Razpis projekta Mladi upi 2024 se je zaključil 15. oktobra, strokovna komisija pa je nato izmed vseh prijav izbrala 20 perspektivnih mladih talentov, ki v svoji panogi izstopajo z izjemnimi dosežki in si za nadaljni razvoj zaslužijo finančno podporo.
Prvo peterico finalistov sestavljajo: metalec kopja, alpska smučarka, umetnostna drsalka, cirkuška umetnica in cestni motociklist. Čeprav na prvi pogled nimajo prav veliko skupnega, jih povezujejo skupne želje in cilji: nadaljni profesionalni razvoj, odlični rezultati na domačih in mednarodnih tekmovanjih ter potreba po dodatni finančni podpori, ki bi jim pri tem pomagala. Spoznajmo njihove življenjske zgodbe in odkrijmo, kako s svojo predanostjo, trdim delom in vztrajnostjo premagujejo izzive in premikajo meje.
Tom Teršek, 18-letni dijak 4. letnika Gimnazije Kranj, je svojo pot začel že pri treh letih, ko so ga starši vpisali v atletski klub Triglav Kranj. Danes je svetovni mladinski prvak v metu kopja in eden najbolj obetavnih mladih atletov v Sloveniji. S svojo osredotočenostjo in izjemno delovno etiko se redno dokazuje na mednarodnih tekmovanjih. V letošnji sezoni je dosegel zgodovinski uspeh z osvojenim naslovom svetovnega prvaka U20 v Limi in s 76,81 m pokazal svoj izjemen potencial. Tom si v prihodnje želi doseči še višje cilje, med njimi tudi podreti svetovni rekord in nastopiti na olimpijskih igrah.
Manca Dolinar je svojo smučarsko pot začela že pri štirih letih, ko se je pridružila Smučarskemu klubu Poljane. Danes zastopa C-ekipo slovenske reprezentance, v kateri navdušuje s svojo predanostjo in talentom. Pogosta tekmovanja in s tem povezana odsotnost od pouka so Manco že zgodaj naučila dragocenih veščin, kot so disciplina, odgovornost in prilagodljivost. Najbolj ponosna je na svoji zmagi na državnem prvenstvu v veleslalomu in slalomu ter na izjemne rezultate v mladinskem programu. S pomočjo sredstev iz sklada Mladi upi bi lažje pokrila visoke stroške opreme in priprav v tujini, ki so nujno potrebne za nadaljni razvoj. Njena letošnja cilja sta uvrstitev na Evropske olimpijske igre mladih (EYOF) in izboljšanje FIS točk.
Julija Lovrenčič, 18-letna umetnostna drsalka iz Bleda, že 12 let predano gradi svojo športno pot v tem zahtevnem in elegantnem športu. Prvič je na led stopila pri šestih letih, danes pa je članica slovenske drsalne reprezentance. Poleg naslova članske državne prvakinje se ponaša tudi s prvim mestom na mednarodnem tekmovanju Sofia Trophy 2024. S svojo močno voljo in predanostjo Julija dokazuje, da ima slovensko umetnostno drsanje svetlo prihodnost. Njen največji cilj je uvrstitev na zimske olimpijske igre leta 2026 v Milanu, s čimer bi Slovenijo po dolgih 16 letih ponovno uvrstila na svetovni zemljevid umetnostnega drsanja. V naslednjih mesecih bo zaradi prenove blejske Ledene dvorane potrebovala dodatna sredstva za najem treningov v drugih slovenskih mestih in tujini. Podpora sklada Mladi upi bi ji omogočila priprave v vrhunskih pogojih, s čimer bi lahko še dodatno izpopolnila svojo formo za prihajajoča tekmovanja.
Mia Milošević Iglič, 19-letna akrobatka na zračni vrvi, že od 15. leta svoje življenje posveča cirkuškim umetnostim. Svojo pot je začela v ljubljanskem Cirkusu Fuskabo, danes pa svoje znanje izpopolnjuje na priznani šoli FLIC – Scuola di Circo a Torino, kjer trenira med šest in osem ur dnevno. Zaradi svoje predanosti je že od vsega začetka v ospredju, saj v svojih nastopih združuje tehnično dovršenost in umetniški izraz. Pomemben dosežek v njeni karieri je bil tudi nastop v SNG Maribor v operni predstavi Knjiga o džungli, kjer je z mentorico izvajala akrobatske točke na vrvi. Mia je znana po svoji vztrajnosti, močni delovni etiki in strasti do cirkusa. Kot pravi sama: "Moj cilj je, da bi v Sloveniji ustvarili prostor, kjer bi lahko mladi trenirali in razvijali cirkuške veščine doma." Želi si ustanoviti cirkuški center, ki bi omogočil, da bi se cirkuške umetnosti razvijale tudi v Sloveniji.
Etien Kantar Božič, 17-letni dijak in eden najbolj perspektivnih mladih dirkačev v Sloveniji, že od malih nog sledi svoji strasti do motošporta. Pri rosnih treh letih je prvič sedel na motor in od takrat je ta postal neločljiv del njegovega življenja. Prve uspehe je dosegel v kategoriji minimoto, kjer je osvojil dva naslova državnega prvaka, ter se kot eden redkih Slovencev uveljavil tudi v italijanskem državnem prvenstvu in na evropskih tekmovanjih. S prehodom na močnejše motorje je pokazal, da ima potencial za velike dosežke, kar je letos potrdil s 3. mestom v mednarodnem prvenstvu Alpe Adria v kategoriji Super Sport 600 ter z naslovom državnega prvaka v Supermoto kategoriji. Kljub omejenim finančnim sredstvom in velikim izzivom je z vztrajnostjo, disciplino in podporo svoje družine ter trenerja Marka Jermana dokazal, da si zasluži mesto med najboljšimi.
Tom, Manca, Julija, Mia in Etien so torej prva peterica letošnjih finalistov Mladih upov. Njihove podrobnejše predstavitve si lahko ogledate na spletni strani mladi-upi.si, kjer vam bomo vsak teden predstavili po pet nadarjenih športnikov, parašportnikov, umetnikov in znanstvenikov.
V preteklih letih smo že spoznali kar nekaj mladih, ki so s svojo disciplino in trdim delom, uresničili svoje sanje. Med drugim tudi Tim Gajser, Kaja Kajzer, Janja Garnbret in Timi Zajc. Mnogim izmed njih so ravno sredstva tega sklada pomagala pri profesionalnem razvoju in dosegu vrhunskih rezultatov.
Kdaj bodo znani prejemniki sklada Mladi upi?
Ko bodo v začetku decembra razkrite zgodbe celotne dvajseterice talentov, bo strokovna komisija na osnovi razpisnih meril med finalisti izbrala prejemnike finančne podpore. Svojega zmagovalca pa boste lahko z glasovanjem na spletni strani Mladi upi, izbrali tudi vi.
Zgodbe mladih talentov lahko spremljate na naši spletni strani, na strani mladi-upi.si ter vsako nedeljo med oddajo Slovenija ima talent na POP TV.
Sponzorirana vsebina