Rusija in Ukrajina se zaradi nesporazumov glede plačila plina zapletata v nov spor. Njuna plinska trenja so v preteklosti že večkrat povzročila težave z energetsko oskrbo v EU, a pri Evropski komisiji so danes zatrdili, da "plinske krize ni". Od obeh strani pričakujejo zagotovitev nemotene oskrbe s plinom.
"Krize ni. Nihče ne govori o krizi," je danes v Bruslju poudarila predstavnica komisarja za energijo Güntherja Oettingerja.
Za zdaj tako pri Evropski komisiji po njenih besedah le "jemljejo na znanje" poročanje medijev o sporu med Kijevom in Moskvo ter pričakujejo, da bosta obe strani zagotovili nemoteno oskrbo s plinom.
Tiskovna predstavnica je spomnila, da je EU danes veliko bolje pripravljena na morebitne plinske krize, kot je bila v letih 2007 in 2009, ko je zaradi sporov med Kijevom in Moskvo številne Evropejce zeblo.
Obvezne zaloge naj bi preprečile krizo
Eden od ukrepov, ki jih je EU uvedla po prejšnjih plinskih krizah, je, da mora vsaka članica Unije zagotoviti, da ima na zalogi za 30 dni plina za najbolj ranljive potrošnike.
EU je po besedah Holznerjeve tudi izboljšala energetsko infrastrukturo, tako da lahko zdaj plin iz zahodnih držav potuje v vzhodne, če bi te potrebovale pomoč.
Pri novem plinskem sporu gre za to, da v Kijevu nasprotujejo plačilu sedmih milijard dolarjev ruskemu energetskemu velikanu Gazpromu za dobavo plina, ki je predvidena s pogodbo, a ga dejansko niso porabili.
Kijev je v letu 2012 uvozil 33 milijard kubičnih metrov ruskega plina, pogodba ukrajinskih podjetij z Gazpromom pa predvideva za 52 milijard kubičnih metrov letne nabave.
Gazprom zahteva, da mu Ukrajina plača najmanj 42 milijard kubičnih metrov plina, medtem ko v Kijevu takšno plačilo zavračajo, češ da lahko obseg nabave zmanjšajo, če o tem vnaprej obvestijo dobavitelja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.