Nekdanji palestinski voditelj Jaser Arafat je bil najverjetneje zastrupljen z radioaktivnim polonijem, ob sklicevanju na poročilo švicarskih forenzikov poroča arabska televizija Al Jazeera. V uradnem poročilu o Arafatovi smrti piše, da je leta 2004 umrl zaradi kapi, a njegovo truplo so lani zaradi trditev o zastrupitvi izkopali.
Švicarski izvedenci so po poročanju Al Jazeere v vzorcih Arafatovih posmrtnih ostankov odkrili osemnajstkrat višjo vrednost polonija, kot je običajno. "To po definiciji nakazuje na vpletenost tretje strani," je izjavil strokovnjak za radiacijo Francois Bochud iz univerzitetne bolnišnice v Lozani. "Naši rezultati ponujajo zmerno podporo teoriji zastrupitve," je dodal.
Znanstveniki so poudarili, da do gotovega sklepa niso mogli priti, saj so bili vzorci že prestari. "Ali lahko izključimo polonij kot vzrok smrti? Odgovor je očitno ne. Ali lahko z gotovostjo rečemo, da je polonij vzrok smrti predsednika Arafata? Odgovor je ne," je še dejal Bochud. Njegov kolega Patrice Mangin pa je pristavil, da bi bile ugotovitve njihovega laboratorija nedvoumne, če bi biološke vzorce pokojnega palestinskega voditelja prejeli takoj po njegovi smrti pred devetimi leti.
Arafatova vdova: Želeli so se ga znebiti
Vdova nekdanjega palestinskega voditelja Suha je novico komentirala z besedami, da "so odkrili resničen zločin, politični umor". "Želeli so se ga znebiti," je povedala, ne da bi pojasnila, kdo so "oni". "Ne kažem s prstom na nikogar, a ta polonij je prišel od nekje. Naslednji korak je ugotoviti, od kje," je dodala.
Član izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Vasel Abu Jusef pa je pozval k mednarodni preiskavi "umora" Jaserja Arafata. "Rezultati testov dokazujejo, da je bil Arafat zastrupljen s polonijem, in to snov imajo v lasti države, ne ljudje, kar pomeni, da je zločin zagrešila država," je dejal. Pozval je k oblikovanju mednarodnega odbora, ki naj bi, tako kot v primeru umora libanonskega premiera Rafika Haririja, preiskal Arafatovo smrt.
Izrael: Zakaj bi zanj tratili strup?
Številni menijo, da je Arafata zastrupil Izrael, a ta trditve vztrajno zanika. Izrael v bolezni palestinskega voditelja ni igral nobene vloge in "ga zagotovo ni zastrupil", je zagotovil zaupnik takratnega izraelskega premierja Ariela Šarona Dov Vajsglas. "Ne vem, o čem so razmišljali vsi na vseh koncih, a to, da o umoru Arafata ni razmišljal premier ali njegova okolica, vam zagotavljam," je dejal. Ob kritikah je sarkastično dodal: "Izrael je morda zloben, a ni neumen." Dodal je, da za Izrael ne bi imelo smisla umoriti Arafata konec leta 2004, ko je bil že izoliran v obleganem predsedniškem kompleksu Mukata v Ramali. "Zakaj bi zanj tratili strup?" se je vprašal Vajsglas.
Na izraelskem zunanjem ministrstvu menijo, da je švicarska preiskava bolj podobna telenoveli kot pa znanosti.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.