Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije je na sporedu v soboto ob 20.00 na POP TV. Navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo Mercatorja za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev. Medtem ko bodo o prvih treh mestih odločali žiranti, bo od vas, dragi bralci in gledalci, odvisna uvrstitev preostalih tekmovalcev. Z nakupom izdelkov z oznako Moje znamke in oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete kodo in glasujte za šolo po vaši izbiri. |
Naslednjič nas čaka še ena polfinalna oddaja, kar pomeni, da se dan D, ko bo znano, kdo je najboljši med odličnimi, nezadržno bliža. Ne glede na končne uvrstitve pa domov nihče ne bo odšel praznih rok. Ne le, da bodo prav vse šole deležne finančne podpore, ki je odvisna od uvrstitve parov, tudi otroci bodo bogatejši za neprecenljivo izkušnjo in bogato znanje, ki so jim ga predajali vrhunski kuharski mojstri. Kdo ve, morda pa bo šel kateri od tekmovalcev nekoč po njihovih stopinjah. Zagotovo pa bodo prav vsi še naprej z veseljem ustvarjali v kuhinji in navduševali svoji najbližje s kulinaričnimi mojstrovinami. Poleg tega so lahko vzor svojim vrstnikom in tudi starejšim kolegom, tako na šoli kot izven nje.
Da se sodelovanje v šovu še kako obrestuje, dokazujejo tudi zgodbe lanskih tekmovalcev. Kolikšno podporo so prejele šole, ki so sodelovale v lanski sezoni, lahko preverite TUKAJ! Do sedaj smo razkrili, kako so sredstva porabili na OŠ Cirila Kosmača, OŠ Ivana Roba, OŠ Dragomelj, OŠ Drska, OŠ Vodice in OŠ Pohorskega odreda ter kako so učenci vplivali na priljubljenost kuhanja na omenjenih šolah. Tokrat pa smo odgovore poiskali na OŠ Škofljica, ki sta jo lani zastopala Sara in Tevž. Čeprav sta na koncu pristala na sedmem mestu, so tako učenci kot zaposleni na šoli nanju upravičeno ponosni, kar nam potrdi tudi ravnatelj Roman Brunšek.
Kako ste porabili znesek, ki ste ga prejeli v okviru projekta Mali šef Slovenije? Ste ga vsaj delno namenili projektu, ki ste ga lani izpostavili pri predstavitvi?
Hvaležni smo paru – Sari in Tevžu, ki sta nam s svojim sodelovanjem pridobila sredstva, ki smo jih lahko namenili nakupu opreme za kotiček, kjer se bodo lahko učenci razredne stopnje ustavili, posedli, pogovorili. Ker je običajen tempo pouka hiter, včasih je veliko zahtev, pričakovanj, nalog, ki jih mogoče posamezni učenec ne zmore, bo lahko v tem kotičku pod vodstvom učiteljice prostovoljke ali učenca tutorja v miru izpolnil svoje obveznosti. Ko je polna glava vsega, pa je za kakšnega učenca dovolj, da se za nekaj minut umakne v umirjeno okolje, se prepusti miru in sprostitvi, čemur bo namenjen senzorni kotiček.
- Kako so sodelovanje vaših učencev v šovu sprejeli ostali učenci in učitelji?
Z zanimanjem, pozornostjo in spodbudo. Veseli so bili, da imajo v oddelku učenca/učenko, ki ob svojih rednih šolskih obveznostih namenja pozornost tudi kuhanju. Prav tako sta po svoje požela občudovanje, saj je kuhanje lahko prava umetnost, ki pa je žal ne zmore vsak. Ker pa so vsi šovi tudi izziv, je bila potrebna tudi dobra mera poguma in samozavesti, kar je lahko zgled vsem ostalim. Ni vedno vse v najboljših ocenah. Dobro je, če imaš tudi uporabna znanja.
- Se je v zadnjem letu (od konca šova) na vaši šoli povečalo zanimanje za kuhanje s strani učencev?
Težko rečem, saj priznam, da se prav o tem nismo pogovarjali. Dejstvo pa je, da kar nekaj mladih spremlja tudi razne kuharske oddaje, ki so danes pogoste na različnih programih. Da pa učenci vseeno ne bežijo od kuhanja, govori velik vpis učencev k obveznim izbirnim predmetom, ki so povezani tudi s pripravo hrane in kuhanjem.
- Na kakšne načine (krožki, delavnice ...) na vaši šoli učence (še) spodbujate h kuhanju oziroma jih ozaveščate o prehrani?
V okviru pouka je zdravi prehrani namenjenih kar nekaj vsebin. Prav tako v okviru nekaterih projektov, ki se izvajajo v Sloveniji. Na šoli smo v letošnjem šolskem letu med drugim v decembru izvedli dve delavnici, kjer so se učenci v okviru TD Škofljica učili pripravljati oz. peči angelčke, pa ptičke in celo kruh. Priznam, vse je bilo zelo okusno. Ob božično-novoletnem sejmu pa pri nas vedno diši po piškotih, ki jih pod vodstvom učiteljice gospodinjstva pečejo učenci za pogostitev ob čaju.
Sponzorirana vsebina