Slovenija ima talent

Tilen se kljub uspehom v breakdanceu velikokrat v tem počuti osamljenega

Ljubljana, 02. 10. 2024 13.11 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V svetu 'breakinga', kjer se akrobatika prepleta z umetnostjo, izstopa Tilen Grašič, 22-letni študent fakultete za šport, ki je svojo plesno pot začel že pri petih letih. Njegov nastop na Slovenija ima talent je navdušil žirijo in občinstvo. Zaupal nam je, kako ga je ples očaral in kako mu pomaga pri iskanju samega sebe.

Zakaj prav breakdance?

Tilnova strast do 'breakinga' se je začela s prav posebnim dogodkom: "Break plešem že od petega leta, kar se je začelo z zelo posebnim trenutkom, ko smo z družino obiskali Dunaj. Tam sem na ulici videl plesalce 'breakinga', ki so me popolnoma očarali. Takoj sem vedel, da je to nekaj, s čimer se želim ukvarjati." Ker je doma bojda ves čas ponavljal gibe, ki jih je videl, sta ga starša vpisala v plesno šolo.

Tilen Grašič
Tilen Grašič FOTO: POP TV

Njegovi začetki so temeljili predvsem na akrobatskih prvinah, a kasneje je ugotovil, da je 'breaking' veliko več kot le fizični izziv. "Skozi trening in raziskovanje sem odkril, da je 'breaking' oblika izražanja, kjer lahko neomejeno ustvarjam. Všeč mi je, da lahko kombiniram gibe iz različnih disciplin, od borilnih veščin, gimnastike do drugih plesnih stilov ali celo navdihov iz vsakdanjega življenja." Navdihuje ga, da lahko v vsakem nastopu izraža svojo osebnost in ustvarja svoje edinstvene gibe. "To je res nekaj posebnega." Največ gibov, ki jih izvaja, izhaja iz različnih disciplin, predvsem iz 'breakinga', gimnastike, 'trickinga', sodobnega plesa in capoeire.

'Breaking' kot pot do premagovanja meja

Za Tilna je 'breaking' več kot zgolj ples. "'Breaking' mi daje možnost, da sem hkrati športnik in umetnik. Je spontana, a globoka oblika umetnosti, kjer se prepletata tehnika in osebni izraz. Za mnoge ljudi je samo serija težkih akrobacij in norih gibov, a zame je to pot do premagovanja osebnih mej, telesnih in ustvarjalnih." Njegova osredotočenost na preseganje lastnih sposobnosti ga postavlja med najbolj nadarjene plesalce breakdancea v Sloveniji. "Vsak dan s tem plesom ustvarjam nekaj novega in se vedno znova izzivam."

Neskončni treningi, disciplina in življenje na poti

Tilen trenira petkrat na teden, pri čemer kombinira 'breaking' in akrobatiko. "Moji treningi trajajo od dve do štiri ure na dan, včasih tudi več," pove o svoji discipliniranosti. Poleg treningov se osredotoča tudi na študij na fakulteti za šport, kar mu pomaga razumeti športne vidike plesa. "Moj življenjski stil vsekakor vključuje precej potovanj, kar lahko predstavlja izziv pri usklajevanju s šolo. Kljub temu se trudim najti ravnotežje. Pred vsakim potovanjem se temeljito pripravim in poskrbim, da so vse obveznosti urejene vnaprej, vključno s tem, kdaj se bom učil." V zadnjih treh letih je moral izpustiti zaradi izpitov kar nekaj velikih tekmovanj, a se zaveda, da osredotočanje na študij koristi njegovi nadaljnji karieri.

Tilen Grašič
Tilen Grašič FOTO: POP TV

Njegova plesna pot ga je pripeljala tudi na olimpijske igre v Parizu. "Nastopal sem v urbanem parku na La Concorde, kjer so se izvajali 'skate BMX', ulična košarka in 'breaking', pa tudi v slovenski hiši v Parc La Villette, kjer sem spoznal slovensko športno elito. Zraven sem si seveda ogledal tudi premierne olimpijske igre v 'breakingu'," pravi Tilen, ki si prizadeva razširiti prepoznavnost 'breakinga' v Sloveniji. Nedavno je organiziral tudi 'Poolimpijski breaking spektakel', dogodek Breaking Point Battle, ki je 7. septembra potekal v ljubljanskem nakupovalnem centru. "Ta dogodek izraža moj najljubši del 'breakinga', saj plesalci tekmujejo v edinstvenem konceptu, ki se osredotoča na akrobatske elemente, znane kot 'power moves' in 'trick'," je dodal.  Vrhunec dogodka je bil ekskluzivni dvoboj med Tilnom in Hiro10-om, vrhunskim japonskim plesalcem, ki je tekmoval na olimpijskih igrah v Parizu 2024. "S tem dogodkom želim prispevati nekaj novega k slovenski plesni sceni, navdihniti mlade in 'breaking' približati javnosti."

Izvirnost in iskanje samega sebe skozi ples

Tilen priznava, da se je v preteklosti zelo iskal kot oseba in v trenutkih negotovosti pogosto čutil, da nima nekoga, ki bi mu intimno stal ob strani. "Potreboval sem nekoga, ki bi me sprejel takšnega, kot sem, s katerim bi lahko delil srečne trenutke tudi v ljubezni. Velikokrat sem iskal ljubezen pri ljudeh, ki do mene niso čutili enako, kar me je na koncu prizadelo. Včasih se zgodi, da se zaljubiš v idejo osebe, ki jo ustvariš v svoji glavi, in ne v resničnost." Kljub temu, da je uspešen, Tilen pravi, da se včasih počuti osamljenega tudi v tem, kar počne, saj je v Sloveniji eden redkih 'breakerjev' s takšnimi ambicijami. "Veliko mojega napredka temelji na samomotivaciji, saj je slovenska scena še vedno v razvoju." Ples pa mu pomaga pri iskanju samega sebe: "Omogoča mi, da raziskujem svoje meje, čustva in misli. Vsak gib, ki ga ustvarim, nosi del mene in me spodbuja, da se poglobim v to, kdo sem, kako se počutim in kaj želim biti. Skozi ples se učim o sebi, svojih močnih in šibkih točkah, pa tudi o tem, kako se spoprijemam z izzivi. Ko se potapljam v kreativni proces, se pogosto soočam s svojimi strahovi in dvomi, kar mi pomaga rasti kot oseba."

"Veliko časa preživim sam v dvorani, kjer se lahko resnično poglobim v svoje veščine. Še posebej, ko razmišljam o tem, kako preživeti s plesom, se zavedam, da smo šele na začetku te panoge, zato je ključno, da si postavim lastne pogoje in infrastrukturo za uspeh," še dodaja Tilen, ki s svojo neomajno predanostjo in kreativnostjo še naprej navdušuje in postavlja nove mejnike v svetu 'breakinga'. "Ko se naučiš imeti rad samega sebe, se tudi tvoje izkušnje in odnosi z drugimi spremenijo na bolje," pravi, prepričan, da bo s svojo ljubeznijo do plesa še naprej navdihoval mlade generacije.

Slovenija ima talent
Slovenija ima talent FOTO: 24ur.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.