Letalo etiopske letalske družbe Ethiopian Airlines, ki je potovalo iz Adis Abebe, je namesto v Rimu pristalo v Ženevi. Letalo je smer spremenilo, ko je pilot odšel na stranišče. Nadzor je namreč prevzel 31-letni Hailemedehin Abera Tagegn, ki se je po pilotovem odhodu na stranišče zaklenil v kabino, in spremenil smer letenja.

Pilot je na pomoč poklical, ko je bilo letalo nad Sudanom. Kopilot je najprej nekaj časa z letalom krožil nad Ženevo, nato pa pristal. V letalu je bilo le še za 20 minut goriva.
Po pristanku se je kopilot skozi okno po vrvi spustil iz letala. Predal se je policistom in zaprosil za azil. Vsi potniki in člani posadke so na varnem, švicarski policisti pa pravijo, da kopilot ni bil oborožen.
Švicarska lovska letala ostala na tleh
Švicarska flota lovskih letal F-18 in F-5 so ostala na tleh. Predstavnik švicarskega letalstva Laurent Savary je pojasnil, da je letalstvo na razpolago le v času uradnih ur, te pa so med 8. uro in poldnevom ter nato od 13.30 do 17. ure. Ob koncih tedna uradnih ur sploh ni. "Švica ne more posredovati, ker so njena letalska oporišča ponoči in ob koncih tedna zaprta," je bil jasen Savary. Kot je še dodal, gre pri tem pač za "vprašanje proračuna in števila zaposlenih".
Švica po njegovih besedah pri nadzoru svojega zračnega prostora v času, ko ni uradnih ur, tesno sodeluje s sosednjimi državami, še posebej s Francijo, poleg tega pa ves čas poteka elektronski nadzor. Sumljivo letalo lahko v švicarski zračni prostor tako pospremijo tudi francoska lovska letala, je pojasnil. A dovoljenja za morebitno sestrelitev letala nad Švico francoska letala nikakor nimajo, je še poudaril, saj gre pri tem za vprašanje nacionalne suverenosti.
Policija: Kopilot pojasnil, da se v svoji državi počuti ogroženega
Policija je pojasnila, da je kopilot med letom vzpostavil povezavo z ženevskim letališčem in sporočil, da potrebujejo gorivo, šele nato pa je povedal, da je ugrabil letalo. "Dejal je, da se v svoji državi počuti ogroženega, zato želi v Švici zaprositi za azil," je dejal tiskovni predstavnik ženevske policije Eric Grandjean.
Zakaj naj bi se kopilot v Etiopiji počutil ogroženega, ni jasno, je dejal ženevski tožilec Oliver Jornot in dodal, da njegova prošnja za azil najverjetneje ne bo uspešna.
Kopilot bi bil lahko obtožen za ugrabitev, za kar mu grozi do 20-letna zaporna kazen, a Jornot je opozoril, da je še prezgodaj govoriti o tem, ali njegovo dejanje upravičuje takšno kazen.
Dogodek preiskujejo tudi v Etiopiji. Kot je sporočil etiopski minister za informiranje Redvan Husein, so že stopili v kontakt z letalsko družbo Ethiopian Airlines, da bi pridobili podatke, ki bi morebiti pojasnili vzrok tega nenavadnega incidenta.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.