Na današnji dan ne poteka 3. vseslovenska vstaja le v Ljubljani, ampak se je nekaj 100 protestnikov zbralo tudi v Kopru v Taverni. Po 17. uri se je protest preselil na Titov trg, kjer se je okoli 30 protestnikov udeležilo t. i. vstajniške skupščine. Gre za primer neposredne demokracije, kjer udeleženci z izmenjavo mnenj in predlogov poskušajo oblikovati skupna stališča in zahteve v zvezi z aktualnimi družbeno-političnimi vprašanji.

Slovenska politična elita je po mnenju prirediteljev ljudske vstaje v Kopru izgubila zaupanje državljanov, s protestom pa ji sporočajo, da je "čas za odhod". Podobno kot organizatorji ljudske vstaje v Ljubljani tudi prireditelji obalne vstaje zahtevajo Slovenijo, ki bo temeljila na vladavini ljudstva in človekovih pravicah, socialno pravičnost, zagotavljanje enakih možnosti za vse in pravno državo.
Prav tako zahtevajo sojenje in zaplembo premoženja "vseh, ki so nas pokradli", ter konec korupcije in klientelizma na ravni države, občin in mest. Konkretneje pa zahtevajo tudi sprejetje političnih reform, ki bodo povečale vpliv ljudi na sestavo državnega zbora in na odločanje o najpomembnejših vprašanjih.
Poleg tega prireditelji vstaje zahtevajo odstop Janševe vlade oziroma vsakršne vlade, ki bo nadaljevala dosedanjo politiko ali ki ne namerava uresničevati "legitimnih zahtev naroda". Njihova osnovna zahteva pri tem ostaja odstop "politične klike", ki je "zavozila" Slovenijo.
Skladno s tem zahtevajo prehodno vlado, ki bo sprožila državljansko razpravo o potrebnih spremembah pravnega, ekonomskega in političnega sistema in ki bo "takoj prenehala uničevalno politiko neokolonialističnih ukrepov po diktatu evropske finančne in politične elite".
Kot so napovedali na Facebooku, se bodo borili za delovna mesta in proti čedalje večji brezposelnosti ter zahtevali ukrepe, ki bodo ohranili javno šolstvo, zdravstvo, znanost in kulturo.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.