Ustavno sodišče je odločilo, da se drugi, tretji in četrti odstavek 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) razveljavijo. Ti odstavki so po mnenju sodišča neskladni z ustavo v delih, ki so veljali do novele Zujf in so se nanašali na upravičence do dela pokojnine, ki so vplačevali zavarovanje v drugih republikah nekdanjega SFRJ.
Zahtevo za presojo ustavnosti omenjenih določb Zujf je julija lani vložila nekdanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Varčevalni zakon je znižal pokojnino nekaj več kot 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun. Dopolnitev zakona, ki se je začela uporabljati z novim letom, je iz znižanja pokojnin izvzela okoli 8000 upokojencev. Gre za upokojence, ki so bili vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, ker pa so delali v drugih republikah nekdanjega SFRJ, so prispevke vplačevali v njihove sklade pokojninskega zavarovanja.
Ustavno sodišče je z drugo točko izreka ugotovilo, da so bili drugi, tretji in četrti odstavek omenjenega člena zakona v neskladju z ustavo v delih, ki so veljali do novele Zujf in so se nanašali na upravičence do dela pokojnine za upoštevanje obdobij pokojninske dobe do 31. 3. 1992 pri nosilcih zavarovanja v drugih republikah nekdanjega SFRJ.
Poleg tega je ustavno sodišče tudi določilo način izvršitve svoje odločitve. Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je tako naložilo, naj vsem prejemnikom pokojnin, ki jim je bila pokojnina odmerjena na podlagi predpisov iz prve in druge točke izreka odločbe, brez odlašanja izda nove odločbe. Ustavno sodišče je to odločitev sprejelo soglasno na seji 14. marca.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.