Starost: 13 let (Jan) in 12 let (Kristian)
Osnovna šola: Osnovna šola Valentina Vodnika
Kraj: Ljubljana
Kaj najraje skuhaš ali spečeš?
Jan: Najraje delam kaj z mesom.
Kristian: Najraje spečem palačinke.
Tvoja najljubša jed in kdo jo pripravi?
Jan: Moja najljubša jed je lazanja, ki jo pripravi moja mami.
Kristian: Moja najljubša jed je kitajska hrana pripravijo jo Kitajci.
Za koga najraje kuhaš?
Jan: Najraje kuham za mojo družino.
Kristian: Najraje kuham za žirante.
Kdo je tvoj kuharski vzornik?
Jan: Moj kuharski vzornik je Žan Milosavljevič.
Kristian: Moj kuharski vzornik je moja mami.
Kaj največkrat kuhaš?
Jan: Največkrat kuham kaj z mesom.
Kristian: Največkrat kuham/pečem jajca.
Kaj najraje ješ?
Jan: Najraje jem meso sploh stake!
Kristian: Najraje jem mamina kosila.
Česa ne maraš jesti?
Jan: Ne maram jesti polente, gresa, od zelenjave pa ne maram bučk, od sadja pa banan.
Kristian: Ne maram jesti ribe.
Česa pri kuhanju ne maraš?
Jan: Ko kuham res ne maram rezati peteršilja, ker mi smrdi.
Kristian: Pri kuhanju ne maram ko se mi lepijo roke.
Najljubši družinski recept?
Jan: Najbolj priljubljen recept v družini je lazanja.
Kristian: Najboljši družinski recept je recept za piškote ampak ne smem povedati, kakšen je.
OSNOVNA ŠOLA VALENTINA VODNIKA, LJUBLJANA
Osnovna šola Valentina Vodnika je šola z dolgo tradicijo, saj njeni začetki segajo več kot 90 let nazaj. Ravnateljica šole je Vesna Žagar Gabrovšek. V šolskem letu 2020/21 jo obiskuje 762 učencev. Pouk se izvaja v treh stavbah: v 'stari šoli' na Vodnikovi 162, kjer znanje pridobivajo učenci od 1. do 4. razreda, v 'novi šoli', ki je namenjena učencem od 5. do 9. razreda, ter v novi telovadnici, ki se prav tako nahaja na Adamičevi 16 in je namenjena vsem učencem.
"Vsi, ki delamo na šoli, se trudimo, da jih učimo življenja. Tako jim poleg obveznega šolskega programa vsako leto ponudimo številne druge dejavnosti, v katerih lahko sodelujejo po lastnih željah in s katerimi širijo znanje izven meja šole, pa tudi izven meja države," pravi ravnateljica in dodaja, da je njihov cilj, da pomagajo učencem odrasti v odgovorne, moralne in osebno zadovoljne odrasle z veliko znanja, ki bodo sposobni vstopati v spoštljive odnose, biti kritični, vendar obenem pozitivni in ki bodo znali poiskati svojo pot, po kateri bodo uresničevali svoje in širše družbene interese.
V ta namen sodelujemo v številnih domačih in mednarodnih projektih in v svoje delo vključujemo sodobne tehnike in metode učenja in poučevanja. Projekti so tisto področje, na katerega se vključujejo v želji, da bi svojim učencem pa tudi delavcem in staršem ponudili čim več možnosti za spoznavanje različnih vsebin, jim omogočili razvijanje njihovih potencialov in spodbujali delovanje na tistih področjih, kjer si želimo, da bi bili naši učenci še uspešnejši. Vključujemo se v projekte na različnih ravneh. Naj jih naštejem nekaj: Erasmus+, Pouk v naravi, Dan odprtih vrat, Razvijanje občutka lastne vrednosti, Bralna pismenost, Knjigomar, Povezovanje z okoljem, Veseli december, Kulturna šola, Spoznajmo film, Šolski časopis, Almanah, raziskovalne naloge, aktivnosti za trajnostni razvoj, šola za zdravo življenje, oddelki z razširjenim programom športa, športno popoldne, šolska glasbena skupina, Uživajmo v zdravju, organiziramo večdnevna bivanja izven šole, ekskurzije po Sloveniji in v tujino, udeležujejo se različnih natečajev.
Šola deluje dobrodelno, saj prirejajo koncerte, dobrodelne sejme in zbirajo različne potrebščine. Izkupiček namenijo učencem, ki potrebujejo pomoč. Učence spodbujajo k prostovoljstvu in medgeneracijskemu sodelovanju.
Zakaj podpirajo projekt Mali šef Slovenije?
Projekt podpiramo, saj se otroci preko zanimivih izzivov pri kuhanju učijo psihosocialnih veščin - komunikacije, sodelovanja, strpnosti, vztrajnosti, dajanja podpore drugemu in še bi lahko naštevali ... Ker je to oddaja, ki jo lahko gleda tudi večina drugih otrok preko TV zaslonov, saj sta tekmovalca z iste šole kot oni, tako krepijo neke vrste pripadnost šoli, sploh, ko navijajo za njiju in čustveno doživljajo oddajo. Take vsebine učence šole povezujejo in to moramo podpirati tudi v bodoče. Poleg tega, da se tekmovalci učijo in kažejo svoje znanje pri kuhanju, pokažejo tudi druge spretnosti ali pomanjkljivosti, tako kot je v vsakdanjem življenju. Mislimo, da v tem projektu ni toliko v ospredju tekmovalnost kot pa odnosi med otroki in želja po znanju oz. vedoželjnosti, in ker slednjega pri otrocih primanjkuje, smo toliko bolj veseli, da lahko v tem projektu sodelujemo in ga podpremo z dvema našima predstavnikoma.
Kakšen je odnos šole do uravnotežene prehrane in kako se sami trudijo, da se otroci primerno prehranjujejo?
V šolski prehrani imamo 20 % živil lokalnih dobaviteljev, ki so bili izbrani z naše strani za namene kratkih prehranskih verig. Ostali, ki so bili izbrani preko javnega naročila, imajo med svojo ponudbo tudi slovenska živila ter živila višje kakovosti, integrirane pridelave in seveda eko živila. Šolski jedilnik je zasnovan tako, da vključuje široko ponudbo živil in je čim bolj pester. Včasih se učencem zdi, da je nekaterih bolj zdravih živil preveč na jedilniku (polnozrnata živila, sadje, zelenjava) in nam to sporočajo preko sestankov skupine za prehrano ali kar direktno, ko se srečamo pri malici ali kosilu in želijo, da bi šolski jedilnik spremenili. Kljub temu, da so otroci v naših časih bolj ozaveščeni glede zdrave prehrane, občasno radi posežejo po manj zdravih živilih, ki imajo bolj intenziven okus, so slajša ali bolj slana. Naša naloga je, da jih s svojim vzorom zdrave in okusne ponudbe hrane in tudi njihovih želja vzpodbujamo h kritični presoji glede prehranjevanja in jih tako vzgajamo za prihodnost.
Za kaj bi porabili denar?
Sofinanciranje nakupa kuhinjskega pribora, sofinanciranje nakupa kuhinjskega kotla in sofinanciranje šolskih ekskurzij.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.