Pred italijanskim otokom Lampedusa so potapljači našli še nova trupla ponesrečenih imigrantov. Po podatkih reševalcev so samo v nedeljo iz morja potegnili 83 trupel, danes pa so našli še 38 trupel, tako da se je število smrtnih žrtev četrtkove nesreče povzpelo na 232. Pristojne oblasti predvidevajo, da se bo število smrtnih žrtev še povečalo. Nesrečo je preživelo 155 ljudi.
Potapljač Riccardo Nobile je dejal, da je iskanje v potopljeni ladji težje, saj lahko potapljači pod vodo ostanejo od 7 do 10 minut. "Več kot uro sem bil med trupli. Težko je bilo zreti v njihove oči, videl sem njihove rane, vendar to je moje delo," je dejal Nobile.
Srce parajoče so zgodbe nesrečnih beguncev, ki so na ladji preživeli trinajst dni, nato pa je odpovedal motor. Sledila je eksplozija, ladja je zagorela in potonila. "Pet ur smo plavali med mrtvimi," je za CNN dejal 30-letni Germani Nagassi. "Nič ni hujšega od tega. Med mrtvimi je bilo veliko otrok in žensk," je še povedal Nagassi.
Preživeli pravijo tudi, da so jih italijanske ladje opazile, vendar jim niso takoj pomagale. "Italijanska ladja je dvakrat zaokrožila okrog nas, nato pa odplula stran," je povedal še danes pretreseni 18-letni Hamid Mohammad, ki se spominja, da je veliko brodolomcev takrat zajel še hujši strah.
Kot je znano, je ladjo z begunci iz Afrike v četrtek zajel požar in je potonila. Ostanki ladje ležijo na okoli 40 metrih globine.
V Evropi so se zaradi nesreče okrepili pozivi k temeljiti reformi migracijske politike. Po dosedanji zakonodaji je namreč vsak prebežnik osumljen kaznivega dejanja nezakonitega priseljevanja in mu grozi več tisoč evrov denarne kazni in celo zapor. Kazen grozi tudi vsem, ki prebežnikom kakor koli pomagajo pri prihodu v državo – tudi če jih le rešijo s potapljajoče se ladje. Četrtkova nesreča je bila jasen znak, da so takšna pravila popolnoma zgrešena. Zaradi zakonodaje so namreč nekatere ribiške ladje odklonile pomoč, saj so se ribiči bali sankcij.
A med ribiči so bili tudi takšni, ki jih zakoni niso ustavili in so pomagali ljudem. Ribiči, ki so pomagali pri reševanju, pravijo tudi, da je bil odziv uradnih reševalcev medel. Obtožujejo jih, da so za kraj, ki je le malo oddaljen od obale, potrebovali 40 minut, poleg tega pa naj bi ribičem, ki so ignorirali stroge zakone, prepovedali reševanje. Obalna straža medtem navedbe ribičev zanika.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.