Zabavni družinski kuharski šov Mali šef Slovenije, ki smo ga vsi nestrpno čakali, se je začel. 16 otrok iz osmih šol iz različnih koncev Slovenije se že četrto sezono poteguje za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo, ki jo bo od Mercatorja prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem prav vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca.
Spremljajte oddajo Mali šef Slovenije vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Ob nakupu izdelkov z oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete unikatno 16-mestno kodo za glasovanje. Z njo na malisef.mercator.si glasujete za šolo, ki bi ji radi pomagali do donacije. Vsak kupljen izdelek iz nabora Mali šef vam prinese en glas. Šolarji, ki tekmujejo v oddaji Mali šef Slovenije, bodo s prvimi tremi mesti, ki jih določi žirija, svojim šolam prinesli zmagovalne donacije, preostale šole, ki tekmujejo v oddaji, pa so odvisne od vaših glasov. Zato glasujte in pomagajte mednje razdeliti skupaj 30.000 evrov. Glasovanje poteka od 7. 3. do 16. 5. 2022.
Poleg kuhanja za dober namen je v oddaji med drugim poudarek na opolnomočenju otrok za samostojno pripravo hrane, s čimer poskrbimo tudi, da je družina bolj povezana ter da otroci razvijajo širok spekter znanj in veščin. Za piko na i mali junaki svoje kulinarične umetnine pripravljajo iz kakovostnih sestavin slovenskih pridelovalcev, predelovalcev in dobaviteljev ter tako prispevajo še en košček v mozaik podpore slovenskemu gospodarstvu.
Kaj šole pričakujejo od oddaje?
Tekmovalce bodo pri ustvarjanju kulinaričnih mojstrovin budno spremljali in za njih navijali tudi njihovi sošolci, ostali učenci ter seveda učitelji in drugi predstavniki njihovih šol. Prav vsi so upravičeno ponosni, da imajo v svojih vrstah tako talentirane, nadobudne in pogumne učence, ki znajo poleg jezika odlično vrteti tudi kuhalnico. Na šole smo naslovili vprašanje, kaj pravzaprav pričakujejo od udeležbe njihovih učencev na tekmovanju Mali šef Slovenije. Iz OŠ Mežica, od koder prihajata Nana in Isabela, zmagovalki prve oddaje, so nam napisali, da »se bodo učenci, ki sodelujejo, ogromno naučili; sami, od sotekmovalcev, predvsem pa od mentorjev. Pridobili bodo na samozavesti ter veljavi pred sošolci.« »Projekt Mali šef Slovenije je idealna priložnost za učence, ki imajo talent. Spodbuja samoiniciativnost, domišljijo, pri tem pa pripomore k pridobivanju novih znanj preko vseh aktivnosti v projektu. Poleg tega imajo skozi sodelovanje pri kuhi možnost v praksi uporabiti najrazličnejšo paleto šolskega znanja,« so nam odgovorili iz OŠ Nove Fužine, ki jo obiskujeta Arslan in Timotej, ki jima je v prvi oddaji za las ušla zmaga.
Tudi na OŠ Benedik verjamejo, da je tekmovanje idealna priložnost, da učenci pokažejo samoiniciativnost, domišljijo in talent: »Prav gotovo bo spremljanje oddaje in navijanje za naša tekmovalca spodbudilo interes marsikaterega učenca ali marsikatere učenke za kuhanje, istočasno pa bodo širili svoje znanje na najrazličnejših področjih.« »Sodelovanje je za vse udeležence izjemno doživetje, nabiranje novih izkušenj, na šoli pa se krepita pripadnost in podpora od učiteljev in sošolcev,« so prepričani na 1. OŠ Celje, medtem ko na OŠ Draga Bajca iz Vipave sodelovanje v šovu vidijo nekoliko širše: »Učenci bodo morali najprej znati uskladiti šolske aktivnosti z obveznostmi sodelovanja v projektu. S tem bodo pridobili sposobnost organiziranja in planiranja časa ter čas, ki jim bo ostal na voljo, kvalitetno izkoristiti.«
Na OŠ Šenčur pričakujejo, da bodo tekmovalci pri pripravi jedi uporabljali čim več ekološke in lokalno pridelane hrane ter da »se v obrokih uporablja čim več skupin živil, da so pripravljeni obroki uravnoteženi, da tekmovanje omogoča razvijanje ustvarjalnosti, da učencem omogoča spoznavanje različnih kulinarik«. »Zavedamo se, da se za kvalitetnimi krožniki, ki smo jim priča v oddaji, skriva veliko vaje in potrpljenja.« pravijo na OŠ Toneta Čufarja z Jesenic in dodajajo: »Otroci bodo pridobili številne nove izkušnje, ki bodo pozitivne tako za šolsko delo kot tudi za življenje nasploh.« Podobnega mnenja so tudi na OŠ Trebnje, kjer dodajajo: »Upamo, da bosta naši učenki svojim sošolcem in ostalim učencem pokazali, da je pomembno prisluhniti sebi, iskati svoja močna področja, v razvijanje le-teh vložiti delo in trud ter vztrajati pri zastavljenem cilju, kljub morebitnim težavam. Ni pomembno to, kaj za nek morebitni dosežek dobiš, ampak predvsem to, kaj z vlaganjem truda v dosežek postaneš.«
Kako bodo tekmovalci porabili prikuhana sredstva?
Šole in otroke smo med drugim povprašali tudi, kaj so uvrstili na seznam želja, ki jih bodo uresničili s pomočjo pridobljenih sredstev, ki jih jim namenja Mercator. Ne, ne želijo si zgolj dragih telefonov, igric in računalnikov, pač pa nameravajo sredstva vložiti v tisto, kar zares potrebujejo za kakovostno izobraževanje. V naslednjih tednih bomo pod drobnogled vzeli vsako šolo posebej in preverili, kakšne so želje tekmovalcev in kako jim bodo sredstva izboljšala bivanje na šoli ter sam proces izobraževanja.
Spremljajte oddajo Mali šef Slovenije na POP TV in glasujte za svoje favorite! Že to nedeljo boste lahko na malih ekranih spodbujali Simona in Nejca iz OŠ Šenčur ter Blažko in Vida iz OŠ Draga Bajca. Tudi vi že komaj čakate?
Sponzorirana vsebina