MasterChef Slovenija tekmovalci

Luka Novak

Ljubljana, 24. 02. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Poslovnež, ki sanjari o svoji gostilni s pridihom mediterana. Že pri 10 letih je z očetom pripravil školjke na buzaro in z njimi navdušil. Še danes ga navdušuje morska hrana, a na drugačen način. Kakšen? To bo Luka zagotovo pokazal v MasterChefu. Je optimističen, nasmejan in že komaj čaka, da se preizkusi v kuhanju pred kamerami.

Starost:  29 let

Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Izobrazba/Zaposlitev: diplomiran inženir tehnologije prometa

Opiši se:

Sam sebe bi opisal z naslednjimi besedami: odločen, pozitiven, perspektiven ter vedno pripravljen na nove izkušnje ter izzive. Sam sem svojo poslovno pot pričel že pri 23 letih. Vedno sem v veliko stvareh videl izzive ter sem se do sedaj lotil že kar nekaj uspešnih projektov. Sebe bi opisal kot osebo, ki je rada obdana z ljudmi, predvsem pa s tistimi, ki oddajajo pozitivno energijo ter so pripravljeni na nove izzive v življenju. Sem oseba, ki rada pomaga ljudem ter prijateljem vedno stoji ob strani. Uživam v dnevih, ki so polni dogajanja, in sem oseba, ki ima rada športne aktivnosti (fitnes, badminton, tenis, košarka ...), prav tako pa uživam v plesu, branju knjig ter člankov in gledanju filmov. Najbolj me sprošča kuhanje, predvsem kuhanje za prijatelje ter druženje z njimi. Rad imam različne kulinarične izkušnje ter izlete/potovanja in spoznavanje novih kultur.

Najbolj zabavna zgodba o tebi ...

Priznam, da kar težko izpostavim najbolj zabavno zgodbo mojega življenja. Zelo rad imam predvsem spontane zgodbe: ena izmed njih je sigurno ta, ko smo se s prijatelji na nek naključen zadnji dan odločili, da gremo skupaj v Novi Sad. Spakirali smo kovčke in odšli že isti dan. To je bila ena zabavna nepozabljena zgodba.  

Velikokrat se mi zgodi, da zaspim med filmom. Iskreno se ne spomnim, kdaj sem ga nazadnje pogledal v celoti. Zaspim tudi kadar imam na obisku kolege. Pred nekaj časa je bila pri meni kolegica, ki ni vedela, kako me zbuditi in me je na koncu poklicala na moj telefon. Ob teh dogodkih se z družbo res velikokrat nasmejimo.

Najbolj žalostna zgodba o tebi ...

Imam srečo, da se mi v življenju niso zgodile žalostne zgodbe, za kar moram biti seveda hvaležen. Mogoče lahko izpostavim, tiste trenutke, ko sem bil zbadan zaradi prekomerne teže. Zadnje leto veliko delam na sebi tako, da bodo tudi te zgodbe kmalu pozabljene in bodo del moje preteklosti.

Imaš domače ljubljenčke?

Žal domačih ljubljenčkov za enkrat še nimam, si pa v bližnji prihodnosti želim imeti psa.

Kdaj si se prvič 'srečal' /'spopadel' s kuhalnico? Opiši izkušnjo.

Kuhanje mi je bilo že od malih nog zanimivo. Težko bi izpostavil osebo, ki me je navdušila nad kuhanjem. V naši družini smo od nekdaj bili gurmani ter smo velikokrat uživali v različnih kulinaričnih doživetjih. Moj oče je že v času mojega otroštva rad pripravljal raznoliko in ne tako tipično hrano. Kadar smo imeli piknik, nas tako na mizi niso čakali 'klasični' čevapčiči in pleskavica, ampak smo velikokrat imeli na izbiro steake, školjke na buzaro, različne ribe itd. Mislim, da sem prav tam dobil to navdušenje nad okusi, ki so kasneje pripeljali do tega , da sem tudi sam vzljubil kuharijo. Ko smo bili majhni, sem nemalokrat poprijel za kuhalnico ter si sam pripravil kosilo.

Katera je bila tvoja prva kuharska mojstrovina in kdo jo je prvi poskusil?  

Ko sem bil star okoli 10 let, se spomnim, da sem na družinskem pikniku pripravil školjke na buzaro. Pripravil sem jih sicer skupaj z očetom, vendar se spomnim, da so prejele kar nekaj pohval.

Luka Novak
Luka Novak FOTO: Ana Gregorič

Največji eksperiment, ki si ga izvedel v kuhinji?

Rekel bi, da sam v kuhinji dosti eksperimentiram. Mešanje poljubnih sestavin v eno jed je pri meni del vsakega mojega kuhanja. Velikokrat jed sestavim kot skupek idej različnih jedi, ki sem jih že poskusil in tako kreiram novo kombinacijo. Tako sem pred kratkim sestavil jed, ki je vsebovala sestavine, ki se sicer med seboj povezujejo nekatere pa definitivno izstopajo. Kot primer bi izpostavil kombinacijo hobotnice, medu ter wasabija. Celotno jed sem imel sestavljeno v glavi in sem bil na koncu pozitivno presenečen, saj je jed uspela tako, kot sem si jo zamislil. Seveda pa velikokrat kombinacije ne pašejo skupaj oziroma se eksperiment ponesreči in iz takšnih situacij se iskreno naučim še največ.

Bi rekel, da si v kuhinji urejen in se držiš posodic, meric in postopkov ali vlada popoln kaos?  

Pod to točko bi se bolj opredelil kot tisti, ki ima v kuhinji 'kaos', vendar še vedno stvari po kontrolo. Velikokrat se ne držim pravil, posodic, meric, ampak poskušam kuhati po občutku oziroma preteklih znanjih.

Si kdaj ustvaril popolno jed navzven, katere okus ni bil najboljši?  

Iskreno se mi je to zgodilo že večkrat. In če povem po resnici, sem za take jedi najbolj hvaležen, saj sem se iz njih ogromno naučil. Kadar se mi to zgodi, to jed definitivno ponovno pripravim ter poskušam izboljšati okus.

Ali raje kuhaš ali pečeš? Zakaj?

Pri kuhanju mi je iskreni lažje izražati svojo kreativnost. Mislim, da je kuhanje igra okusov in tehnik, ki jih lahko med seboj kombiniraš in si ustvarjalen. Sicer dostikrat tudi kaj spečem, če pa bi se moral opredeliti, pa bi definitivno izbral kuhanje.

Slano ali sladko? Zakaj?

Slano. Sam nisem ljubitelj sladkih jedi oziroma sladic. Je pa res, da slanim jedem velikokrat dodam sladkobo. Kadar ustvarjam sladice, so te velikokrat manj sladke. Čokolade se izogibam.  

Zakaj in katera je tvoja najljubša kuharska specialiteta, za katero upaš priseči, da bi sezula tudi naše sodnike?  

Izpostavil bi eno izmed mojih jedi, in sicer hobotnico, pečeno v pečici z zeliščno belo polento gratinirano s sirom, plesnivim chedar sirom, želejem iz limete in guavinega sirupa, poleg tega pa še omaka z grahom, medom in wasabijem. Menim, da bi s to kombinacijo lahko presenetil tudi sodnike.

Koliko časa na dan/teden preživiš v kuhinji?

V kuhinji preživim skoraj vsak dan, saj si redno pripravljam hrano za med tednom. Za vikend si po navadi vzamem čas in ustvarjam kakšne bolj zahtevne jedi in se igram s plaitingom. Za vikende tudi velikokrat obiščem tržnico, kjer kupim kakšne bolj posebne sestavine.

Tvoje najljubše in najmanj ljubo kuharsko opravilo, česa res ne maraš?  

Tako kot verjetno večina, tudi jaz ne maram pospravljanja na koncu (sprotno pospravljanje mi ne gre najbolj od rok ). Najljubše opravilo mi je sama priprava, ko iščem okuse, kaj bi ustrezalo skupaj in takrat lahko res ustvarjam. Všeč mi je tudi plating in postavitev samega krožnika na koncu.

S čim nameravaš navdušiti naše sodnike?

Sodnike bom poskušal navdušiti s svojo preprostostjo in drznostjo kombiniranja različnih okusov.  

Se ti zdi, da bo v MasterChefu težko?  

Verjamem, da Masterchef ne bo lahek izziv. Najtežji izziv zame bo verjetno to, da ne bom imel stika z zunanjim svetom in bom tako moral biti sam sebi največji podpornik. Se pa izjemno veselim izziva in verjamem, da bo toliko lažje, ker bom počel ravno to, v čemer najbolj uživam – kuhal.

Katerega od naših sodnikov te je najbolj strah in s kom misliš, da boš razvil najboljši odnos? Zakaj?  

Če bi moral izbirati med tremi, bi se odločil za Karima. Sladice mi ne grejo ravno dobro od rok, zato bom pred njegovo oceno verjetno še toliko bolj nervozen. Mislim, da lahko razvijem dober odnos prav z vsemi tremi. Če bi moral izbrati enega pa trenutno menim, da bom najboljši odnos uspel razviti z Luko. Njegova kuhinja mi je res zelo blizu.

Če bi lahko en teden kuhal z enim od sodnikov, koga bi izbral?  

Izbral bi Bineta, namreč sem mnenja, da bi se lahko ogromno naučil prav od njega, glede tehnik in drznosti okusov.

Kako misliš, da se boš spopadal s stresom pred kamerami?  

Definitivno ne bo lahko, ampak bom poskusil kamere odmisliti in samo biti to, kar sem in svoj fokus predati kuhanju, da bom lahko dokazal, kaj znam. Stres bo pa definitivno prisoten.

Če bi bil hrana, katera hrana bi bil in zakaj?

Najverjetneje bi bil oliva. Najprej zaradi pogleda, ki ga oliva ima, ko raste. Dejansko gleda to prelepo mediteransko pokrajino, ki je nekaj čarobnega. Vsi pa vemo, da je pri olivah tako: ali jih imaš res rad ali pa ne – tiste vmesne opcije ni.

Si gledal prejšnje sezone šova MasterChef? Česa se najbolj spominjaš, katerih izzivov, trenutkov?

Prejšnje sezone sem spremljal skoraj v celoti. Najbolj se spominjam tistih izzivov, kjer so tekmovalci morali pokazati veliko kreative. Spominjam se izziva, kjer je Darko Klemen (zmagovalec MasterChef) pripravil nekakšno juhico, ki je sezula sodnike in prav takšni izzivi so mi zanimivi, ko se ne pričakuje, da lahko nekdo pripravi tako nekaj preprostega ter polnega okusa. Vsekakor pa bi izpostavil tudi skupinske izzive, katerih gledanje je bil vedno užitek.

Kdo so bili tvoji favoriti prejšnjih sezon?

Če na hitro opredelim favorite. Izpostavil bi Darka Klemna, ker me je res presenetil s svojim spektrom okusov ter zanimivim pristopom v kuhinji. Prav tako mi je bil všeč Adam, tekmovalec iz prejšnje sezone MasterChefa.  

Kaj si se naučil z gledanjem prejšnjih sezon?

Naučil sem se, da je čas lahko človekov največji sovražnik. Med gledanjem oddaj sem namreč opazil, da je časovni pritisk velikokrat vplival na izvedbo jedi tekmovalcev. Prav tako se mi zdi pomemben fokus, premišljen plan priprave jedi in znanje različnih tehnik priprave.

Si poskusil kakšen izziv prejšnjih oddaj?

Sem. Prav tako sem tudi sam sebi velikokrat postavil časovni okvir za pripravo jedi. Lahko omenim tudi, da so mi pred kratkim prijatelji pripravili 'Secret Box' izziv. Zanimiv mi je bil izziv, ko so v prejšnji sezoni delali kokice, ki sem jih kasneje tudi sam pripravil doma.

Izberi si poljubnega sodnika. Predstavi nam trihodni menu, ki bi mu ga pripravil.

Kot sodnika bi si izbral Bineta. Postregel pa bi mu z naslednjimi jedmi:

Predjed: raviol polnjen z mlado skuto in mediteranskimi začimbami v objemu mediteranske lahke omaka.

Glavna jed: hobotnica pečena z zelišči v pečici z belo zeliščno gratinirano polento, plesnivim chedar sirom, želetino iz limete ter guavinega sirupa, omaka iz graha, medu ter wasabija.

Sladica: panakota s kozjim mlekom ter sivko, crumblom s figami ter cvetličnim medom.

Kako bi ta menu prodal z besedami, kako bi ga 'prodal'?

Trihodni meni predstavlja okuse Mediterana. Prav pri vsaki izmed treh jedi izstopa en okus, ki ni tipičen za mediteran, ampak pokaže tisto igrivost okusov, lahko bi rekel da prikaže turiste v Mediteranu, ki poskušajo svojo kulinariko povezati z Mediteranom ter pripraviti tisto presenečenje, ki ga vsak gurman išče. Predjed raviol s skuto in mediteranskimi zelišči, pusti tisto nežnost mediteraskih zelišč in spomnijo poskuševalca, da se seli na mediteransko ozemlje. Glavna jed ki jo predstavlja hobotnica, poskuševalcu pričara okus morja vendar ga okus wasabija in graha še vedno pusti, da lahko svoje brbončice pripravi na pustolovščino. Zaključek s sladico, ki pa ni tako sladka, poskuševalcu pričara mirnost, ki jo da sivka kot glavna sestavina sladice. Seveda pa bi poleg jedi ponudil tudi dobro belo vino, ki bi celotno zgodbo povezalo v eno.

Sam menu zgleda preprost, vendar menim, da bi vsakemu, ki bi ga poskusil, pustil nekaj tistih okusov, po katerih bi si zapomnili celoten menu.  

Če bi imel nekoč svojo restavracijo, kakšno bi imel? Opiši atmosfero, prostor, menu …  

Moram priznati, da že sanjam o svoji restavraciji. Sam bi si želel imeti restavracijo locirano nekje na Primorskem, lahko je to nekje v Sloveniji (Vipavska dolina, Goriška brda), sanje pa so seveda nekje v Dalmaciji. Majhna restavracija, ambient stare primorsko-istrske hiše iz kamnov z dodatki modernega stila. Sami prostori mogoče nebi spominjali na tisto klasično restavracijo, ampak bi bili namenjeni druženju ljudi in tistim pravim gurmanom. Če si predstavljate ambient kamen/les/ambientalne luči, po možnosti še kamin v notranjosti. Za poletne dni pa različni separeji v okolici gostilne v naravi, kjer bi bile mize za zaključene družbe. Definitivno pa ne bi manjkala kakšna živa glasba oziroma večeri ob živi glasbi ter vinskimi spremljavami. Vse skupaj bi bil kot en lep kulinarični center. Hrana pa bi bila bazirana na kvalitetni morski hrani polni okusov. Pa seveda ne bi manjkali tudi kakšni prav okusni steaki. Bi pa jedilnike prilagajal sezonski ponudbi ter ogromno sodeloval s okoliškimi pridelovalci hrane.

Kaj bi naredil z nagrado, če bi zmagal MasteChef?

Zmago bi po vsej verjetnosti vložil v odprtje restavracije oziroma v začetek moje nove poslovne poti. Sicer tako daleč še nisem razmišljal in bi se s tem ukvarjal v primeru, da zmagam in osvojim nagrado.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.