10. oktobra se je končal razpis projekta Mladi upi 2023, ki je namenjen mladim nadarjenim posameznikom, ki se šele prebijajo na vrh in se zato težje potegujejo za profesionalna ali sponzorska sredstva za razvoj svojega talenta. Torej športnikom in parašportnikom, ki v športu dosegajo nadpovprečne rezultate, mladim umetnikom, ki v umetnosti kažejo nadpovprečno nadarjenost, ter mladim znanstvenikom, ki v znanosti razvijajo nove, prodorne zamisli ali so njihovi avtorji ter imajo na svojem področju delovanja mentorje oz. trenerje, ki lahko jamčijo za njihove dosežke in perspektivnost, ki jo lahko tudi potrdijo.
Strokovna komisija je na podlagi razpisnih pogojev med vsemi popolnimi prijavami izbrala 20 talentiranih mladih upov, ki v svoji panogi izstopajo z izjemnimi dosežki in bi si zaslužili finančno podporo.
Njihova imena smo vam v preteklih dneh že razkrili, tokrat pa vam prvo peterico finalistov 11. generacije Mladih upov predstavljamo še nekoliko podrobneje.
Peter Andolšek, 18-letni dijak 4. letnika Gimnazije Bežigrad, se že od malih nog navdušuje nad naravoslovjem, še posebej pa ga prevzemata matematika in fizika skupaj z astronomijo. Vesolje ga je prevzelo že v predšolskem obdobju, ko je z zanimanjem prebiral otroške enciklopedije, v osnovni šoli pa je izzive iskal na državnih in mednarodnih tekmovanjih, kjer je dosegel izjemne rezultate, še posebej je izstopal pri astronomiji. Upravičeno je ponosen na vse uvrstitve, najbolj pa na dejstvo, da je prvi Slovenec, ki mu je uspelo osvojiti tri zlate medalje na Olimpijadi iz astronomije in astrofizike IOAA. Kot pravi, je leto 2023 zanj zlato leto. Izobraževanje želi nadaljevati na Fakulteti za matematiko in fiziko ter znanje še dodatno izpopolnjevati v tujini, v prihodnosti pa ga mika predvsem kakšno raziskovalno delo v kontekstu astronomije.
Dijakinjo 4. letnika plesne gimnazije v Ljubljani Majo Železnikar ples spremlja že od malih nog, zadnjih 10 let pa ga trenira praktično vsak dan. S trdim delom ter ljubeznijo in strastjo do plesa ji je uspelo nanizati zavidljivo število uspehov na različnih tekmovanjih. V disciplinah, ki jih pleše sedaj, je postala večkratna državna prvakinja, osvojila je srebrno in bronasto medaljo med modernimi solistkami na svetovnem prvenstvu, na evropskem odru sodi med najboljše štiri jazz plesalke in najboljših šest modernistk, s soplesalcem pa sta najboljši modern-duo na svetu. Vsekakor se tudi v prihodnosti vidi v svetu plesa in želi svoje plesno znanje predajati naslednjim generacijam.
Čeprav atletiko bolj resno trenira šele zadnji dve leti, 17-letni Žan Ogrinc velja za enega najbolj obetavnih mladih atletov v Sloveniji. Letošnjo odlično sezono potrjujejo štirje državni rekordi za mlajše mladince, poleg tega je osvojil tudi naslov Balkanskega prvaka v teku na 800 metrov in več zlatih medalj na različnih atletskih tekmovanjih. Kraljica športa je njegova največja ljubezen in poleg tega, da želi svoje rezultate še izboljšati, tako kot vsak športnik tudi on sanja o uvrstitvi na olimpijske igre. Predvsem si želi, da bi bil na OI čim bolj uspešen in bi pisal zgodovino slovenske atletike.
18-letni Doroteji Drevenšek umetniško ustvarjanje pomaga pri dojemanju sveta in sebe. Svojo kreativnost tako izraža skozi pesmi, poleg tega je dejavna tudi v svetu filma in gledališča, kjer se je preizkusila tako v vlogi igralke kot režiserke. Sodeluje na različnih literarnih, dramskih in filmskih natečajih ter festivalih, kjer njena dela blestijo. Med vsemi dosežki pa je najbolj ponosna na nagrado strokovne žirije, ki jo je dobila na festivalu mladinske filmske ustvarjalnosti Videomanija, od pesniških uspehov pa ji največ pomeni Župančičeva frulica, ki jo je osvojila dvakrat. Izdati si želi še kakšno pesniško zbirko ali zbirko kratkih zgodb. V prihodnosti se vidi v vlogi filmske režiserke, še prej pa želi znanje nadgraditi na eni od mednarodnih filmskih šol.
16-letni kajakaš in kanuist na divjih vodah Žiga Lin Hočevar se je v veslanje zaljubil že pri rosnih treh letih, ko je prvič sedel v kajak. Danes se lahko pohvali s številnimi nazivi, med drugim je mladinski svetovni prvak, dvakratni mladinski evropski podprvak, večkratni državni prvak do 23, 18 in 16 let ter najvišje rangiran kanuist na svetu do 18. leta. Kot pravi, za doseganje svojih ciljev naredi vse, kar je treba, zato ni dvoma, da bomo o njegovih uspehih še veliko slišali.
Prva peterica finalistov projekta Mladi upi 2023 je torej znana. Njihove podrobnejše predstavitve si lahko ogledate na spletni strani Mladi upi, kjer vam bomo vsak teden predstavili po pet nadarjenih mladih športnikov, parašportnikov, umetnikov in znanstvenikov.
V preteklih letih smo lahko spoznali že 10 generacij Mladih upov, ki zaradi svojega izjemnega talenta izstopajo, njihove zgodbe pa so dokaz, da je z zagnanostjo, žarom in disciplino mogoče doseči zastavljene cilje ter uresničiti tudi najbolj neverjetne sanje. Ne le Tim Gajser, Janja Garnbret, Timi Zajc in Laura Unuk; še veliko drugih mladih upov se danes lahko pohvali z vrhunskimi dosežki in izjemnim napredkom. Mnogim med njimi pa so ravno sredstva, ki so jih v sklopu projekta prejeli, pomagala pri razvoju njihovega potenciala.
Na naši spletni strani, na strani mladi-upi.si ter v oddaji Slovenija ima talent spremljajte torej zgodbe talentov 11. generacije Mladih upov, ki za dosego svojih ciljev ravno tako potrebujejo finančno podporo.
Ko bodo v začetku decembra razkrite zgodbe celotne dvajseterice talentov, bo razpisna komisija na osnovi razpisnih meril med finalisti izbrala prejemnike finančne podpore. Svojega zmagovalca in s tem prejemnika finančne podpore pa boste lahko z glasovanjem na spletni strani Mladi upi izbrali tudi vi. Bodite tudi vi kamenček v mozaiku njihove poti do zvezd.
Sponzorirana vsebina