Opozicijska stranka NSi je zbrala dovolj podpisov za interpelacijo notranjega ministra Gregorja Viranta, je po seji poslanske skupine medijem pojasnila predsednica stranke Ljudmila Novak.

Novakova je pojasnila, da o številu podpisov še ne more govoriti, saj jih čaka še en sestanek. Je pa predsednik SLS Franc Bogovič potrdil, da bodo podpise prispevali vsaj še v njihovi stranki. To bo zadostovalo za vložitev interpelacije, saj imajo v NSi štiri poslance, v SLS šest, ustava pa predvideva, da interpelacijo lahko vloži najmanj deset poslancev.
Vprašanje so torej le še podpisi SDS, svojo odločitev bodo sporočili predvidoma še danes. Kot so sporočili, se še usklajujejo. Tako v SLS kot SDS so imeli določene predloge o vsebini interpelacije, zdaj pa je, kot kaže, NSi našel skupne imenovalce, kakor jih je poimenovala Novakova, vsaj z ljudsko stranko.
Iz predloga interpelacije so črtali točki o izbrisanih in kadrovanju. Ostajajo pa očitki glede "poskusov ogrožanja sistema lokalne samouprave", podpisa dveh "za državo škodljivih dokumentov, ki nimata zakonske podlage", to je stavkovnega sporazuma ter dogovora o dodatnih ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju in pa zaradi nepojasnjenih okoliščin in suma korupcije pri posebnem popustu za letalske vozovnice slovenskega letalskega prevoznika v državni lasti.
Predsednik SLS Franc Bogovič je odločitev SLS utemeljil z besedami, da Virant predvsem škoduje delovanju in življenju na podeželju ter slovenskim občinam. Dodal je, da je bilo v prvotnem besedilu interpelacije preveč točk, interpelacijo pa so zožili na tiste, kjer mislijo, da se dela največ škode. "V tem delu verjamem, da je tudi s strani SDS pričakovati podporo interpelaciji," meni Bogovič.
Čeprav še ni jasno, kako bo s podpisi SDS, je poslanec te stranke Andrej Vizjak danes izpostavil dve kritiki Virantovega dela. Omenil je dogovor z javnim sektorjem glede plač. Po Vizjakovem mnenju Virant zdaj sam vidi, da bo moral poseči v plače, če bo želel pridobiti 170 milijonov za odpravo plačnih nesorazmerij, čeprav je sprva obljubljal, da posega v plače ne bo do leta 2014. Tudi številke o prihrankih, ki jih je napovedoval ob podpisu dogovora iz predloga proračuna, niso razvidne, je prepričan poslanec SDS.
Drugi Virantov "problem" pa je za Vizjaka tiha regionalizacija države, ki da se odvija skozi uvedbo upravnih okrajev. Minister namreč želi znižati število statističnih in razvojnih regij s sedanjih 12 na osem, pravi Vizjak. Kot ocenjuje, mora o regionalizaciji spregovoriti DZ, "ne pa razni ministri po kabinetih v okviru reorganizacije svojih institucij". In zaradi tega je interpelacija, kot je dejal Vizjak, vredna tudi njegovega podpisa.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.