V javnosti se že več mesecev pojavljajo poročila, da skuša Evropska komisija s predlogom direktive o koncesijah skozi zadnja vrata omogočiti privatizacijo vode. To je privedlo tudi do prve evropske državljanske pobude, v kateri je 1,5 milijona državljanov podpisalo peticijo o vodi.
Evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier je dejal, da privatizacija vode nikoli ni bila v načrtu Komisije. Barnier je zato ocenil, da kljub spremembam sedanje besedilo v zvezi z vodo ne ustreza nikomur, saj ne prinaša zagotovil, ki jih pričakujejo državljani, hkrati pa ustvarja razdrobljenost na enotnem trgu, zato je po mnenju komisarja trenutno najboljša rešitev izvzetje vode s področja uporabe direktive o koncesijah, saj je treba pomisleke, ki jih je izrazilo toliko državljanov, ustrezno upoštevati.
Evropska komisija je predlog pripravila zato, da bi po vsej Evropi izboljšala pravno varnost naročnikov na eni strani in pogodbenih izvajalcev na drugi na gospodarsko zelo pomembnem področju ter da bi zagotovila preglednost in enakopravno obravnavo na notranjem trgu, so sporočili iz Bruslja.
Poudarili so, da komisija nikakor ni predlagala niti spodbujala privatizacije javnih storitev, kot je oskrba z vodo. Odločitev o tem, kako upravljati javne storitve, je v rokah držav članic in njihovih lokalnih oblasti, tako pa bo tudi preostalo.
Omenjeni predlog direktive o koncesijah je veliko prahu dvignil tudi v Sloveniji. Odbori DZ za kmetijstvo, za finance in za zadeve EU so vlado pozvali, da ohrani univerzalnost dostopa do pitne vode in da prepreči morebitno privatizacijo upravljanja s pitno vodo. Zbiranju podpisov za evropsko državljansko pobudo so se med drugimi pridružili tudi v Sindikatu komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami, ki deluje pri Zvezi Svobodnih sindikatov Slovenije.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.