Proizvajalci zdravil po uvedbi dveh novih terapevtskih skupin zdravil za zniževanje krvnega tlaka in zniževanje holesterola v krvi nenehno znižujejo cene zdravil, poudarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Tako se tudi zmanjšujejo morebitna doplačila bolnikov za ta zdravila. Poudarili so tudi, da bo zamenjav terapij zaradi uvedbe sistema razmeroma malo.

ZZZS je s ponedeljkom uvedel novi terapevtski skupini zdravil za zdravljenje povišanega krvnega tlaka in zniževanje holesterola v krvi. Pričakujejo, da bodo v obveznem zdravstvenem zavarovanju s tem pri zniževalcih holesterola letno privarčevali 6,8 milijona evrov (celotna vrednost porabe je sicer 26,8 milijona evrov letno), pri zdravilih za zniževanje krvnega tlaka pa nekaj manj kot 917.000 evrov (letna vrednost je 31,9 milijona evrov). Skupni prihranki na račun teh zdravil (torej skupaj s prihranki komercialnih zdravstvenih zavarovalnic) pa bi znašali 19 milijonov evrov letno.
Vodja oddelka za zdravila na ZZZS Jurij Fürst je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da proizvajalci zdravil iz ure v uro znižujejo cene zdravil. Od 241 zdravil, ki so vključene v sistem, je danes treba doplačati za 114 zdravil, za 90 zdravil bi bilo treba v vsakem primeru doplačati.
Najvišja cena, ki jo morajo bolniki doplačati za zdravilo, znaša 80 evrov (pri tem gre za količino tablet za tri mesece). A Fürst poudarja, da za vsako zdravilo obstaja zdravilo drugega proizvajalca, z isto učinkovino (generiki), ki ga pa ni treba doplačati. Ob tem je opozoril, da so razlike med cenami za iste vrste zdravil tudi 300-odstotne.

Po besedah generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina bi z uvajanjem terapevtskih skupin zdravil letno v zdravstveni blagajni lahko privarčevali tudi 50 milijonov evrov. Fürst pa je dodal, da bodo na račun prihrankov lahko na listo zdravil, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, uvrščali nova, biološka zdravila, ki pa so praviloma zelo draga.
Sicer pa Fürst ne verjame, da bi zaradi uvedbe sistema zdravniki množično menjavali terapije svojim bolnikom. Za menjavo zdravil se zdravniki odločajo predvsem ob vstopu novih zdravil na trgu, je dodal.
Predsednik Lekarniške zbornice: Menjava terapij bo prinesla negativne učinke
Predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub je opozoril, da določena farmacevtska podjetja pred uvedbo terapevtskih skupin zdravil niso spustila višine cen zdravil, pač pa jih znižujejo postopoma. Tako so doplačila za zdravila po njegovih besedah razmeroma visoka, tudi do 24 evrov za škatlico, veliko pa jih doplačuje med 10 in 15 evri. "To bolniki težko plačajo, to je velik problem," je opozoril.
Sicer so bolniki po njegovih besedah razumevajoči in v lekarnah posebnih težav zaradi tega niso imeli. "Ampak vsak, ki doplača, reče, da se bo prihodnjič skušal pri zdravniku dogovoriti za drugo terapijo," pravi Golub. Ob tem opozarja, da bo menjava terapij zagotovo prinesla negativne učinke na zdravje bolnikov. Predvsem je po njegovih besedah težava pri starejših bolnikih, ki so vrsto let jemali določeno zdravilo, in bodo ob zamenjavi zmedeni ter bodo bodisi vzeli preveč zdravil ali pa jih sploh ne bodo.
Težave so tudi pri kritju različnih dobavnih cen zdravil. Ker so proizvajalci zdravil postopoma zniževali cene zdravil, imajo v lekarnah zdravila, ki so jih nakupili po različnih cenah. Lekarniška zbornica je po Golubovih besedah takoj po napovedi uvedbe dveh novih terapevtskih skupin zdravil pozvala lekarne, naj zmanjšajo zaloge, da bo zdravil z različnimi cenami malo. Golub opozarja, da je poslovna odločitev vsake lekarne, ali bo znižala zalogo, ali pa bo to prevalila na bolnike.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.