpluti iz pristanišča.
Libijska mornarica in provladne milice so sicer v okolici pristanišča že namestile svoja plovila, ki naj bi tankerju, na katerem je za 36 milijonov dolarjev surove nafte, preprečili izplutje.
Ta konflikt glede državnega naftnega bogastva kaže, kako se kaos širi po Libiji, saj vladi ne uspeva brzdati bojevnikov, ki so pomagali pri strmoglavljenju režima dolgoletnega voditelja Moamerja El Gadafija, zdaj pa prav tako ne priznavajo državnih oblasti.
Med protestniki, ki so na vzhodu države zasedli tri pristanišča, so tudi nekdanji vojaki, njihov poveljnik pa je Ibrahim Džatran. Obrambno ministrstvo je generalštabu, letalskim silam in mornarici naročilo, da opravijo s tankerjem, za morebitno škodo pa bo moral odgovarjati lastnik ladje.
A samooklicani premier uporniškega gibanja Ab Rabo al Barasi je opozoril pred morebitnim poskusom poškodovanja tankerja. Uporniki se namreč zavzemajo, da bi se dobički od prodaje nafte razdelili med libijskimi pokrajinami.
V Tripoliju pa so zaposleni v državni naftni družbi, ki upravlja pristanišče Es Sider začeli stavkati, od vlade pa zahtevajo, da ukrepa, saj so njihovi kolegi v pristanišču izpostavljeni grožnjam oboroženih upornikov. "Zelo smo jezni zaradi tega, kar se dogaja v Es Siderju. Nadzornik v pristanišču ima puško na glavi," je povedal eden izmed njih.
Omenjeni Džatran je vodil brigado, ki ji je vlada plačevala za zaščito naftnih obratov v državi, avgusta lani pa je na tisoče njegovih mož zasedlo tri pristanišča. Oblasti v Tripoliju so se skušale pogajati z njim, vendar pa se bojijo, da bodo njegove zahteve za večji delež dobička od nafte vodile v odcepitev.
Januarja je libijska mornarica s streli pregnala tanker z malteško zastavo, ki se je skušal zasidrati v Es Siderju. Je pa precej neobičajno, da se je v Sredozemlju znašel tanker s severnokorejsko zastavo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.