Mali šef Slovenije

Šolski projekti: od obnove učilnic in šolskih igrišč do dobrodelnosti

Ljubljana, 06. 05. 2020 09.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Le še nekaj dni nas loči do težko pričakovanega finala šova Mali šef Slovenije, ko bo znano, kateri par otrok si bo prislužil laskavi naziv in svoji šoli zagotovil najvišjo denarno podporo. Kot zadnji sta se minulo soboto v finale uvrstili Sara in Naja, ki bosta zagotovo huda konkurenca Niku in Niki ter Staši in Stelli. Od končne uvrstitve posameznih parov bo – kot že veste – odvisna tudi višina denarne podpore šolam, ki jo bodo namenile za projekte po lastni izbiri. Katere projekte imajo šole v načrtu, izveste v nadaljevanju, ob tem pa se spomnimo tudi, kako so finančno podporo izkoristile šole, ki so sodelovale v prvi sezoni.

V prvi sezoni sta laskavi naziv in najvišjo podporo za svojo šolo osvojila brata Verko.
V prvi sezoni sta laskavi naziv in najvišjo podporo za svojo šolo osvojila brata Verko. FOTO: POP TV

Žal se tudi najboljše stvari enkrat končajo in tako se bo že to soboto zaključila druga sezona priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije. Od osmih parov otrok se bodo trije pomerili v veličastnem finalu; poleg Staše in Stelle ter Nika in Nike sta si najbolj zaželeno vstopnico minulo soboto prislužili še Sara in Naja z OŠ Antona Ukmarja. V pripravi jetrc sta se po mnenju žirantov odrezali bolje od Domna in Izidorja z OŠ Planina. Fanta sta bila pričakovano razočarana, a čeprav jima je finale za las ušlo, jima tokratni poraz ni vzel veselja do kulinaričnega ustvarjanja. Z veseljem bodo še naprej brbončice svojih najbližjih razvajali tudi vsi že izpadli tekmovalci in kdo ve, morda pa bo kdo med njimi v prihodnje postal vrhunski kuharski mojster. V vsakem primeru pa so lahko prav vsi – ne glede na uvrstitev – upravičeno ponosni nase, saj so tudi pravi junaki svoje šole; po eni strani zato, ker so lahko vsem za zgled, po drugi strani pa zato, ker so s sodelovanjem v šovu svojim šolam prikuhali finančno podporo, ki je namenjena različnim šolskim projektom. Pa poglejmo, katere projekte imajo v načrtu.

Veliki finale šova Mali šef Slovenije je na sporedu v soboto ob 20.00 na POP TV. Navijajte za svoje favorite, ki nas iz tedna v teden navdušujejo s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo Mercatorja za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev. Medtem ko bodo o prvih treh mestih odločali žiranti, bo od vas, dragi bralci in gledalci, odvisna uvrstitev preostalih tekmovalcev. Z nakupom izdelkov z oznako Moje znamke in oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete kodo in glasujte za šolo po vaši izbiri.

Kako nameravajo šole unovčiti pridobljena sredstva?

OŠ Antona Ukmarja, ki jo zastopata Naja in Sara: ravnatelj šole je pojasnil, da je dinamika pouka, ki poteka frontalno, zastarela in ne omogoča ustrezne rabe senzomotoričnega učenja, dviga motivacije z alternativnimi metodami, gibanjem in drugimi modernimi pristopi. Z denarjem, ki bi ga prejeli, si želijo preoblikovati večnamenski prostor ob jedilnici v glasbeno učilnico, ki bi bila namenjena lažji uporabi otrokom prijaznih učnih pristopov.

OŠ Preska, ki jo zastopata Nik in Nika: "Načrtujemo ustanovitev posebnega fonda za izgradnjo nove šole, v katerega bi se stekala sredstva iz različnih virov. Seveda to še zdaleč ne bo dovolj, gre za to, da se vsi – učenci, starši učitelji, krajani tudi na tak način nekako poistovetimo z načrtovano šolo in jo vzamemo res 'za svojo'," so prepričani v vodstvu šole. Sredstva nameravajo porabiti sicer za nakup manjkajočih učnih sredstev, hkrati pa bi prispevali tudi v šolski sklad.

Tako kot lani bo tudi letos prav vsaka šola deležna finančne podore za izvedbo različnih projektov.
Tako kot lani bo tudi letos prav vsaka šola deležna finančne podore za izvedbo različnih projektov. FOTO: arhiv šole

OŠ Preserje, ki jo zastopata Alen in Sebastijan: kot je zaupala ravnateljica, bi jim denar pomagal pri modernizaciji gospodinjske učilnice. Radi bi uredili tudi nekakšno dnevno sobo na prostem v šolskem parku. "Veliko naših učencev se vključuje v številne tabore, kjer pa je potrebno tudi znanje o prehrani. S sredstvi bi učencem lahko omogočili tudi brezplačen kuharski tabor za vse tiste, ki se čutijo močne na tem področju oziroma jih kuhanje in prehrana zanimata," še pove ravnateljica.

OŠ Planina pri Sevnici, ki jo zastopata Domen in Izidor: denar bi porabili za posodobitev tehnične učilnice, za nabavo strojev in orodja."Želimo si tudi sobico za umirjanje, ki bi bila namenjena predvsem učencem z vedenjskimi težavami," pravijo. Potrebovali pa bi tudi nove tablice, saj so njihove stare majhne in počasne, pa še dovolj jih ni za vse učence enega razreda.

OŠ Montessori, ki jo zastopata Lana in Neža: "Kot šola v nastajanju imamo še precej izzivov in načrtov tudi na materialnem področju," pravi ravnateljica. Želeli bi si zunanje športno igrišče, pa tudi delovno mizo s primežem. Na seznamu stvari, ki si jih želijo, so tudi orodja in delovni stroji (vbodna žaga, električni ročni vrtalnik, namizna krožna žaga, mala kotna brusilka, električni oblič …).

OŠ Mengeš, ki jo zastopata Ana in Martina: na OŠ Mengeš nameravajo denar porabiti za eno izmed treh opcij. Prva zamisel je, da bi nakupili razne gospodinjske aparate za potrebe pouka gospodinjstva. Druga ideja je nakup iger in različnih zanimivih pripomočkov za njihovo 'kul učilnico', kakor ji pravijo. Del sredstev bi radi med drugim tudi namenili šolskemu skladu, in sicer za učence, ki potrebujejo pomoč, da lahko pokrijejo stroške šole v naravi.

OŠ Miklavž na Dravskem Polju, ki jo zastopata Staša in Stella: šola načrtuje izgradnjo letne kuhinje, in sicer v obliki kuhališča v atriju šole. Posodobili bi gospodinjsko kuhinjo in obnovili nekatere njene  dele."Učenci imajo veliko zanimanje za kuhanje, saj lahko pokažejo svoje spretnosti in inovativnost tudi na drugačen način," pojasnjujejo.

OŠ Gustava Šiliha, ki jo zastopata Mistral in Val: imajo več projektov, za katere bi porabili denarno nagrado. Ena je postavitev večnamenskih kotičkov na šolskem dvorišču, terasi ali ograjenem igrišču. Kotičke bi lahko izkoristili tudi kot učilnico na prostem. Druga ideja je, da bi denar podarili socialno ogroženim učencem za izvajanje razširjenega programa OŠ (šola v naravi), tretja pa, da bi zgradili plitkejši bazen v ograjenem igrišču.

Kako so pridobljena sredstva unovčile šole, ki so sodelovale v prvi sezoni?

Da finančna podpora šolam pride še kako prav, dokazujejo tudi uspešne zgodbe iz prve sezone šova. V preteklih tednih smo med drugim obsežno poročali o tem, kako so ostali učenci ter vodstvo šole podpirali svoje predstavnike, ali se je na teh šolah zanimanje za kuhanje kaj povečalo ter seveda, ali so denarna sredstva namenili za projekte, ki so si jih zamislili. Prav vsi so nam potrdili, da se jim je sodelovanje v šovu zelo obrestovalo in da so zelo ponosni na učence, ki so šolo zastopali. Spodaj še na kratko povzemamo, kaj so nam zaupali glede izvedbe načrtovanih šolskih projektov.

OŠ Cirila Kosmača: Kot so nam pojasnili, denarja še niso porabili, nameravajo pa letos začeti z urejanjem naravoslovne učilnice v okolici šole. 

OŠ Ivana Roba: "Dnevu, posvečenem tednu otroka, je bila namenjena tudi otvoritev jedilnice na prostem, ki sta jo šoli prislužila Peter in Miha z osvojenim tretjim mestom na tekmovanju Mali šef Slovenije," so sporočili.

OŠ Dragomelj:"Znesek smo v celoti porabili v skladu z namenom, ki sta ga učenca navedla ob prijavi. Dve tretjini zneska smo namenili ureditvi učilnice na prostem, tretjino pa smo razdelili na pol in en del porabili za nakup fotoaparata, drugi del pa za nakup knjig za šolsko knjižnico," pravijo na šoli.

OŠ Drska: "Znesek, ki smo ga prejeli v okviru projekta Mali šef Slovenije, smo namenili za plačilo šole v naravi."

OŠ Vodice: Kot so pojasnili, denarja zaenkrat še niso porabili, bo pa vsekakor v prvi vrsti porabljen za gospodinjsko učilnico. Ta je trenutno nekoliko 'utrujena', zanimanja za kuhanje pa je veliko, tako da bo obnova prišla še kako prav.

OŠ Pohorskega odreda: Vodstvo šole je skupaj z učenci in zmagovalcema sprejelo odločitev, da postavijo igrala na zunanjem igrišču. Po želji bratov Verko je gospodinjska učilnica dobila še pomivalni stroj. 

Osnovna šola Mengeš
Osnovna šola Mengeš FOTO: arhiv šole

OŠ Škofljica: "Hvaležni smo paru – Sari in Tevžu, ki sta nam s svojim sodelovanjem pridobila sredstva, ki smo jih lahko namenili nakupu opreme za kotiček, kjer se bodo lahko učenci razredne stopnje ustavili, posedli, pogovorili." 

OŠ Pod goro: Ob prijavi v šov so na šoli zapisali, da bi dobljena sredstva porabili za "... udeležbo učencev na tekmovanjih, plačilo gostov in delavnic ter za druge aktivnosti – nadstandardne dejavnosti."

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.