Domača scena

Katja Fain: 'Glavni cilj nedvomno ostajajo olimpijske igre, ki mu podrejam praktično vse življenje'

Ljubljana, 12. 10. 2019 06.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pri rosnih osemnajstih letih se plavalka Katja Fain lahko pohvali s pestro bero medalj z velikih domačih in tujih tekmovanj, je nosilka petih mladinskih in treh absolutnih državnih rekordov. A to še zdaleč ni vse. Že pred dvema letoma, ko smo jo spoznali v okviru projekta MLADI UPI 2017, je bil seznam njenih uspehov zavidljivo dolg, od takrat pa se njena kariera le še vzpenja in je tako še nekaj korakov bližje uresničitvi svoje največje želje – uvrstitvi na olimpijske igre v Tokiu.

Katja: 'Najbolj ponosna sem na tretje mesto na mladinskem evropskem prvenstvu 2017 v Netanyi.'
Katja: 'Najbolj ponosna sem na tretje mesto na mladinskem evropskem prvenstvu 2017 v Netanyi.' FOTO: osebni arhiv
Ko je imela pet let, sta starša, sicer oba plavalca, Katjo Fain vpisala v plavalni tečaj z namenom, da bi se naučila plavati. Takrat nihče ni slutil, da bo plavanje postalo njena največja ljubezen, bazen pa njen drugi dom. Treningi so bili zanjo vedno prej užitek kot obveza, zaradi neizmerne povezanosti z vodo, zagnanosti in želje po doseganju uspehov, s kakršnimi se lahko pohvalita njena starša, pa je do 16. leta, ko smo jo spoznali v okviru projekta MLADI UPI 2017, nanizala zavidljivo število uspehov ter takrat pridobila priznanje strokovne komisije in tako postala ena od prejemnic finančne podpore zavoda Vse bo v redu, Zavarovalnice Triglav. Dve leti kasneje je njena kolekcija priznanj in medalj še bolj zajetna, uresničitev največje življenjske želje pa še veliko bližje.

Vse se je začelo pred trinajstimi leti

Zelo kmalu, potem ko je pri rosnih petih letih Katja na željo staršev začela obiskovati plavalni tečaj, je začutila neizmerno povezanost z vodo in se takoj, ko se je naučila vseh tehnik plavanja, odločila, da si želi velikih uspehov v tej športni panogi. "Ob pogledu na medalje ter pokale mojih staršev sem imela iskrice v očeh in vedela sem, da hočem tudi sama imeti tako zbirko," nam je zaupala pred dvema letoma, ko se je širši javnosti predstavila kot ena od Mladih upov.

Katja pred dvema letoma, ko smo jo spoznali v okviru projekta Mladi upi 2017.
Katja pred dvema letoma, ko smo jo spoznali v okviru projekta Mladi upi 2017. FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Takrat je povedala tudi, da v vodi preživi več kot štiri ure dnevno, trenira pred in po pouku, popoldanskemu treningu v vodi sledi še približno ura treninga na suhem, v fitnesu ali v obliki vaj za celo telo. Verjetno je tudi zaradi dejstva, da so ji treningi vedno predstavljali užitek, hitro napredovala in vselej tekmovala s starejšimi in hitrejšimi od sebe. Tudi njena mama, sicer trenerka in nekdanja vrhunska plavalka Metka Sparavec, nam je takrat priznala, da je zelo predana plavanju: "Katja je že od malega zelo borbena, vedno je prva na bazenu in vsak trening opravi tako, kot ga mora, pogosto naredi še kaj več, kot je zahtevano od nje. Doma večkrat gledamo stare posnetke, na katerih sem jaz plavala, in vidim, da si močno želi doseči in preseči uspehe, ki sem jih dosegla sama, kar me zelo veseli."

Ob prijavi na razpis Mladi upi 2017 nam je Katja zaupala, da je njena paradna disciplina 400 metrov prosto, poleg tega pa tekmuje tudi na 200, 800 in 1500 metrov prosto ter mešano. Odmevnejše rezultate je začela dosegati v sezoni 2015/16, ko se je uvrstila na mladinsko evropsko prvenstvo, kjer je v disciplini 800 metrov prosto dosegla 15. mesto. Postala je najboljša plavalka Plavalnega kluba Branik Maribor, leta 2016 pa je bila razglašena tudi za najperspektivnejšo športnico Maribora. Pohvali se lahko z mladinskim državnim rekordom, s tretjim mestom na mladinskem evropskem prvenstvu, kjer je medaljo dosegla v konkurenci leto dni starejših deklet, prav tako ji je v ponos 11. mesto na mladinskem svetovnem prvenstvu. Je večkratna absolutna in mladinska državna prvakinja, njen največji cilj pa je uvrstitev na olimpijske igre v Tokiu leta 2020, ki mu podreja praktično vse življenje.

Zadnji dve leti sta bili zanjo izjemno uspešni

Pred kratkim smo Katjo povprašali, kako se je njena pot odvijala zadnji dve leti in ali so ji finančna sredstva, ki jih je prejela v okviru projekta Mladi upi, pomagala pri razvoju kariere. Kot pravi, so se ji od takrat predvsem izboljšali pogoji dela in treningov. "Z denarjem so mi priskrbeli nekatere nove rekvizite za treninge na suhem in v vodi. Dobila sem tudi nove tekmovalne kopalke. Izboljšala se mi je regeneracija, saj so mi priskrbeli več sredstev za hitrejšo regeneracijo. Zaradi tega lahko sedaj na vsakem treningu pokažem tudi nekaj več, saj se moje telo hitreje regenerira in boljše pripravi za vsak naslednji trening."

Trdi treningi pa so prinesli nove odlične rezultate. "Pohvalim se lahko s pestro bero medalj z velikih domačih ter tujih tekmovanj, sem nosilka petih mladinskih in treh absolutnih državnih rekordov. Sem večkratna mladinska in absolutna državna prvakinja. Najbolj ponosna sem na tretje mesto na mladinskem evropskem prvenstvu 2017 v Netanyi. Poleg medalje sem na mladinskih evropskih prvenstvih dosegla tudi trikrat 6. mesto in enkrat 7. mesto. Bila sem finalistka evropskega članskega prvenstva v 25-metrskem bazenu na Danskem (2017), kjer sem v finalu dosegla 8. mesto."

'Dolgoročno bi rada osvajala medalje na evropskih in svetovnih članskih prvenstvih in tudi na olimpijskih igrah.'
'Dolgoročno bi rada osvajala medalje na evropskih in svetovnih članskih prvenstvih in tudi na olimpijskih igrah.' FOTO: osebni arhiv

Nastopila je tudi na mladinskem svetovnem prvenstvu v Indianapolisu (2017), kjer je dosegla dve 11. mesti, eno 13. mesto in eno 15. mesto. Na članskem evropskem prvenstvu v velikem bazenu v Glasgowu (2018) je najvišjo uvrstitev dosegla na 800 metrov prosto, in sicer 18. Na svetovnem prvenstvu v malem bazenu na Kitajskem (2018) je bila 11. na 800 metrov prosto, 13. na 400 metrov prosto in 18. na 200 metrov prosto. Na svetovnem prvenstvu v velikem bazenu v Južni Koreji (2019) je dosegla tudi najvišje mesto na 400 metrov mešano, in sicer 20. mesto. Na prireditvi športnik/športnica Maribora je v kategoriji za najboljšo športnico Maribora dosegla 3. mesto za leto 2017 in 2. mesto za leto 2018.

Glavni cilj je še vedno uvrstitev na olimpijske igre

In kakšni so njeni načrti ter cilji za naprej? "Glavni cilj nedvomno ostajajo olimpijske igre, ki mu podrejam praktično vse življenje. To sezono bom lovila normo za nastop na OI 2020, ki bodo v Tokiu. Ob tem pa ne zanemarjam niti priprav na evropska in svetovna prvenstva: decembra se bom udeležila članskega evropskega prvenstva v 25-metrskih bazenih, prav tako pa imam že odplavano normo za člansko evropsko prvenstvo v 50-metrskih bazenih, ki bo na sporedu maja prihodnje leto, a moram normo še enkrat potrditi v tej sezoni. Poleg tega je cilj te sezone uvrstitev v finale obeh evropskih prvenstev. Dolgoročno bi rada osvajala medalje na evropskih in svetovnih članskih prvenstvih in tudi na olimpijskih igrah. Sicer pa vsi stremimo k temu, da smo najboljši, da zmagamo. Takšni so seveda tudi moji cilji."

Kot za konec še doda, bi prav vsakemu talentiranemu mlademu športniku, umetniku ali znanstveniku priporočala, da se prijavi na razpis Mladi upi 2019. "Ta pomoč jim bo res prišla prav, ker se ti lahko pogoji za treninge, učenje, karkoli, zelo izboljšajo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek