Mali šef Slovenije

OŠ Cirila Kosmača: dolgoročni cilj je ozaveščanje mladih o pomembnosti zdravja, kamor sodi tudi prehrana

Ljubljana, 18. 03. 2020 05.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Za nami sta že dve oddaji druge sezone Mali šef Slovenije, kar pomeni, da imamo tudi že dva para otrok, ki se bosta pomerila v polfinalu. Naj spomnimo, da se pari tudi tokrat potegujejo za naziv "Mali šef Slovenije" in denarno podporo, s katero bodo pomagali svoji šoli pri nakupu nečesa, kar res potrebuje. Medtem ko bomo budno spremljali kuharske spretnosti tekmovalcev in držali pesti zanje, pa se bomo na naši spletni strani spominjali tudi lanskih tekmovalcev. Med drugim bomo preverjali, kako so ti vplivali na dogajanje na svojih šolah ter kako so šole vnovčile denarno pomoč, ki so jo prejele. Za začetek pokukajmo v OŠ Cirila Kosmača v Piranu, ki sta jo lani zastopala Maša in Martin.

OŠ Cirila Kosmača sta v prvi sezoni zastopala Maša in Martin.
OŠ Cirila Kosmača sta v prvi sezoni zastopala Maša in Martin. FOTO: POP TV
Druga oddaja druge sezone je bila nadvse živahna, saj sta se za mesto v polfinalu pomerila dva nadvse klepetava in navihana para otrok, ki sta za piko na i pozitivno presenetila tudi s svojimi kuharskimi umetninami. Temperamentni dvojčici Staša in Stella iz OŠ Miklavž na Dravskem polju sta pripravili jetrne cmoke s proseno kašo, pečene v svinjski mrežici  z zeliščno omako ter različnimi prikuhami in za las premagali fantovski tandem, Vala in Mistrala iz OŠ Gustava Šiliha Velenje, ki sta se odločila za pripravo priželjca, omako, zelenjavo, kokic iz ješprenja in ajdovih krapov, nadevanih z možgani. Na srečo tudi za fanta še ni nič izgubljeno, saj bosta dobila še eno priložnost.

Glasujte! 

Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije je na sporedu v nedeljo ob 18.00 na POP TV. Navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo Mercatorja za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev. Medtem ko bodo o prvih treh mestih odločali žiranti, bo od vas, dragi bralci in gledalci, odvisna uvrstitev preostalih tekmovalcev. Z nakupom izdelkov z oznako Moje znamke in oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete kodo in glasujte za šolo po vaši izbiri.

V naslednjih tednih boste podrobneje spoznali še preostale tekmovalce in navijali za svoje favorite ter jim z glasovi pomagali do čim višje uvrstitve. Na srečo bodo prav vse šole prejele denarno podporo, ki jim bo v veliko pomoč pri izvedbi projekta, ki so ga ob prijavi izpostavile, višina podpore pa je, kot rečeno, odvisna od uvrstitve para iz določene šole. Kolikšno podporo so prejele šole, ki so sodelovale v lanski sezoni, lahko preverite TUKAJ! Kot obljubljeno, pa bomo v naslednjih nekaj tednih preverjali, kako in ali sploh so šole izkoristile finančna sredstva ter kako je udeležba otrok v šovu vplivala na dogajanje na njihovih šolah, tako glede priljubljenosti kulinaričnega ustvarjanja kot glede ozaveščanja o pomenu uravnotežene prehrane.

Kako sta Maša in Marin vplivala na dogajanje na njuni šoli?

Kot prvo naj izpostavimo OŠ Cirila Kosmača iz Pirana, ki sta jo v prvi sezoni zastopala Maša Odar Kristan in Martin Peter Škraba. Kot zanimivost naj omenimo, da sta se tekmovalca pravzaprav spoznala šele v šovu. Oba sta se sicer prijavila sama, vsak s svojim prijateljem. Ker se njuna prijatelja nista uvrstila v naslednji krog, so združili njiju. "Fajn je kuhat skupaj, našla sem novega prijatelja," je v enem od lanskih intervjujev povedala Maša. "No, v bistvu je včasih malo tečna," se je takrat pošalil Martin. "Pač … saj veste, kakšne so punce. Drugače je pa zabavno."

Na koncu sta se uvrstila na 5 mesto, njuna šola pa je prejela 2.000 evrov podpore, ki naj bi jo namenila za »... senzorično sobo.« Vsaj tako so predstavniki šole zapisali ob prijavi. Slabo leto po koncu šova smo jih ponovno kontaktirali in jih povprašali, kako so vnovčili prejeta sredstva. Kot so nam pojasnili, denarja še niso porabili, nameravajo pa letos začeti z urejanjem naravoslovne učilnice v okolici šole. Če bo seveda izvedljivo glede na trenutne razmere. Tako kot v vseh ostalih šolah po Sloveniji je namreč tudi v OŠ Cirila Kosmača trenutno prioriteta kljub zaprtju šole učencem zagotoviti kolikor je mogoče optimaleno nadaljevanje učnega procesa. Kot nam še pojasni ravnateljica šole, pa so vsi na šoli, tako učenci kot učitelji, Mašo in Martina ves čas budno spremljali in ju spodbujali. Na zaključni prireditvi, kjer so bili prisotni tudi starši in stari starši, pa sta tekmovalca dobila tudi nagrado ravnateljice, ker sta častno, pogumno in uspešno zastopalo šolo.

Sicer pa na šoli ozaveščanje o uravnoteženi prehrani ter kuhanje potekata v okviru gospodinjstva, skozi učni načrt vse od 1. pa do 9. razreda pa ves čas poudarjajo pomen zdravega življenjskega sloga, ki poleg prehrane vključuje tudi gibanje. "Smo pa tudi šola, ki je vstopila v prvi krog Zdravih šol v Sloveniji (teče 27. leto)," še doda ravnateljica. "Težko bi vsebino zdravega prehranjevanja ločila samo na en predmet; gre namreč za dolgoročni cilj ozaveščanja mladih o pomembnosti zdravja, kamor spada tudi prehrana."

 Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.