Grški parlament danes odloča o novem varčevalnem svežnju, ki ga mora država sprejeti v zameno za nov obrok mednarodne pomoči, 31,5 milijarde evrov.
"Danes moramo potrditi novo kredibilnost Grčije," je pred poslanci poudaril grški premier Antonis Samaras. Kot je nadaljeval, so pred "najbolj kritično odločitvijo, ki jo je kakšna vlada sprejela v minulih 37 letih". "Odločamo se, ali želimo ostati v območju z evrom (...) ali pa se bomo vrnili k drahmi. To je izbira," je posvaril. Mnogi od predlaganih ukrepov so po njegovem pošteni in bi morali biti sprejeti že zdavnaj, nekateri pa so nepravični, a nujni, je priznal. "Alternativa je veliko hujša od katerega koli od teh ukrepov," je dejal.
Razpravo so vmes morali začasno prekiniti, saj so uslužbenci parlamenta zagrozili s stavko zaradi predvidenega znižanja njihovih plač. Tega je finančni minister Janis Sturnaras napovedal danes sredi razprave, uslužbenci parlamenta pa so se na njegovo napoved nemudoma odzvali. Sturnaras je nato odstopil od znižanja njihovih plač in razprava se je lahko nadaljevala.
O varčevalnem svežnju naj bi tako parlament glasoval pozno zvečer. Po poročanju tujih tiskovnih agencij bodo poslanci nove ukrepe najverjetneje potrdili, a razlika med glasovi za in proti ne bo velika in morebitni prestopi v zadnjem trenutku bi jo utegnili izničiti. Samarasovi konservativci in socialisti imajo v 300-članskem parlamentu 160 glasov, poslanci koalicijske Demokratične levice in opozicije pa bodo glasovali proti.
V pokoj pri 67 letih, pokojnine pa nižje do 15 odstotkov
Nov varčevalni sveženj med drugim predvideva zvišanje upokojitvene starosti na 67 let ter ukinitev izplačevanja dveh od skupaj 14 pokojnin, ki jih zdaj vsako leto prejmejo grški upokojenci. Pokojnine, ki so višje od tisoč evrov na mesec, naj bi se znižale od pet do 15 odstotkov.
Poleg tega bo omogočil ukinjanje delovnih mest v javnem sektorju ter nadaljnje znižanje plač za zaposlene v javnem sektorju. Plače županov in lokalnih svetnikov bodo prepolovili in zamrznili do konca leta 2016.
Minimalno plačo naj bi zamrznili pri 580 evrih na mesec do leta 2016 oziroma 511 evrih za osebe, mlajše od 25 let, zvišale pa naj bi se trošarine za bencin in tobačne izdelke.
Večino prihrankov, kar 13 milijard, naj bi realizirali v prihodnjih dveh letih, preostanek pa do leta 2016.
Sprejetje ukrepov je nujno, če želi Grčija dobiti nov obrok pomoči EU in Mednarodnega denarnega sklada. V nasprotnem primeru državi že sredi tega meseca grozi bankrot.
Pred glasovanjem izbruhnili nasilni protesti
Zaradi novih varčevalnih ukrepov, s katerimi želijo prihraniti 18 milijard evrov, v Grčiji že od ponedeljka potekajo stavke in demonstracije.
Pred poslopjem parlamenta v Atenah se je tako danes zbralo približno 80.000 ljudi, ki protestirajo proti sprejetju varčevalnega programa. Približno 200 zamaskiranih protestnikov je začelo proti policistom metati kamenje in molotovke. Policisti so uporabili vodne topove in solzivec, da bi izgrednike razgnali. Več protestnikov so aretirali.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.