V Bosni in Hercegovini so prijeli ubežnika Anesa Selmana, ki je bil obsojen v zadevi Balkanski bojevnik, poroča Večer. Informacijo je za 24ur.com potrdil predstavnik za področje kriminalitete Drago Menegalija. Dodal je, da so bili o prijetju uradno obveščeni včeraj.
Danes je njegovo prijetje potrdila tudi direkcija za koordinacijo policijskih teles v BiH. Pojasnili so, da je bil prijet zaradi kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo prepovedanih drog. Za zdaj je v priporu. To pomeni, da ni bil prijet zaradi slovenske tiralice.
Selman Sloveniji ne bo izročen
Pravosodno ministrstvo pa nam je odgovorilo, da o prijetju Anesa Selmana v BiH ni bilo uradno obveščeno, hkrati pa pojasnjuje okoliščine konkretnega primera. Slovenija in BiH namreč na podlagi veljavne zakonodaje ne moreta izročati svojih državljanov, Selman pa je državljan Bosne in Hercegovine.
Alternativo izročitvi lahko predstavlja prenos izvršitve kazni, vendar pa mora na to pristati tudi obsojeni, kar pa je Selman zavrnil. Prav tako ni mogoča izvedba postopka na podlagi načela recipročnosti, saj bosanska zakonodaja pogojuje izvedbo postopka prenosa izvršitve kazni z obstojem mednarodnega instrumenta. A Bosna in Hercegovina še ni ratificirala dodatnega protokola h Konvenciji o transferju obsojenih oseb, ki je bil sprejet decembra leta 1997, ureja pa ravno prenos izvršitve kazni tudi brez soglasja osebe in se dejansko uporablja v primerih, ko se je oseba s prihodom oziroma pobegom v državo državljanstva izognila izvršitvi kazni, izročitev pa zaradi državljanstva ali zaradi drugih okoliščin ni smiselna.
Na ministrstvu za pravosodje Bosne in Hercegovine so za 24ur.com pojasnili, da je BiH sicer podpisnica evropske konvencije o izročitvah in dveh dodatnih protokolov, na podlagi katerih izročitve z našo državo nemoteno potekajo, razen, ko gre za državljane posameznih držav. Teh si državi namreč ne izročata, saj je tako določeno v bilateralnih dogovorih med državama, so pojasnili na bosanskem pravosodnem ministrstvu.
Dodali so, da BiH res ni podpisnica dodatnega protokola h Konvenciji o transferju obsojenih oseb. Pojasnili so, da državljana BiH brez njegovega soglasja ne morejo izročiti Sloveniji. Drugače bi bilo, če bi bil bosanski državljan, ki bi bil obsojen tako v Sloveniji kot v Bosni, v tem primeru pa gre za izročitve na podlagi Konvencije o izročitvah in v tem primeru bi BiH zahtevala izročitev svojega državljana. ''Enako bi bilo, če bi državljan Slovenije po obsodbi pobegnil v BiH, v tem primeru bi ga po zahtevi Slovenije izročili slovenskim organom,'' so razložili na pravosodnem ministrstvu.
Ljubljansko okrožno sodišče je sicer že pred zdajšnjim prijetjem Selmana v BiH poslalo zahtevo za prestajanje kazni v tej državi. Vendar pa je, kot že omenjeno, Selman prestajanje v Sloveniji dosojene kazni zavrnil.
Tožilka obveščena le iz medijev
O prijetju Selmana je tožilka Blanka Žgajnar, ki je zanj pozabila predlagati pripor, obveščena le iz medijev. Slovenija pravzaprav ne more do njega, bo pa prijetje v Bosni zagotovilo vsaj njegovo navzočnost na vnovičnem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik, so poročali v oddaji 24UR. ''Če se bo nahajal v priporu, bo Slovenija zaprosila, da nam ga Bosna posodi za čas postopka,'' je za 24UR dejala tožilka. Vnovično sojenje v zadevi Balkanski bojevnik se začenja 2. junija.
Kazen Selmanu še povišali
Poleg Dragana Tošića je na 15 let obsojeni Selman najbolj odmevno ime v primeru, na begu pa je bil praktično vse od obsodbe. Takoj po izreku sodbe je namreč tožilstvo naredilo napako in za obsojene ni zahtevalo pripora, to pa je Selman izkoristil in pobegni. Dva dni pozneje je bil pripor odrejen, a Selmana policisti v Sloveniji niso našli. Za njim sta bila razpisana mednarodna tiralica in evropski priporni nalog.
Sprva je bil Selman obsojen na desetletno zaporno kazen, a je višje sodišče po pritožbi tožilstva kazen zvišalo na 15 let. Poleg Selmana so bili v Sloveniji obsojeni še Marko Bublič, Dejan Zupan in Sandra Udrih. Bublič in Zupan sta bila obsojena na 15 let zapora, Udrihova pa na osem let.
Selman je sodeloval v kriminalni združbi pred nedavnim prijetega narkokralja Darka Šarića, ki so ga srbski organi pregona izsledili v Latinski Ameriki, nato pa se jim je predal sam. Trenutno je v zaporu v Beogradu.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.