Mali šef Slovenije

Kako do boljših pogojev za razvoj otrokovih potencialov?

Ljubljana, 23. 03. 2022 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na OŠ Šenčur, od koder prihajata talentirana mlada kuharja Nejc in Simon, se trudijo učencem pomagati ustvariti spoštljiv odnos do hrane in hvaležnost zaradi dostopa do tovrstnih dobrin, saj se zavedajo, da ima uravnotežena prehrana pomemben vpliv na naše zdravje. Tekmovalca, ki sta zmago slavila v drugi oddaji letošnje sezone šova Mali šef in se tako uvrstila v polfinale, bosta z osvojenimi sredstvi šoli lahko pomagala do še boljših pogojev za razvoj potencialov vseh učencev.

Simon Lorbeg in Nejc Hrovat zase pravita, da sta klena Gorenjca, vztrajna, predana, zgovorna, predvsem pa rada kuhata po navdihu in obožujeta dobre ocene. Očitno ne le v šoli, ampak tudi na tekmovanjih. V drugi oddaji Mali šef sta si namreč prikuhala kar 14 zvezdic in s tem za eno zvezdico premagala konkurenta. Pripravila sta grahovo omako, pohanega piščanca in krompir iz pečice, popečen čili z baziliko, artičoko, polnjeno z artičokonimi stebli in parmezanom. S popolno začinjenostjo sta presenetila in navdušila predvsem Jorga, pa tudi ostali žirantje niso mogli prehvaliti njunega krožnika. A kljub temu, da jima je skupna ljubezen do kuhanja, se njun okus nekoliko razlikuje. "Na mojem jedilniku imata posebno mesto lazanja ali kremšnita. Obe sta mi zelo všeč. V kuhinji mi je nepogrešljiva sestavina čokolada. Ker mi je zelo pomembna, poskušam narediti čim več stvari iz nje. Kuham rad z vsemi sestavinami in nimam takšne, ki je ne maram," nam zaupa Simon in doda, da mu je izmed vseh jedi najmanj ljuba paradižnikova juha. Za razliko od njega Nejc med drugim prisega na bolj eksotične okuse: "Najraje imam suši. Prvič sem ga jedel v japonski restavraciji v Dubaju, po tistem s prijatelji in družino radi zahajamo v suši restavracijo v Ljubljani. Moja najljubša sestavina pa je sladkor. Najraje od vsega imam sladko hrano in rad jem vaflje, palačinke …" Rad ima tudi klobase in pečenice, le za krvavice v njegovi kuhinji ni prostora, saj mu nekako ne dišijo. Če bi moral izbrati jed, ki je resnično ne mara, so to vampi. V tekmovanje torej prinašata vsak svoj spekter znanja, hkrati pa se odlično dopolnjujeta, saj Nejc rad kraljuje za štedilnikom, medtem ko Simon pripravlja sestavine in Nejcu svetuje. Pa bo to dovolj za končno zmago?

Kot rečeno, nadobudna in simpatična tekmovalca obiskujeta OŠ Šenčur, ki je pravzaprav organizirana kot centralna osnovna šola s tremi podružnicami: Olševek, Trboje in Voklo. Gre za osnovno šolo z dolgoletno tradicijo sodelovanja v mednarodnih projektih, že vrsto let pa na šoli deluje tudi organizirano prostovoljstvo, preko katerega učenci pomagajo sovrstnikom ali mlajšim učencem pri učenju, vključevanju v skupino, branju … Zaposleni na šoli in v vrtcu se trudijo za optimalen razvoj predšolskih otrok in učencev. "Velik poudarek posvečamo nadarjenim učencem, zanje organiziramo številne fakultativne dejavnosti, s katerimi želimo poglobiti in razširiti znanje učencev," pravijo na šoli in dodajajo, da jih še posebej veselita samoiniciativnost ter iznajdljivost učencev, ki tudi izven šolskih okvirjev iščejo možnosti za razvijanje svojih potencialov. To vsekakor velja tudi za tiste, ki so svojo ljubezen našli med lonci in kuhalnicami. Posebej spodbujajo opolnomočenost za samostojno pripravo obrokov ter učence nagovarjajo k uporabi ekološke in lokalno pridelane hrane ter uživanju uravnoteženih obrokov. 

Spremljajte oddajo Mali šef Slovenije vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Ob nakupu izdelkov z oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete unikatno 16-mestno kodo za glasovanje. Z njo na malisef.mercator.si glasujete za šolo, ki bi ji radi pomagali do donacije. Vsak kupljen izdelek iz nabora Mali šef vam prinese en glas. Šolarji, ki tekmujejo v oddaji Mali šef Slovenije, bodo s prvimi tremi mesti, ki jih določi žirija, svojim šolam prinesli zmagovalne donacije, preostale šole, ki tekmujejo v oddaji, pa so odvisne od vaših glasov. Zato glasujte in pomagajte mednje razdeliti skupaj 30.000 evrov. Glasovanje poteka od 7. 3. do 16. 5. 2022.
OŠ Šenčur
OŠ Šenčur FOTO: OŠ Šenčur

Tudi druge učence želita spodbuditi k samostojnosti v kuhinji

Nejc in Simon imata tako 100-odstotno podporo celotne šole, prav vsi držijo pesti in verjamejo v njuno končno zmago. S tem bi si priborila tudi najvišjo donacijo Mercatorja, ki bi še kako prav prišla pri izpolnitvi njunih želja. Z osvojenim denarjem namreč želita šoli pomagati pri posodobitvi kuhinje za pouk gospodinjstva, s čimer bi tako sošolce kot druge učence motivirala in jih navdušila za samostojno pripravo obrokov, s tem pa jim še dodatno pomagala pri samostojnosti nasploh na njihovi nadaljnji poti. Poleg tega želita določen del sredstev nameniti tudi za rekvizite za pouk športa na prostem ter za kinestetične mize in stole, saj bi s pomočjo omenjenih pripomočkov učenci lažje razvijali svoje potenciale. 

"Svojim učencem želimo predvsem ustvariti tako šolsko okolje, ki jim bo omogočilo razvoj na poti do odgovornih, ustvarjalnih in spoštljivih bodočih odraslih oseb," pravijo na šoli. Njihovo vodilo je namreč ustvarjalno šolsko delo, velik poudarek pa dajejo tudi dobrim medsebojnim odnosom ter spoštovanju. Kar se same prehrane tiče, želijo, kot rečeno, učencem pomagati osvojiti spoštljiv odnos do hrane ter hvaležnost zaradi dostopa do nje. 

Ravno to si želita tudi Simon in Nejc, ki obljubljata, da bosta v nadaljevanju tekmovanja dala vse od sebe in ne bosta razočarala vseh, ki navijajo za njiju. Njuna udeležba ima namreč višji cilj od lastne zmage, saj bodo na koncu prav vsi učenci bogatejši tako za kulinarični navdih kot za možnost razvoja lastnih talentov. Za konec pa prav vse med vami pozivata, da podprete njuno iniciativo z nakupi v Mercatorju ter glasujete za njuno šolo. Morda bosta ravno z vašo pomočjo osvojila zadosti denarnih sredstev za posodobitev šolske kuhinje za pouk gospodinjstva ter nakup ostalih pripomočkov.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10