Po smrti ruskega bogataša Borisa Berezovskega so posebne policijske enote preiskale njegovo hišo v bližini Londona. Po poročanju britanskih medijev so iz preventivnih razlogov brskali za morebitnimi sledmi kemičnih, bioloških ali radioaktivnih snovi, ki bi lahko bile povezane s smrtjo 67-letnega tajkuna, dolgoletnega kritika ruskega predsednika Vladimirja Putina. V hiši pa niso našli nobenih sumljivih snovi.
Forenziki, ki iščejo radioaktivne snovi, takoj obudijo spomin na smrt nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, ki je novembra 2006 umrl zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem. Litvinenko naj bi Berezovskemu tik pred smrtjo namignil, da so ga "likvidirali" agentje Kremlja. Britanske oblasti so nato za glavnega osumljenca označile ruskega vohuna Andreja Lugovoja, ki ga ruske oblasti niso hotele izročiti, medtem pa je bil Lugovoj celo izvoljen za poslanca v spodnji dom ruskega parlamenta.
Čeprav okoliščine smrti Berezovskega še niso povsem razjasnjene, najverjetneje ne gre za politično zaroto. Po nekaterih informacijah naj bi nekdanji tesen zaveznik pokojnega ruskega predsednika Borisa Jelcina storil samomor, po drugih pa naj bi doživel srčno kap.
Premoženje mu je hitro skopnelo
V zadnjem času naj bi namreč močno skopnelo njegovo premoženje, k čemur naj bi krepko prispevala tudi izgubljena pravda proti lastniku londonskega nogometnega kluba Chelsea Romanu Abramoviču. Berezovski je enega od najbogatejših Rusov, ki je v dobrih odnosih s Putinom, tožil, ker naj bi ga prisilil v prodajo deležev televizije ORT, naftne družbe Sibnet in ruske družbe Aluminij po sramotno nizki ceni. Po izgubljeni pravdi je bilo Berezovskemu naloženo plačilo 35 milijonov funtov, v istem času pa je moral še okoli 100 milijonov funtov izplačati bivši ženi.
Želel se je vrniti v Rusijo
BBC poroča, da je Berezovski v intervjuju z novinarjem revije Forbes na dan svoje smrti dejal, da njegovo življenje nima več smisla in da si želi, da bi se lahko vrnil v Rusijo. Da je bil že dlje časa depresiven, je za Guardian potrdilo več njegovih prijateljev.
Berezovski je iz Rusije prostovoljno odšel po sporu s Putinom leta 2000. V Rusiji je bil kljub odsotnosti večkrat obsojen. Leta 2007, ker naj bi poneveril okoli pet milijonov evrov ruske letalske družbe Aeroflot, dve leti pozneje pa so ga prav tako v odsotnosti obsodili, ker naj bi za nekaj manj kot dva milijona evrov ogoljufal avtomobilskega proizvajalca AvtoVAZ.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.