Mali šef Slovenije

Primorske jedi, ki sodijo v sam vrh slovenske kulinarike

Ljubljana, 01. 05. 2019 09.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Od zahoda do juga Slovenije se razprostira čudovita in edinstvena pokrajina Primorska, kjer svežina gorskega zraka potuje preko poraščenih planot in dolin in se pomeša z mediteransko klimo z morja. Oči si lahko spočijemo na s trto posajenih gričevjih in med potepom po tistih koncih razvajamo borbončice s tipičnimi primorskimi okusi, ki navdušujejo celo največje gurmane. Z razlogom naš kulinarični sprehod nadaljujemo na Primoskem, od koder prihajata Miha Vidic in Peter Baša, ki smo ju spoznali v drugi oddaji zabavnega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Goriška Brda privabljajo turiste od blizu in daleč - tako zaradi čudovite pokajine, kot zaradi odlične hrane in priznanih vin.
Goriška Brda privabljajo turiste od blizu in daleč - tako zaradi čudovite pokajine, kot zaradi odlične hrane in priznanih vin. FOTO: Dreamstime
Slovenija je prava zakladnica naravnih in turističnih znamenitosti in – kot smo že večkrat poudarili – tudi dobre hrane. Na kratko smo tipične slovenske jedi predstavili v prvem iz serije člankov v sklopu našega kulinaričnega sprehoda, v drugem smo po drobnogled vzeli del štajerske kulinrike, tretji teden je bil posvečen ravno tako primorski hrani, le da smo se fokusirali zgolj na istrsko kuhinjo, v četrtem tednu je prišla na vrsto Osrednja Slovenija, tokrat pa se kot rečeno ponovno vračamo na Primorsko. Raziskali bomo okuse tistih primorskih krajev, ki jih do sedaj še nismo. S Promorske, natančneje iz Šempetra pri Novi Gorici namreč prihajata Miha Vidic in Peter Baša, ki obiskujeta Osnovno šolo Ivana Roba. Simpatična mlada kuharja smo spoznali v drugi oddaji Mali šef Slovenije, ko sicer zmage nistva slavila, kljub temu pa sta se za štedilnikom odlično odrezala. Kot sedaj že veste, naš kulinarični sprehod prilagajamo vrstnemu redu otrok, tako kot se pojavljajo v oddajah. Ker je za nami že kar nekaj oddaj, potem se vam zagotovo že svita, kulinariko katerega področja bomo raziskovali prihodnji teden, kajne?!
Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, prijatelj oddaje Mali šef Slovenije, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ!
Miha in Peter obiskujeta Osnovno šolo Ivana Roba.
Miha in Peter obiskujeta Osnovno šolo Ivana Roba. FOTO: POP TV

Sicer pa naj spomnimo, da se v šovu 16 otrok iz osmih šol iz različnih koncev države poteguje na naziv Mali šef Slovenije in za denarsno podporo, ki jo bo prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca. V oddaji je med drugim v ospredju spodbujanje samostojnosti otrok pri kuhanju in kreiranju, rezultat pa so prave umetnine na krožnikih, ki jemljejo sapo in presenečajo borbončice žirantov, sicer velikih in priznanih kuharskih šefov. Poleg tega je pomemben del tudi ozaveščanje o pomembnosti uživanja uravnotežene prehrane ter izdelkov domačih pridelovalcev in predelovalcev. K boljšemo poznavanju okusov Slovenije pa kot rečeno svoj košček v mozaik prispevamo na nek način tudi mi, saj želimo čim širšemu krogu ljudi obuditi spomin na pristne domače okuse in jedi naših babic, o katerih se širi dober glas tudi onkraj naših meja. In kot obljubljeno, tokrat nadaljujemo kulinarični sprehod po Primorski.

Dobrote Primorske

Šempeter pri Novi Gorici, kjer osnovno šolo obiskujeta Miha in Peter, je mesto, ki je 'zraslo' ob izteku Vipavske doline, sredi rodovitnih polj in je hkrati 'prislonjeno' ob italijansko Gorico. Kraj je med drugim znan po burni zgodovini, odličnih klimatskih pogojih in rodovitni zemlji, ki so jo prebivalci izkoristili predvsem za vrtnarstvo. Obilje zgodnje in kakovostne zelenjave iz Šempetra in bližnje Vrtojbe navdihuje odlično lokalno kulinarično ponudbo, ki jo preprosto morate okusiti.

Posoška kulinarika je znana predvsem po soški postrvi.
Posoška kulinarika je znana predvsem po soški postrvi. FOTO: iStockphoto

Sicer pa je redko katera slovenska pokrajina tako razgibana kot Primorska. Morje in gore, griči in kraške jame, klima, ki deluje blagodejno tako na zemljo in njen pridelek kot na počutje slehernega posameznika. Kar pa se tiče kulinarike, je primorska kuhinja znana po lahki hrani, ki svoj navdih dobi z Mediterana. Sodi v sam vrh slovenske kulinarike. Zaradi lege primorskega območja je od morja ter tja do vznožja gora kot rečeno tako raznolika in edinstvena, da je težko poenostaviti, kaj je najbolj značilno za primorsko kuhinjo. Pred kratkim smo vam delček primorskih okusov že razkrili, in sicer smo pod drobnogled vzeli istrsko kuhinjo, tokrat pa se sprehodimo še med ostalimi območji.

Posoška kuhinja

Ker je bila v tem predelu večina prebivalstva vaškega in je vladala revščina, so jedi bolj skromne, a zaradi tega nič manj okusne. Gospodinje so znale zavihati rokave in iz živil, ki so jih nabrali v naravi ali pridelali sami, pripravile odlične jedi. Polenta z ocvirki in polenta z gobami sta eni izmed bolj znanih in zelo okusnih jedi, ki jih še danes radi postrežejo gostom. Prav tako na njihovi mizi ne sme manjkati prava soška postrv, za sladico pa postrežejo takšne in drugačne štruklje, iz vlečenega ali kvašenega testa in nadevane s skuto, orehi ali rozinami.

Idrijska kuhinja

Verjetno ni treba posebej poudarjati, da so za idrijsko kuhinjo najbolj značilni idrijski žlikrofi. Zaradi značilnega okusa jih največkrat postrežejo kot glavno jed. Poleg idrijskih žlikrofov Idrijčani radi postrežejo bakalco, jed iz ovčjega mesa in zelenjave. Ob posebnih priložnostih iz njihovih kuhinj prijetno zadiši po sveže pripravljenih štrukljih, zeljševki, ocvirkovcu ali smukavcu.

Žlikrofi so ena izmed najbolj znanih tradicionalnih slovenskih jedi.
Žlikrofi so ena izmed najbolj znanih tradicionalnih slovenskih jedi. FOTO: Dreamstime

Briška kuhinja

Goriška Brda med drugim slovijo po nasadih češenj. Briška kuhinja je posebna zaradi geografske lege območja, na katerem se srečujejo vonji in okusi morja in Mediterana z juga in svež alpski vpliv s severa. Prav zaradi tega najdemo v njihovi kuhinji značilne sestavine Mediterana (oljčno olje, pršut, različne zelenjavne juhe, ...) in gorenjske kuhinje (polenta). Prava pojedina je, ko na briškem krožniku ali tondu postrežejo ribe z belo polento, frtajo in toč (to je posebna omaka, v katero pomakajo polento ali kruh).

Kuhinja Vipavske doline

Kot vse ostale kuhinje je tudi ta zelo preprosta, a kljub temu zelo okusna. V jedeh je čutiti pridih sredozemskih kuhinj, predvsem italijanske in furlanske, ne manjka pa niti receptov z daljnega Dunaja. Iz kuhinj se širi svež vonj domačega zlato rumeno zapečenega kruha in narezka, sestavljenega iz domače salame, sira in vipavskega pršuta. V skledi postrežejo solato z radičem, poleg pa ponudijo domačega pečenega piščanca, polento s kislim mlekom ... Kuhinja Vipavske doline je bogastvo različnih barv in okusov hrane ali pijače. Lačni s tega konca Primorske zagotovo ne boste odšli.

Kraška kuhinja

S Krasa prihaja vsem dobro znan kraški pršut, ki zori na kraški burji. Vpliv Mediterana se čuti tudi tukaj, saj je v jedeh okusiti veliko mediteranskih začimb in okusov. Kraška kuhinja se lahko pohvali z odličnim teranom in iz njega pripravljenimi jedmi. Zelo ponosni so na teranove supe (imenovane tudi šnite, ki jih prelijejo s teranom), zeliščno frtajo, okusno joto in na krompirjeve smoke s češpljami. V krajih, ki so bližje morju, je ta kuhinja še bolj bogata zaradi veliko različnih vrst rib.

Brez pršuta na Krasu ne gre.
Brez pršuta na Krasu ne gre. FOTO: iStockphoto

Kljub temu da je preprosta, je torej primorska kulinarika prava zakladnica pristnih domačih in svežih okusov.

Tudi partner šova Mali šef Slovenije ceni domačnost in svežino

Na pristne domače okuse in svežino sesatvin pa prisegajo tudi v Mercatorju, zato sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V preko 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazvom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je sedaj že preko 1.000 vrst.

Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je Mercator poleg naštetega tudi partner oddaje Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, pa je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.

Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, pa lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Kot že veste, se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo s strani Mercatorja za svojo šolo. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

Mali šef Slovenije: Glasujte!
Mali šef Slovenije: Glasujte! FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek