Slovenija

V kurilno sezono s pregledano in očiščeno kurilno napravo

Ljubljana, 01. 10. 2012 13.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Začela se je kurilna sezona in vsi lastniki kurilnih naprav morajo zagotoviti njihovo učinkovito in varno delovanje, opozarjajo na ministrstvu za kmetijstvo in okolje. S strokovno oskrbo bomo zagotovili, da življenja ne bodo ogrožena, in pripomogli k čim manjšemu onesnaževanju zraka.

V Sloveniji, z izjemo primorske občine, se začenja kurilna sezona, ki bo trajala do 31. maja prihodnje leto.

V primorskih občinah se bo kurilna sezona začela 1. novembra in bo trajala do 30. aprila.

Odgovornost vseh lastnikov kurilnih naprav je, da zagotovijo njihovo učinkovito in varno delovanje. S strokovno oskrbo, ki jo izvaja dimnikar, bomo zagotovili, da kurilne naprave ne bodo ogrožale življenja in premoženja ljudi, poraba energentov pa bo kar se da optimalna. Hkrati pripomoremo k čim manjšemu onesnaževanju zraka, so ob tem sporočili z ministrstva za kmetijstvo in okolje.

Dimnikarjeve naloge so prvi pregledi kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav po vgradnji oz. rekonstrukciji kurilne naprave, redni pregledi in čiščenje naprav, izredni pregledi na zahtevo inšpektorja ali uporabnika, odstranjevanje katranskih oblog in protikorozijska zaščita, merjenje izpustov snovi v zrak iz malih kurilnih naprav. Dimnikar vam lahko tudi svetuje v zvezi z energetsko učinkovitostjo malih kurilnih naprav.

peč
peč FOTO: Thinkstock

Kolikokrat moramo dati očistiti in pregledati kurilno napravo?

Kurilne naprave na tekoče in plinasto gorivo do 50 kW, ki redno obratujejo, moramo dati pregledati in očistiti enkrat v kurilni sezoni. Male kurilne naprave na biomaso z manj od 20 odstotkov toplotnih izgub z dimnimi plini dvakrat v kurilni sezoni. Kurilne naprave na trdno gorivo do 50 kW, ki imajo več od 20 odstotkov toplotnih izgub z dimnimi plini in redno obratujejo, pa trikrat v primorskih občinah oz. štirikrat v vseh drugih delih Slovenije.

Tudi če sami čistite svojo kurilno napravo, morate dimnikarju dovoliti obisk, da preveri, kako je opravljeno čiščenje in opravi druge obvezne storitve na kurilni napravi.

Lastnik kurilne naprave mora omogočiti opravljanje storitev in dostop do kurilne naprave, dimnih vodov, pomožnih naprav ali zračnikov in dovoliti vpogled v načrte teh naprav. Omogočiti mora tudi vstop v prostore, v katerih so naštete naprave ali skozi katere potekajo.

Dimnikarsko podjetje mora namero opravljanja svojih storitev najaviti stranki vsaj sedem dni pred začetkom opravljanja storitev. V njej mora navesti dan in uro svojega prihoda. Uporabnik ima pravico, da v dogovoru s podjetjem prestavi najavljeni čas opravljanja storitev dimnikarske službe, vendar za največ 14 dni in ne več kot dvakrat.

Če dimnikarju ne boste omogočili oz. dovolili opraviti napovedanih storitev, vam bo v nabiralniku pustil delovni nalog kot dokaz o obisku ter to prijavil inšpekciji. Ta lahko kršitelja oglobi z zneskom v višini 200 evrov, dimnikar pa je v tem primeru upravičen do stroška 6,30 evra.

Kamin
Kamin FOTO: Thinkstock

Ob morebitnem nezadovoljstvu z opravljenimi storitvami se uporabnik lahko pritoži koncesionarju. Ta mu mora odgovoriti v 14 dneh od prejema pritožbe. Za obravnavo nepravilnosti pri obračunavanju dimnikarskih storitev pa je pristojen tržni inšpektorat.

Če sta dimnik ali peč zelo onesnažena, dimnikar lahko obračuna storitve po porabljenem času. Cena ure je 25,2 evra (brez DDV). Prevoz pa lahko dimnikar zaračuna le, če uporabnik naroči ali dovoli opraviti le eno vrsto storitev (npr. le pregled, čiščenje, meritev ...). Strošek prevoza je 4 evre (brez DDV). Ne sme pa računati prevoza zgolj zato, ker ima sedež podjetja v drugem kraju od kraja lastnika kurilne naprave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pa dobr no
01. 10. 2012 21.33
-1
Dimnikarji so prava mafija. Za 10 min dela dobiš račun 50 EUR. Torej 300 EUR/ uro in 2400 EUR/dan. Ko preveriš podjetje na AJPES je to v lasti nekega privatnika, ki ima preko 1 mio letnega prometa. Temu se pravi legalen rop. Nisem proti pregledu in čiščenju, vendar bi morala biti tako organizirana storitev zelo poceni. Samo v mojem bloku je ta privatnik v 1 dnevu pobral 1500 EUR. Da jih ni sram.
ich123
01. 10. 2012 19.57
+1
Ali dimnikar nosi kakšno odgovornost, če kljub njegovemu čiščenju pride do požara iz dimnika ??
stecaji
01. 10. 2012 17.37
+3
Vsaka kurilna naprava pri zgorevanju ustvarja saje in druge obloge. Saje in obloge imajo negativne lastnosti. Zmanjšujejo moč oziroma učinkovitost delovanje kurilne naprave. Dva milimetra sajnih oblog poslabša učinkovitost kurilne naprave za več kot 6 odstotkov. Čiščenje kurilne naprave dejansko prispeva k varovanju okolja, manjši porabi goriva ter varnejši uporabi naprav Omogočite čiščenje vaših naprav glede na uporabljeno gorivo, in sicer enkrat na leto pri plinskem in tekočem gorivu, dvakrat na leto pri uporabi biomase (naprave z manj kot 20-odstotnimi toplotnimi izgubami z dimnimi plini) in štirikrat na leto pri uporabi trdnih goriv. Vaš izvajalec dimnikarskih storitev bo storitve opravil strokovno in pravilno. S tem ne le prihranite pri stroških ogrevanja in podaljšate življenjsko dobo vaše kurilne naprave, ampak tudi pomembno prispevate k aktivnemu varovanju okolja. Če imate kakršnokoli vprašanje, se obrnite na vašega izvajalca dimnikarskih storitev. Z veseljem vam bo svetoval.
pa dobr no
01. 10. 2012 21.34
-1
račun izvajalca dimnikarskih storitev ima še več negativnih finačnih lastnosti kot je izguba 5% toplote, ki me na leto stane 10 EUR. Kakšno zavajanje, kot so stavki v smislu Plačaj 50 EUR in s tem prihranite 10 EUR. Kakšna finančna bilanca pa je to?