Ukrajinska opozicija je Zahod pozvala, naj pomaga rešiti politično krizo v Ukrajini. Eden od opozicijskih voditeljev Aresenij Jacenjuk je nagovoril udeležence varnostne konference v Münchnu, kjer je dejal, da država potrebuje Marshallov načrt in ne vojaškega prava, s čimer je imel v mislih ameriško pomoč Evropi po drugi svetovni vojni.
Jacenjuk se je sestal tudi z nemškim predsednikom Joachimom Gauckom in zunanjim ministrom Frankom-Walterjem Steinmeierjem. "Naši nemški partnerji so podprli Ukrajince v njihovi borbi za svobodo in neodvisnost," je povedal po sestanku. Že sinoči pa se je srečal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Rusija sicer članice EU in druge predstavnice Zahoda ves čas opozarja, naj se ne vmešavajo v notranje zadeve Ukrajine.
Kličko svari pred stopnjevanjem nasilja
Ob robu konference v bavarski prestolnici, kjer se je srečal s številnimi tujimi politiki in diplomati, je spregovoril tudi Vitalij Kličko, nekdanji boksarski prvak, sedaj pa vodja politične stranke Udar. Kot je dejal, je v pogovorih prejel široko podporo Zahoda, saj so v Evropi zainteresirani za gospodarsko in politično stabilnost Ukrajine.
Po njegovem mnenju je treba preprečiti stopnjevanje nasilja v državi in se izogniti izbruhu državljanske vojne. Sam je pripravljen podpreti sankcije proti oblastem v Kijevu, saj je to "edini jezik, ki ga diktatorji v Ukrajini razumejo".
Kličko se je tudi zahvalil ameriškemu državnemu sekretarju Johnu Kerryju za izraženo podporo ukrajinskemu narodu in jo označil kot zelo pomembno.
Bulatova želela zaslišati ukrajinska policija
V Münchnu se mudi tudi ukrajinski zunanji minister Leonid Kožara, ki se je prav tako srečal z vodjo nemške diplomacije. Steinmeier je ob tem načel vprašanje ukrajinskega aktivista in protestnika Dmitra Bulatova, ki se je včeraj po osmih dneh zopet pojavil. Bulatov trdi, da je bil ugrabljen, ugrabitelji pa naj bi ga surovo pretepli, ga mučili, nato pa pustili nekje v gozdu.
Nekako se mu je uspelo prebiti do vasi, od koder so ga potem prepeljali v Kijev. Nato pa je policija prišla ponj v bolnišnico, da bi ga zaslišala v zvezi z ugrabitvijo, a so ji to preprečili zdravniki. Bulatov ne ve, kdo so bili ugrabitelji, pravi pa, da so govorili z ruskim naglasom. Steinmeier naj bi Kožari dejal, naj Bulatova pustijo oditi na zdravljenje v Nemčijo, če si on to želi. 35-letni Bulatov, ki je medtem bolnišnico že zapustil, je včeraj še dejal, da so ga ugrabitelji križali in mu v dlani zabili žeblje.
Preiskava poskusa opozicije, da prevzame oblast
Ukrajinske oblasti so sicer v petek sporočile, da so sprožile preiskavo v zvezi z domnevnim poskusom opozicije, da prevzame oblast v državi. Povod za preiskavo naj bi bila informacija, ki so jo našli na enem od računalnikov, zaseženih lani decembra na sedežu opozicijske stranke zaprte voditeljice Julije Timošenko.
Po besedah vodje preiskovalnega oddelka ukrajinske varnostne službe Maksima Lenka so najdene informacije razkrile, da so bili množični protivladni protesti v Ukrajini predhodno načrtovani z namenom spodkopati avtoriteto predsednika države.
V stranki Timošenkove so navedbe varnostne službe danes označili za "element scenarija uporabe sile", ki po njihovem nakazuje, da oblasti razmišljajo o uvedbi izrednih razmer v državi.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.