V bližini Slavjanska, ki je v rokah proruskih separatistov, je bilo v spopadih med ukrajinskimi vojaki in proruskimi aktivisti ubitih 30 proruskih separatistov. Število ubitih je danes potrdil ukrajinski notranji minister Arsen Avakov. "Ocenjujemo, da je na strani teroristov umrlo okoli 30 oseb," je v objavi na Facebooku zapisal Avakov.
Vse skupaj se je začelo, ko so proruski aktivisti v ponedeljek na obrobju Slavjanska napadli ukrajinske vojake. V spopadih so umrli štirje ukrajinski vojaki, najmanj 20 pa jih je bilo ranjenih. Predstavnica proruskih enot je v ponedeljek sporočila, da so bili v spopadu ubiti štirje njihovi aktivisti, a ukrajinski notranji minister vztraja, da je bilo ubitih najmanj 30 njihovih vojakov.
Spopadi so med drugim izbruhnili v bližini televizijskega stolpa v južnem predmestju Slavjanska, ki so ga uspele zavzeti ukrajinske sile. Proruske milice so se zato začele umikati nazaj proti središču mesta, obenem pa so se proti centru mesta pomikali tudi spopadi. Tuji mediji, ki so se uspeli pribiti do središča Slavjanska, poročajo, da so med ubitimi tudi številni civili, ki so bili žrtve navzkrižnega ognja.
Slavjansk je eno od mest na vzhodu države, kjer ukrajinske oblasti od konca minulega tedna izvajajo "protiteroristično" operacijo s ciljem ponovnega prevzema nadzora iz rok proruskih separatistov. Po poročanju novinarjev BBC-ja, je v Slavjansku okoli 800 proruskih aktivistov.
Pokop žrtev v Odesi in Kramatorsku
Danes je sicer na območju Slavjanska in tudi drugod mirno, a zelo napeto. Zaradi zadnjih spopadov je vedno manj možnosti, da bi se konflikt rešil po diplomatski poti. Obe strani pokopavata žrtve medsebojnega obstreljevanja, med katerimi so tudi civili. Tako so v Kramatorsku pokopali 21-letno medicinsko sestro, ki je umrla zaradi strelnih ran, ki naj bi ji jih zadali ukrajinski vojaki. V pristaniškem mestu Odesa pokopavajo žrtve petkovih spopadov, v katerih je umrlo več kot 40 oseb.
Rusija je posredovanje ukrajinskih sil obsodila in jih označila za dejanja ukrajinskih skrajnih nacionalistov. Prav tako je ruski obrambni minister danes sporočil, da bo Rusija v Črno morje v naslednjih mesecih napotila nove vojaške ladje in podmornice.
Lavrov: Vojska se ne bi smela vmešavati v politični proces
Na Dunaju danes poteka letno zasedanje Odbora ministrov Sveta Evrope. Glavna tema je kriza v Ukrajini in pričakovati je predvsem jasno podporo ministrov izvedbi predsedniških volitev v tej državi 25. maja. Pred zasedanjem sta se na kratko sestala ukrajinski in ruski zunanji minister, Andrij Dešicja in Sergej Lavrov. Dešicja je sicer dejal, da od današnjega zasedanja na Dunaju pričakuje jasno sporočilo ministrov in njihovo podporo predsedniškim volitvam v Ukrajini. Lavrov pa je zanikal obtožbe Dešicje in zahodnih voditeljev, da Rusija podpihuje nemire v Ukrajini.
Sicer je Dešicja dejal, da je Kijev pripravljen podpreti nov krog mirovnih pogovorov v Ženevi, vendar pod pogojem, da Rusija podpre in prizna izide ukrajinskih predsedniških volitev, ki so razpisane za 25. maj. Hkrati je zatrdil, da se morajo vse strani, ki se bodo pogovorov udeležile, predhodno zavezati, da bodo izpolnile svoje obveznosti iz dogovora, ki bo sklenjen v Ženevi.
Lavrov je dejal, da bi bilo zelo neobičajno, če bi bile volitve v Ukrajini v času, ko ukrajinska vlada novači vojsko in z njo napada svoje lastno ljudstvo. "Vojska se ne bi smela vmešavati v politični proces," je pred novinarji poudaril Lavrov. Kot je dodal, to tudi ne bi prispevalo k umiritvi razmer, h kateri poziva mednarodna skupnost.
Prav tako je dejal, da bi bil nov krog mednarodnih pogovorov v Ženevi glede umiritve napetosti na vhodu Ukrajine kot neskončna hoja v krogu. V uspeh pogovorov Lavrov verjame le, če bi se pogovorov udeležili tudi predstavniki rusko govorečih regij na vzhodu in jugu Ukrajine. Kot je poudaril Lavrov, je treba rešitev najti z dialogom, to pa lahko po njegovem mnenju storijo le prebivalci Ukrajine. Rusija je po njegovih besedah pripravljena prispevati k dialogu, a je izpostavil, da morajo zahodne države prispevati k temu, da se bo dialog začel.
Nemčija: Ukrajina tik pred vojno
Medtem je nemško zunanje ministrstvo izdalo poostreno varnostno opozorilo, v katerem svojim državljanom po novem odsvetuje tudi potovanja na vzhod Ukrajine in jim svetuje, naj to območje zapustijo. Opozorilo slovenskega zunanjega ministrstva glede Ukrajine zaenkrat ostaja, kot je razvidno s spletne strani MZZ, le za območje polotoka Krim.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je za več evropskih časnikov ocenil, da je Ukrajina le še "nekaj korakov" oddaljena od vojne, piše nemški Spiegel. Da postaja situacija v Ukrajini vse nevarnejša, po mnenju ministra med drugim dokazuje nedavno prelivanje krvi v črnomorskem pristaniškem mestu Odesa.
Pred vojno je posvaril tudi francoski predsednik Francois Hollande, ki je dejal, da lahko v Ukrajini, v kolikor ne bo v kratkem volitev, pride do državljanske vojne. Po njegovem je sedaj na potezi Zahod, da o tem prepriča tudi ruskega predsednika Putina.
Breedlove: Putin bo dosegel svoje brez vojaškega posredovanja
Po mnenju poveljnika sil zveze Nato v Evropi Philipa Breedlovea ruska vojska ne bo vkorakala v Ukrajino. Breedlove je v ponedeljek izjavil, da lahko Kremelj svoje cilje doseže tudi na drugačen način, brez invazije. Še pred enim tednom je namreč Breedlove menil, da bo Rusija najverjetneje poslala svoje vojske na jug Ukrajine in tako zaščitila ceste proti Krimu in nato Odesi.
"Sedaj menim, da bo ruski predsednik Vladimir Putin morebiti uspel doseči svoje cilje v vzhodni Ukrajini, ne da bi pošiljal oborožene sile preko svojih meja." Kot je še Breedlove povedal na vojaški konferenci v kanadski Ottawi, "bo Putin najverjetneje nadaljeval z dosedanjo taktiko diskreditacije ukrajinske vlade, spodbujanja nemirov ter poskusov priprave terena na separatistični preobrat, s čimer bi Moskva obdržala nadzor v vzhodni Ukrajini."
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.