Res je, delo grafičnega oblikovalca je zanimivo, še ena stvar več v življenju, ki dokazuje, da sem kreativne narave. Oblikovanje je eden izmed hobijev, ki ga opravljam priložnostno, in sicer so to kakšni letaki za dogodke in pa logotipi. Kar se tiče dizajna, je vse okej, dokler mi nekdo te moje kreative ne poskuša zatreti, ne maram kaj preveč omejitev, kar se tega tiče. To je umetnostno izražanje sebe in zato tudi ne delam tega profesionalno. Ko se greš stvar na profesionalnem nivoju, so ideje strank na prvem mestu, in kaj hitro se zgodi, da moraš narediti nekaj, kar tebi ni všeč, oziroma ni po tvojem okusu. Zato vedno rečem: "Ja, z veseljem naredim, ampak bo tako, kot sem si jaz zamislil. Vzami ali pusti." (smeh)
Si tudi glasbeni producent. Kakšne izkušnje imaš na tem področju, oziroma kaj vse si ustvaril doslej? S kom si ali bi sodeloval?
Glasba, ja ... Tudi pri glasbi je podobno kot pri dizajnu - kreativa. Včasih sem bil sicer bolj aktiven tudi na tem področju, zdaj pa žal služba in ostale dejavnosti, ki pridejo v življenju, tega ne dopuščajo. Seveda se najde čas, ki si ga vzamem zase, to me odpelje v svoj svet, v neko drugo dimenzijo. Kot pri oblikovanju tudi pri glasbi nimam preveč rad, da nekdo posega v moje ideje. Okus za glasbo je relativen. Kar se tiče izkušenj, je pa tako - sem samouk, nikoli ne odprem YouTuba in gledam, kako se kaj naredi, do rezultata rad pridem sam. Tako dolgo meljem in razmišljam, da mi uspe tisto, česar sem se lotil. V veliki večini se to zgodi prav na svoj način oziroma po svoji poti. Kar se tiče glasbe, se ukvarjam večinoma s hip-hopom. Se pravi produciram beate (podlage). Sodeloval sem že s kar nekaj slovenskimi hiphop izvajalci, tudi s tujci. S kom bi rad sodeloval? Načeloma se s tem ne obremenjujem, vesel sem vsakega, ki izrazi željo po sodelovanju.
Kako in zakaj si se našel v kuhariji?
Kuham že od malega, vse pa se je najbolj začelo z odhodom v Maribor, kjer sem živel na svojem, in tam ni bilo nikogar, ki bi mi kuhal. Načeloma nisem pristaš hitre hrane in dostave hrane. Rad jem kvalitetno in dobro. To pa mislim, da lahko v veliki meri dosežeš samo tako, da si skuhaš sam, če seveda imaš to možnost, oziroma če nisi lenoba in izbereš lažjo pot do hrane. (smeh) Zase najbolj veš, kaj ti paše, kaj rad ješ, kakšni okusi te privlačijo, in ravno zaradi tega lahko skuhaš natančno to, kar bi rad jedel. Nadaljevanje tega mojega kuharskega sveta pa se je zgodilo nekje pri dvajsetem letu. Bil sem brez službe in zasledim oglas za picopeka. Pokličem, opravim razgovor in naslednji dan začnem delati. V kuhinji sem se hitro znašel, se hitro obrnil, pokazal zanimanje. Takrat še nisem vedel, da bo kuhanje postalo moj vsakdan, ampak sem zelo vesel, da je. Ob tej priložnosti bi se rad zahvalil svojemu prvemu mentorju Matjažu Trstenjaku iz Slovenske Bistrice, ki je s svojo ogromno dozo potrpljenja in mirnih živcev na nek način pripomogel k temu, kar je nastalo danes.
Foodstajling tudi obvladaš. Kje si pridobil ta znanja?
O, ja. Foodstajling je spet ena oblika umetnosti. Sam v njej zelo, zelo uživam. Spet pride na plano moja kreativa, ki jo opevam že cel intervju. Tak sem, ne morem si pomagati. (smeh) Foodstajling in grafično oblikovanje imata zelo močne povezave. Top je na nek način risanje s hrano. Ustvariš neko unikatno obliko, oziroma sliko, katero lahko potem še poješ. Dva v enem. Seveda ne gre brez fotografije, ki kaj hitro roma na internet. Ljudje so danes obsedeni s slikami, na katerih je hrana.
Skratka, si multitalent. Te osrečuje, da si dejaven na več področjih?
Seveda, ko najdem čas za teh par svojih stvari, ki jih imam, sem kar srečnejši človek, ja. (smeh)
Kateri dogodek v življenju te je najbolj zaznamoval?
Mislim, da kar to, ko sem vstopil v svet kulinarike. Kot neko razsvetljenje.
Si oddan? Gre pri vama ljubezen skozi želodec?
Ja, ja, ogromno kuhava. (smeh)
Glede na objave na Facebooku sklepam, da si borec za pravico, da imaš vrednote na mestu ... Drži?
Jah, pravica ... dandanes vse težje najdeš to skrito besedo.
Ne skrivaš ravno, da ljubiš naravo in vse njene danosti, tudi konopljo. Komentar?
(smeh) Ne poimenujemo je zastojn narava. Ne vidim smisla, da se nekaj, kar nam je dano z njene strani, obravnava kot nelegalno. Pa da sploh ne razglabljamo o zdravilih in medicini, zaradi katerih potiho trpita človek in narava. Udeležite se kakšnega seminarja z Jako Bitencom, vam bo kaj hitro vse jasno.
Na Facebooku imaš lepo podporo svojih navijačev. To te zagotovo pogreje pri srcu, kajne?
Hmm, nisem pričakoval takšnega odziva, če sem iskren. (smeh) Ampak ja, lepo je videti.
Največ bi ti v šovu pomenila kritika Bineta Volčiča. Zakaj prav njegova?
Bine je rock’n’roll chef, njegova energija pove vse. Z veseljem bi delal v njegovi ekipi.
Si sodnike morda spoznal pred šovom, poizkusil njihove jedi in sladice?
Ne, žal sodnikov nisem imel priložnosti spoznati. Jedel sem le Karimove brownije.
Si pa želim izmenjati par besed z njimi po šovu, v bolj sproščenih in spontanih okoliščinah.
Kakšni so tvoji novi projekti, načrti?
Uuf, ideje kar skačejo. Mislim, da rabim konkreten premislek, da dejansko izluščim tisto, kar je najpomembnejše. Pustimo se presenetiti.
Kako bo Žan sprejemal kritike svojih kreacij v šovu MasterChef Slovenije, si oglejte v četrtek, 5. aprila, ob 21. uri na POP TV.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.