Na ljubljanski kirurški urgenci, kjer so se znašli v hudi kadrovski stiski, bosta v ponedeljek začela delati dva zdravnika po podjemni pogodbi, je povedal predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matej Cimerman. Kmalu se jim bosta pridružila še dva, ki sta sicer že upokojena.
V urgentnem kirurškem bloku je po besedah Cimermana velik problem organizacija oskrbe poškodovanih. "V sistemu, ki ga imamo, oskrbimo vse od praske do najhujših poškodb," je pojasnil na današnji novinarski konferenci.
Vodja travmatološke urgence Anže Kristan je zagotovil, da najtežje poškodbe še oskrbijo skladno s standardi, ki so si jih zadali. Pri lažjih poškodbah pa so čakalne vrte že daljše od tistih, ki bi si jih želeli.
En zdravnik za več kot 150 različno prizadetih bolnikov
V hudi kadrovski stiski so se na kirurški urgenci znašli potem, ko šestih od devetih zdravnikov, ki tam delajo, ne morejo zaposliti, čeprav so že dobili soglasje ministrstva za zdravje za njihovo zaposlitev. Upoštevati morajo namreč zakon o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015, ki prepoveduje zaposlitev zdravnikov kljub prejetem soglasju ministrstva, dokler ni sprejet program dela in finančni načrt, vključno s kadrovskim načrtom. Strokovne službe UKC Ljubljana bodo predlog finančnega načrta posredovale svetu zavoda predvidoma v začetku aprila.
V urgentnem bloku trenutno en zdravnik specializant, ena diplomirana medicinska sestra in en zdravstveni tehnik izvajajo ambulantno oskrbo za več kot 150 različno prizadetih bolnikov vseh življenjskih obdobij. Zato so na urgenci začeli zbirati podpise pod peticijo, ministrico za zdravje Alenko Trop Skaza pa so pozvali, naj zaradi nujnosti in nevzdržnosti stanja na urgentnem kirurškem bloku odredi izredno zaposlitev omenjenih šestih zdravnikov že pred sprejemom finančnega in kadrovskega načrta.
Strokovni direktor UKC Ljubljana Sergej Hojker pa je danes poudaril, da morajo biti v zdravstvu predpisi smiselni, ter da mora biti odnos vlade drugačen, če naj UKC Ljubljana normalno deluje.
Na ministrstvu za zdravje so namreč v četrtek navedli, da nimajo pristojnosti ureditve zaposlitev, ki bi bila v nasprotju z zakonodajo in velja za celoten javni sektor. Navajajo pa, da bodo takoj, ko bodo prejeli finančni načrt UKC za letošnje leto, načrt pregledali in izdali soglasje, saj se zavedajo nujnosti razmer.
Ministrstvo predlaga prerazporeditev
Ministrstvo za zdravje za rešitev trenutnih kadrovskih težav na kliničnem oddelku za travmatologijo predlaga, naj UKC Ljubljana takoj prouči možnost začasne prerazporeditve zdravnikov brez specializacije s preostalih klinik, kjer razmere z organizacijo dela niso tako zaostrene in problematične.
Iz letnega poročila UKC Ljubljana za leto 2013 je namreč razvidno, da so na dan 31. 12. 2013 zaposlovali 65 zdravnikov brez specializacije, so zapisali na ministrstvu za zdravje. Ministrstvo je UKC Ljubljana je tudi že izdalo predhodno soglasje za zaposlitev zdravnikov brez specializacije in s tem "zeleno luč" za zaposlitev zdravnikov na zelo izpostavljenih področjih dela, kot je travmatologija.
Pojasnila zahteva tudi varuhinja človekovih pravic
Varuhinja človekovih pravic je ministrico za zdravje Alenko Trop Skaza in v. d. generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Simona Vrhunca pozvala, naj ukrepata brez odlašanja in v osmih dneh poročata o svojih aktivnostih za sanacijo razmer na kirurški urgenci. Tam se po oceni varuhinje množično kršijo pravice bolnikov.
Človeškega zdravja ni mogoče obravnavati zgolj v luči zakonskih in drugih "varčevalnih" ukrepov, temveč je treba storiti vse, da se zavarujejo življenja in zdravje bolnikov, pa tudi njihovo dostojanstvo, ki je v sedanjih razmerah prizadeto, so prepričani pri varuhinji. Prepričani so, da je ta cilj mogoče doseči z ustreznim sodelovanjem vseh pristojnih na področju zdravstva.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.