"Zapustil nas je naš ljubljeni Nelson Rohlihlahla Mandela, ustanovni predsednik naše demokratične države," je v televizijskem nagovoru dejal Zuma.
"Naše ljudstvo je izgubilo očeta. In čeprav smo vedeli, da bo ta dan prišel, ne more nič olajšati naše globoke in trajne izgube. Njegov neumoren boj za svobodo mu je prinesel spoštovanje vsega sveta, njegova ponižnost, strast in človečnost pa priljubljenost," je dejal Zuma.
Mandela se je iz anonimnosti med svetovne ikone prebil z bojem proti apartheidu, ki mu je prinesel tudi tri desetletja v zaporniški celici. Vendar je kasneje, čeprav je imel vse razloge za jezo in zagrenjenost, govoril le o spravi in odpuščanju.
Na prelomnih volitvah, kjer je bilo dovoljeno sodelovati tudi temnopoltim, je bil leta 1994 izvoljen za predsednika države. Za svoje delo je prejel tudi Nobelovo nagrado za mir.
Med temeljne dosežke njegovega dela spada Komisija za resnico in spravo, ki je preiskovala zločine obeh strani v času apartheida, da bi narodu prinesla zaključke in temelje, da zaceli rane in se poenoti. Gre za model, ki je postal zgled v drugih državah, raztrganih zaradi notranjih sporov.
Leta 1999 se je sam umaknil z vrha politike, da bi prepustil prostor mlajšim, bolj sposobnim na gospodarskem področju.
Zaradi krute zaporniške izkušnje se je sicer po izpustitvi soočal s hudimi zdravstvenimi težavami.
V osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je boril s tuberkulozo, kasneje je potreboval operacijo oči, leta 2001 je vedno optimistični Mandela premagal še raka na prostati. Na koncu je bila zanj usodna dolgotrajna pljučna infekcija.
Čeprav je življenje posvetil boju proti apartheidu, tudi ob njegovi smrti razlike med pravicami različnih družbenih skupin v državi sicer ostajajo velike in se celo večajo, zato njegove naslednike čaka veliko dela.
Mandela se na velikem javnem dogodku nazadnje pojavil leta 2010. Ob "javni upokojitvi je dejal, da javnosti prepušča, kako se ga bo svet spominjal. "A rad bi, da se me spominjajo kot običajnega Južnoafričana, ki je skupaj z drugimi dodal svoj skromni prispevek," je dejal.
Kot je dejal Zuma, bodo Mandelo pokopali z državniškimi častmi, v znak žalovanja pa bodo zastave spustili na pol droga. "Naj njegova duša počiva v miru, Bog pa naj blagoslovi Afriko," je še dodal Zuma.
Dosegel več kot se je od njega pričakovalo
Na smrt Nelsona Mandele se je med prvimi odzval ameriški predsednik Barack Obama. Kot je dejal, je svet z njegovo smrtjo izgubil enega najbolj vplivnih, pogumnih in na splošno dobrih ljudi.
"V svojem življenju je dosegel več kot smemo pričakovati od katerega koli človeka. Danes je odšel domov," je dejal Obama in dodal, da Mandela za seboj pušča neprecenljivo zapuščino sporočila o svobodi in miru na svetu.
Pahor: Nelson Mandela je metafora neomajne vere v boljši svet
Na smrt Mandele pa se je odzval tudi predsednik Borut Pahor, ki bo predsedniku Južnoafriške republike Jacobu Zumi v imenu Slovenije tudi poslal sožalno sporočilo. "Premočrtno je verjel v svobodo, enakopravnost in spravo. Imel je sanje, zaradi katerih je bil zaprt več kot četrt stoletja. Uresničil jih je, ne da bi se maščeval tistim, ki so mu jih skušali vzeti. S svojo državniško modrostjo in vizionarstvom je odprl povsem novo poglavje prihodnosti Južnoafriške republike. Z zvestobo sebi in svojemu narodu ter skupnim idealom po boljši in bolj pravični družbi, pa je navdihoval ves svet. Zato kljub smrti še naprej ostaja moralni mejnik in vzor človeštvu. Nelson Mandela je metafora neomajne vere v boljši svet," je zapisal.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.