Mali šef Slovenije

Boj za mesto v polfinalu napet kot še nikoli

Ljubljana, 18. 04. 2019 14.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Še zadnja dva para čaka boj za vstopnico za neposredno uvrstitev v polfinale kuharskega šova Mali šef Slovenije. Spoznajte še zadnje štiri male kuharske šefe.

Tokrat se bodo med seboj pomerili Pia Kump in Žiga Kastelic iz OŠ Drska pri Novem mestu ter Luka Banko in Marcel Kos iz OŠ Dragomelj.

V šovu se pari osnovnošolcev potegujejo za naziv "Mali šef Slovenije" in denarno podporo s strani Mercatorja, s katero bodo pomagali svoji šoli pri nakupu nečesa, kar res potrebuje.

Medtem ko bodo o prvih treh mestih odločali žiranti, bo od vas, dragi bralci in gledalci, odvisna uvrstitev preostalih tekmovalcev. Zato kupujte Moje znamke, prejmite kodo in glasujte za šolo po vaši izbiri!

1. PAR: Pia in Žiga - različna, a hkrati tako podobna

Devetošolka Pia in 2 leti mlajši Žiga se pred začetkom oddaje nista poznala, čeprav obiskujeta isto šolo. Spoznala sta se prav na snemanju oddaje. Pia pravi, da sta si karakterno precej podobna in da je to 'v redu'. "Druži naju podobna osebnost, oba sva ne konfliktna," dodaja Žiga. "Znava poslušati, si pomagati in sodelovati ter tudi upoštevati drug drugega. Menim, da sva zelo dobra ekipa, saj uživava v kuhanju in učenju novih stvari. Za razliko od večine učencev, imava oba rada šolo. Učenje nama ne predstavlja težav, prav tako sva oba dejavna na veliko šolskih tekmovanjih. Poleg tega sva oba predsednika svojih razredov." Zanimivo je med drugim tudi to, da njuni mami prihajata iz iste vasi, ki je zelo majhna in ima samo 25 hiš.

Mali šef Slovenije: Glasujte!
Mali šef Slovenije: Glasujte! FOTO: POP TV

Pia je boljša pri peki sladic – rada peče rojstnodnevne torte, makrone ali potice. Uživa v kuhanju in prav nič ji ne manjka, če to počne sama ob glasbeni spremljavi. "Ne maram, če je še kdo z mano v kuhinji, ker so potem večkrat nestrinjanja in ne morem več delati enako kot prej," še pravi. Ne mara niti pospravljanja v kuhinji. Kako se bo obneslo v kuhinji šova Mali šef Slovenije? Žiga v kuhinji ne mara … ubijanja živali! "Če bi moral pripravljati sveže rake, bi jih pripravil s težkim srcem, a če bi to moral narediti, bi to vseeno zmogel narediti," je prepričan.

Na seznamu jedi, ki jih Pia ne mara, so, kot sama pravi, "meso kopenskih živali in nekateri mehkužci". Žiga ne mara jedi, ki so neprijetnega vonja. "Jem veliko več stvari, kot sem jih jedel včasih, a hrani, ki me ne pritegne z vonjem, se po navadi izognem na daleč," pove.

Žiga raje kot sladice pripravlja piščanca, krompir, zelenjavo, testenine … Najraje kuha z mamo. "O kuhanju in o pripravi jedi se pogovarjava in si kuhanje narediva zabavno," pravi Žiga. "Vedno mi pojasni, zakaj se določena jed pripravlja na določen način oz. po določenem postopku. Uči me tudi male trike kuhanja in ima za učenje veliko potrpljenja in dobre volje," jo še pohvali. Najljubšo jed mu skuha oči, in sicer piščanca v voku.

Pia pravi, da sta njena kuharska vzornika Christina Tosi in Gordon Ramsey. Gordon je tudi vzornik Žige. "Na televiziji večkrat gledam kuharske oddaje v katerih sodeluje kot sodnik. Njegovi komentarji so vedno zanimivi in odkriti," doda.

Njuna šola: Osnovna šola Drska iz Novega mesta

Osnovna šola Drska je najmlajša osnovna šola izmed devetih osnovnih šol v Mestni občini Novo mesto. S svojim delovanjem je začela  v šolskem letu 2002/03, ko je prag šole prestopilo 365 učencev. Danes je število vpisanih učencev 558. Je ena izmed redkih šol z dvigalom, zato je prilagojena za sprejem invalidnih učencev. Ker deluje v okolišu Splošne bolnišnice Novo mesto, izvaja tudi bolnišnično šolo.

Osnovna šola Drska je moderna šola, ki sledi viziji Šola, odprta za znanje, razvija čut za okolje, krepi osebnostno rast in sprejema drugačnost.  Vključena je v več projektov, ki spodbujajo učence k zdravemu življenjskemu slogu, medsebojnemu sodelovanju, sprejemanju drugačnosti, kritičnemu razmišljanju, ustvarjalnosti, inovativnosti , podjetnosti in k praktičnosti. "Skozi projekt Rastoča knjiga vsako leto znova izpostavimo novo področje razvoja in gradimo svojo odličnost. Trudimo se dosegati visoke učne rezultate, ki jih želimo osmisliti in usposabljati za življenje," so sporočili iz vodstva šole. "Pii in Žigu želimo čim več sproščenosti, medsebojnega sodelovanja, spoštovanja, strpnosti, da pridobita dodatne izkušnje in kuhata dobre, okusne jedi. Prepričani smo, da bosta šolo zastopala po svojih najboljših močeh, saj sta natančna in ustvarjalna. Pri kuhanju nas bosta presenetila s pestro paleto okusov in pokazala svoje kulinarične spretnosti," so prepričani v vodstvu osnovne šole, ki jo Pia in Žiga obiskujeta.

Za kaj bi porabili denarno podporo?

Denar bi porabili za novo opremo v gospodinjski učilnici.

Luka Banko in Marcel Kos
Luka Banko in Marcel Kos FOTO: POP TV
Velike junake z malimi kuhalnicami lahko v oddaji Mali šef Slovenije spremljate vsako nedeljo na POP TV ob 18.10! Oddaje najdete tudi na VOYO.SI.

2. PAR: Luka in Marcel ne marata knjig, a se borita za knjižnico

Devetošolec Luka Banko bo kuhal s petošolcem Marcelom, ki ju poleg kuhanja druži nogomet. Luka pravi, da je prav Marcel tisti, s katerim (poleg mami) najraje kuha. "Z Marcelom se zelo zabavava," je povedal.

Luka ne mara kisa, pese, kakijev, kivija, banan … Marcel ima na seznamu jedi, ki jih ne mara, samo brokoli. Medtem ko Luka najraje speče ribe, krompir in pripravi kalamare, čeprav rib ne mara čistiti, Marcel najraje peče palačinke. Kot je še zaupal Marcel, med kuhinjskimi opravili nikakor ne mara čistiti posode. Jo bo Luka? Luka in Marcel imata sicer istega kuharskega vzornika – Gordona Ramseyja.

Luka ima doma zajčka Tedija, Marcel si želi, da bi ga nekoč imel. Luka posluša One Direction, in najljubši mu je film IT, Marcel pa pravi, da sta njegova najljubša izvajalca Challe Salle in Nipke. Marcel, ki poleg tega, da – tako kot Luka - igra nogomet in ne mara branja knjig, obožuje računalniško igrico Fortnight in rad preživlja čas z družino. Luka serij ne gleda, Marcel pa obožuje Reko ljubezni.

Njuna šola: Osnovna šola Dragomelj

Osnovna šola Dragomelj leži na obrobju Ljubljanske kotline, v manjšem naselju - Dragomlju, ki meji na dve večji občini, Ljubljano in Domžale. Šola, ki jo letos obiskuje 399 učencev, stoji na desnem bregu reke, ravno na mestu, kjer je včasih stal Grad Dragomelj – tisti grad, ki ga je v svojih upodobitvah leta 1679 upodobil cenjeni Janez V. Valvasor. Ostankov gradu in dvora res ni več, a ostal je ponos učencev in tukajšnjih prebivalcev, da obiskujejo šolo, ki stoji na rodovitni slovenski zemlji, polni zgodovinskih skrivnosti.

Pia Kump in Žiga Kastelic
Pia Kump in Žiga Kastelic FOTO: POP TV

"Zelo pomembna se nam zdi integracija vsepodročnega učenja, znotraj katerega izpostavljamo predvsem jezikovno opismenjevanje, tako domačega kakor tujega jezika," so povedali na šoli. "Ob tem se zavedamo, da je potrebno vedno vnovično obnavljanje in bogatenje strokovnosti učiteljev z omogočanjem številnih usposabljanj, s katerimi se razvijajo učiteljeve konstruktivistične spretnosti na več področjih. Poleg nadgradnje učiteljevih kompetenc, se želimo soočiti z več izzivi in načini, kako razvijati otrokove kompetence, kot so čuječnost, ustvarjalnost, konstruktivno reševanje problemov, obvladovanje čustev, kritično mišljenje, empatija in reševanje problemov." V njihovem 10-letnem obstoju se to trudijo doseči z vpeljavo projektov, kot sta Memo šola za miselne atlete in De Bonno ter dejavnosti socialnih veščin, pri katerih spodbujajo zmanjšanje razlik med učenci, spodbujajo njihovo samozavest, odgovornost, komuniciranje, nediskriminatornost in krepijo njihove občutke o medkulturni zavesti ter pravičnosti. "Naša zavest o inkluziji vključuje načrtovanje in izboljšanje učnega procesa in okolja za otroke s posebnimi potrebami, pri čemer v prvi vrsti izpostavljamo tudi medsebojno spoštovanje."

"V osrčje delovanje naše šole postavljamo dobrobit vsakega učenca, pri čemer smo zelo usmerjeni v inkluzijo in vsakomur ponudimo varno in spodbudno okolje. Pri tem smo posebej pozorni na marginalizirane učence oziroma tiste, ki prihajajo iz drugačnega (npr. jezikovno različnega) ali manj spodbudnega okolja (npr. socialno in ekonomsko šibkejšega), na priseljence in tiste, ki ob vseh zunanjih dejavnikih v sebi nosijo še mavričnost, ki jo strokovno poimenujemo posebne potrebe," so pojasnili.  Šola je sodobno opremljena z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo in moderno arhitekturno zasnovo, ki učencem omogoča veliko gibanja znotraj in zunaj šolskih prostorov. "Poleg nasmejanih in zadovoljnih učencev, je znotraj nje zaposlen pester kader, ki z raznolikostjo idej in zamisli uspešno gradi na dobri medsebojni komunikaciji," še ponosno povedo vodilni na šoli.

Za kaj bi si želeli porabili denarno podporo?

"Ena od stvari, ki jih resnično potrebujemo je oder za nastopanje," so prepričani. "Tako kot učenci recimo gospodinjstva, kuharskega krožka, ali izbirnega predmeta sodobna priprava hrane, pripravijo dobrote, ki jih poizkusijo njihovi prijatelji in sošolci, tako za naša ušesa poskrbijo in jih nagradijo naši glasbeniki. Nič ni lepšega, kot, da te med kuhanjem presenetijo učenci, ti zaigrajo na kak instrument in zapojejo ..." Na OŠ Dragomelj med drugim deluje tudi šolski radio in za njim stoji, kot pravijo na šoli, zelo aktivna ekipa mladih novinarjev. "Mladi novinarji nas spremljajo na vseh prireditvah, nastopih, delovnih akcijah ... Za naše novinarje bi potrebovali fotoaparat z objektivoma in kamero." Učenci pa se zelo radi sproščajo še v enem posebnem kotičku šole - v šolski knjižnici, poudarjajo. In tako je tretja stvar, ki so jo predlagali učenci, nakup knjig za šolsko knjižnico.

GLASUJTE ZA SVOJEGA FAVORITA!

Dogajanje lahko ves čas spremljate na našem facebook profilu Mali šef Slovenije, pridružite se nam na instagramu in ne pozabite na najbolj kul kulinarični 'hashtag': #malisef.

V šovu tekmujejo pari, ki obiskujejo različne osnovne šole na različnih koncih Slovenije. Potegujejo se za naziv "Mali šef Slovenije" in denarno podporo s strani Mercatorja, s katero bosta pomagala svoji šoli pri nakupu nečesa, kar res potrebuje. Medtem ko bodo o prvih treh mestih odločali žiranti, bo od vas, dragi bralci in gledalci, odvisna uvrstitev preostalih tekmovalcev. Zato kupujte Moje znamke, prejmite kodo in glasujte za šolo po vaši izbiri!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.