Rek 'Na mladih svet stoji' vsekakor ni iz trte izvit, kar med drugim dokazujejo tudi izjemni karierni dosežki preteklih prejemnikov sredstev iz sklada Mladi upi ter ponovno izjemen odziv mladih talentiranih posameznikov na letošnji razpis.
Vse bo v redu, Zavod Zavarovalnice Triglav za družbeno odgovorne aktivnosti, namreč letos že enajsto leto zapored podaja roko mladim nadarjenim posameznikom, torej športnikom in parašportnikom, ki v športu dosegajo nadpovprečne rezultate, mladim umetnikom, ki v umetnosti kažejo nadpovprečno nadarjenost ter mladim znanstvenikom, ki v znanosti razvijajo nove prodorne zamisli ali so njihovi avtorji ter imajo na svojem področju delovanja mentorje oz. trenerje, ki lahko jamčijo za njihove dosežke in perspektivnost, ki jo lahko tudi potrdijo.
Razpis se je zaključil 10. oktobra, strokovna komisija pa je nato skrbno pregledala vse prispele prijave in izbrala 20 talentiranih mladih upov, ki v svoji panogi izstopajo po izjemnih dosežkih in bi si zaslužili finančno podporo za nadaljnji razvoj. Njihove zgodbe z vzponi in padci ter njihove mentorje in trenerje boste lahko spremljali na spletni strani www.mladi-upi.si, njihova imena pa vam razkrivamo že danes.

Perspektivni mladi športniki
Strokovno komisijo je ponovno prepričalo kar nekaj športnikov. Med njimi je 18-letna plesalka Maja Železnikar, ki je v različnih plesnih disciplinah (jazz, solo, modern solo, modern duo) nanizala zavidljivo število priznanj in tudi za naprej ima velike ambicije. Maša Pucelj se je z odbojko srečala že kot majhna deklica, saj tudi izhaja iz športne družine, s trdim delom, disciplino in ljubeznijo do odbojke pa je do sedaj nanizala že dolg seznam športnih uspehov. Žiga Lin Hočevar se je v veslanje zaljubil že pri rosnih treh letih, ko je prvič sedel v kajak, danes pa se kajakaš in kanuist na divjih vodah lahko pohvali z naslovom mladinskega svetovnega prvaka in še kar nekaj drugimi. Žan Ogrinc je bil sicer športno dejaven že od malih nog, a se šele zadnji dve leti bolj resno posveča atletiki. Zato je še toliko bolj občudovanja vredno, s kakšnimi uspehi se lahko pohvali. Tudi Tia Tanja Živko je življenje posvetila atletiki in kot pravi, se po njenih žilah pretaka kri zmagovalcev, zato ni dvoma, da bomo tudi v prihodnje o njenih uspehih še veliko slišali. Judoistka Kaja Schuster pravi, da je judo smisel njenega življenja, popolnoma mu je predana in se tudi v prihodnosti vidi kot profesionalna športnica. Biatlonec Pavel Trojer je že tretje leto član slovenske mladinske biatlonske reprezentance, v prihodnosti pa želi svoje že tako zavidljive športne dosežke še izboljšati. Prvič je z lokom streljala na vaški veselici, sedaj pa se Žana Pinatarič z lokostrelstvom ukvarja že deset let, njena največja želja pa je uvrstitev na olimpijske igre. Nastop na olimpijskih igrah je na listo želja uvrstila tudi gorska kolesarka Maruša Tereza Šerkezi, ki jo naslednje leto čaka že prvi resnejši podvigi, med drugim svetovno prvenstvo. Rok Masle je član mladinske reprezentance v smučarskih skokih in z doseženimi športnimi rezultati v mladinski kategoriji do 20 let izstopa tako na mednarodnem kot na domačem tekmovalnem nivoju.

Izjemen parašportnik
Gašper Glušič obožuje šport in vse oblike gibanja, kljub temu da je na vozičku. Zaljubil se je v plavanje in s trdim delom mu je uspelo doseči odlične rezultate, je pa tudi član mladinske paraplavalne reprezentance.
Talentirani glasbeniki
Na svojo glasbeno pot se je saksofonist Maksim Gal Šehić podal pri sedmih letih, zaradi izjemne strasti do glasbe pa si želi šolanje nadaljevati na Pariškem ali Bruseljskem konservatoriju. Brez glasbe si ne predstavlja življenja niti Tevž Kupljenik, ki je pri sedmih letih začel igrati oboo in od takrat je njegova velika želja igrati v enem izmed velikih orkestrov. Deny Vogrin, ki se trenutno v igranju harmonike izobražuje na Danskem, si v prihodnosti želi nastopati, komponirati skladbe, dirigirati ter izobraževati druge. Violinistko Sophio Logar najbolj osrečujejo nastopi, kjer glasbo lahko deli z ljudmi, zato si tudi najbolj od vsega želi, da bi imela čim več solističnih nastopov z orkestrom. Tudi Jana Trilerja glasba spremla že od malih nog, skladatelj, aranžer, pianist in dirigent pa ima poleg dolgega seznama uspehov tudi velike ambicije. Čeprav se je Isabel Oceguera Battelino v otroštvu preizkusila v plesu, pa je pri sedmih letih doma naznanila, da si želi igrati harfo in danes ji zagotovo ni žal. Redno se udeležuje tekmovanj, seminarjev in koncertov, uspehi pa govorijo sami zase.
Vsestranski umetnici
Doroteji Drevenšek umetniško ustvarjanje pomaga pri dojemanju sveta in sebe. Med drugim piše, režira, snema, igra violino in bas ... Pisanje, filmska ter gledališka režija pa so tista področja, s katerimi se želi v prihodnosti tudi poklicno ukvarjati. Umetnosti, natančneje baletu, je življenje posvetila tudi Nuša Gujt Bauman, ki želi nadaljevati študij baleta v tujini in v prihodnosti pustiti pomemben pečat v baletnih krogih.
Nadarjen znanstvenik
Peter Andolšek se že od malih nog navdušuje nad naravoslovjem, še posebej pa ga prevzemata matematika in fizika skupaj z astronomijo. Pohvali se lahko z lepim številom priznanj iz različnih tekmovanj, zanj 'zlato leto' pa je ravno letošnje, zato med drugim – tako kot ostali – upa na sredstva, ki mu bodo pomagala na poti do sanj.
Tudi vaš glas šteje
Vse finaliste vam bomo v prihodnjih tednih še podrobneje predstavili na spletni strani Mladi upi, nato pa bo razpisna komisija na osnovi razpisnih meril izbrala prejemnike finančne podpore. Svojega zmagovalca in s tem prejemnika finančne podpore boste lahko izbrali tudi vi. Zato nikar ne zamudite poziva h glasovanju.
Sponzorirana vsebina